Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

150 tisíc finančních poradců? Nesmysl…

Potřeba regulace finančního poradenství se zdůrazňuje i v důsledku „příliš velkého počtu poradců“. Často se uvádí jejich počet až 150 tisíc. Tato čísla jsou ale nesmyslná.

Na stránkách České národní banky jsou dostupné seznamy registrovaných subjektů. Mezi nimi i vázaní zástupci (VZ) a podřízení pojišťovací zprostředkovatelé (PPZ) – nejčastější „licence“, které finanční poradci využívají. V současnosti je v databázi ČNB evidováno 139 083 pojišťovacích zprostředkovatelů a 26 472 vázaných zástupců. Finanční poradci zpravidla mají oprávnění obě.

Podíváme-li se na počty registrací u největších finančně poradenských společností, dojdeme celkově k číslu 25 tisíc PPZ a 14 tisíc VZ. Přitom ze sedmi velkých zaobírá přes polovinu PPZ společnost OVB Allfinanz. Konkrétně je pod touto společností registrováno 13 554 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů a 4778 vázaných zástupců. Celý koncern OVB ovšem uvádí 4 958 finančních poradců působících pod značkou OVB v celé Evropě.

Tabulka 1: Počty registrovaných PPZ a VZ pod největšími finančně poradenskými a zprostředkovatelskými společnostmi

Společnost

Počet PPZ

Počet VZ

OVB Allfinanz

13554

4778

ZFP akademie

3718

2233

Partners

2790

3338

Kapitol

2298

782

Fincentrum

1567

1441

Broker Consulting

858

813

Swiss Life Select

542

531

Zdroj: Česká národní banka, data k 17. 10. 2013

Tip: Porovnejte letošní počty poradců s počátkem loňského roku.

Odvolávat se s regulací na velký počet registrovaných subjektů je neopodstatněné. Velká část lidí zejména registrovaných jako PPZ sice mají oprávnění zprostředkovatelskou činnost vykonávat, ale nejsou navázáni na žádný subjekt – pojišťovnu ani zprostředkovatelskou společnost. V jiných případech si společnosti ponechávají i „mrtvé duše“, díky nimž vypadají větší a které čas od času „nějakou smlouvu přinesou“.

K pročištění databáze je možné využít několika nástrojů. Jedním z nich je zavedení drobného udržovacího poplatku, jehož nezaplacením by zprostředkovatel souhlasil s výmazem z registru. Alternativou může být ale i „byrokratický poplatek“ v podobě povinnosti nově se k činnosti zprostředkovatele přihlásit.

Na druhou stranu ani databáze ČNB nezahrnuje všechny, kdo se ve finančně poradenských společnostech pohybují. Příkladem nemusí být ani hypotéky, k jejichž distribuci postačuje živnostenský list. Téměř každá společnost využívá „tipaře“, tedy lidi, kteří získávají klienty finančním poradců za podíl na provizi. A registrováni nemusí být ani lidé v ředitelských pozicích bez vlastní produkce, jak dokazuje příklad největšího zemského ředitele OVB Allfinanz Martina Zoubka.

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “150 tisíc finančních poradců? Nesmysl…”

 1. Honza napsal:

  To je dobře, pane Zámečníku, že jste to uvedl na pravou míru.Na trhu funguje nějaký moula pan Fara, co šíří katastrofické zvěsti o konci práce finančních poradců. Z jeho bývalé práce pojišťováka jeho obavy chápu. Takový nevzdělanci jako on nemají na trhu co dělat a ještě si založit business na tom, že šířím paniku.

  • Michal P. napsal:

   Vážený pane Honzo, až dokážete totéž, co dokázal pan Fara, tak tu můžete něco psát, ok ? Souhlasím s tím, že plácá nesmysly a vyvolává zbytečnou paniku, konec finančních poradců v Čechách se skutečně neblíží, zásadní a citelné snížení jejich počtu však ano.
   Pan Fara postavil svůj core byznys na šabloně pana Kirše (www.milionove­imperium.cz) a na tom skutečně vydělal pěkný balík peněz, o tom žádná. Jakým způsobem a nakolik korektně, to už je otázka k diskuzi, ale budiž, když mu jsou lidé ochotni za jeho kurzy platit, tak proč ne. Vydělal peníze, to je to hlavní. Zbytek pomiňme, každý má tutéž možnost vydělávat peníze, nebo snad ne ? Byl první a to se počítá, etiku nechte stranou, ta nikoho nezajímá.

 2. Roman from Prague napsal:

  Že je na trhu obrovský přetlak nabídky nad poptávkou, o tom snad nepochybuje žádný z lidí pohybující se v našem oboru. Svého času o tom psal i pan Mlynář v posledním vydání časopisu Pojistný obzor.
  Bohužel, tento přetlak je (mimo jiné) způsoben i tím, že je pojišťovnictví (a obecně finanční poradenství či přesněji zprostředkování finančních produktů) prezentováno jako snadná a jednoduchá práce, kde lze velmi rychle vydělat vysoké částky. Kdo nevěří, nechť se účastní jakéhokoliv náboru finančních MLM firem, minulý týden jsem se jej účastnil coby otec spolu se svým synem (19 let), kterého za vidinou luxusních výdělků a bohémského života lákal jeho kamarád do finanční MLM poradenské firmy. Vše naprosto odtrženo od reality běžného života, jen samá pozitiva, luxusní jachty, drahá auta, krásné ženy a konta přetékající eury. Bohužel, tito mladí lidé jsou díky svému věku, absenci životních zkušeností a pochopitelné naivitě nejčastější obětí těchto MLM lovců.
  Není se pak čemu divit, že má tento obor v očích veřejnosti tak špatnou pověst, když ho dělají téměř všichni včetně čerstvě „plnoletých dětí“.

  • Radek napsal:

   Kdyby jen plnoletí… bohužel už teď jsou lákáni i nezletilí – a s novým Občanským zákoníkem to bude ještě horší :-/

 3. Pepa napsal:

  Kolik měří Martin Zoubek, že je největší? :-) Kde získáváte takové informace, pane Zámečníku? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.