CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

ČNB zdražila registrace pojišťovacích zprostředkovatelů

 


 

Finančních poradců je moc. To se nelíbí České národní bance. Chce jejich počet snížit. Místo vyčištění databáze od "mrtvých duší" zvolila jinou strategii: Zdražení správního poplatku za registraci PPZ – podřízeného pojišťovacího zprostředkovatele.

Poplatek se ještě do včerejška pohyboval na úrovni 2 000 Kč. Dnes zaregistrovaný zaplatí pětinásobek – 10 tis. Kč. Zvýšení poplatku se tedy dotýká pouze nově registrovaných. ČNB má ale širší ambici a bude usilovat o přeregistrace i stávajících podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů.

Registrovaných pojišťovacích zprostředkovatelů eviduje ČNB více než 100 tisíc. Ve skutečnosti je jich aktivních maximálně několik desítek tisíc. Centrální banka sice může po dvou letech nečinnosti podřízeného zprostředkovatele z evidence vymazat, ale příliš často to nedělá. Musí k tomu zahájit správní řízení a pro něj potřebuje přesvědčivé důkazy nečinnosti.

UPOZORNĚNÍ: Zdražení registrací PPZ mělo nabýt účinnosti k 1. 7. 2011. Termín vydání ve Sbírce zákonů se ale nepodařilo stihnout, a tak nabyde účinnosti, jakmile se novela ve Sbírce zákonů objeví. Sledovat účinnost můžete na stránkách
Ministerstva vnitra – Sbírka zákonů .

Ke zjištění skutečného stavu počtu podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů má Česká národní banka jeden plán: Chce nařídit povinné přeregistrace. "V tomto směru probíhají jednání, neboť k tomu může dojít jen na základě zákona," uvedla Jarmila Musilová z ČNB na odborné konferenci "Aktuální podněty Evropské komise k legislativě v oblasti finančních služeb v Evropě" .

Zavedení povinné přeregistrace by nepochybně mělo dvojí efekt: Snížení počtu registrovaných PPZ, neboť z evidence vypadnou "mrtvé duše" (a to včetně skutečně zesnulých poradců, kteří v registrech figurují bez ohledu na svůj současný stav). Druhým efektem je naplnění kasy České národní banky – a při počtu současných aktivních poradců a nové ceně za registraci se rozhodně nejedná o malé částky.

REKLAMA

Zajímavě ovšem vychází porovnání ceny oprávnění prodávat pojištění s jinými podnikatelskými oprávněními. Živnostenský list, který je ve finančně poradenské branži potřeba kupříkladu k prodeji hypoték, stavebního spoření či penzijního připojištění, stojí jen 1000 Kč, tedy desetinu současného stavu ceny registrace PPZ.

(Kuriozitou je, že na prodej hypoték – tedy úvěrů zajištěných zástavou nemovitosti – stačí živnost volná, pro prodej spotřebitelských úvěrů se jedná o živnost koncesovanou.)

Přísnější nároky na kvalifikaci a prokázání odborné způsobilosti jsou při prodeji investic než pojištění. Neplatí to ale o finančních nárocích. Zatímco při registraci jako pojišťovací podřízený zprostředkovatel činí správní poplatek nově 10 tis. Kč, zápis vázaného zástupce, který prodává investiční produkty, je zdarma.

Rozdíl je mezi "registrací" a "zápisem". ČNB vede registry jak podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů, tak vázaných zástupců. Zatímco u PPZ dochází k registraci, u vázaných zástupců ČNB provádí pouze zápis. Faktický rozdíl je v kontrole splnění povinností registrovaného/zapisovaného.

REKLAMA

Provádí-li ČNB registraci, je to ona, kdo je zodpovědný za kontrolu dokumentů potvrzujících oprávněnost k zanesení do databáze. Jedná-li se o zápis, zodpovědnost za správnost a kontrolu dokumentů leží na zastoupeném – v případě vázaného zástupce na investičním zprostředkovateli či obchodníku s cennými papíry.

Zvýšený poplatek… dlouho nevydrží?

Zvýšení poplatku za registraci PPZ bylo připojeno k zákonu s pojišťovnictvím nesouvisejícím, kam ho "propašovala" ČNB v rámci připomínkového řízení. Zákon prošel bez další odborné diskuse a poradenské společnosti se ani nestačily divit, jakou Jobbovu zvěst jim zákonodárci schválili.

V současnosti je ale na pořadu dne další, opět kontroversní, novela – tentokrát zákona č. 38/2004 Sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí. V něm je mimo jiné poplatek za registraci PPZ od příštího roku snížen z dnešních 10 tis. Kč na 2 tis. Kč.

Co říkají na opatření finančně poradenské společnosti

Kateřina Palková, generální ředitelka, Partners for Life Planning:

Vítáme snahy státních orgánů o regulaci této podnikatelské oblasti, protože osob s certifikací PPZ je na českém trhu skutečně velké množství a zdaleka ne všechny poskytují klientům komplexní a kvalitní finanční služby. Myslíme si, že právě množství takzvaných "poradců" s certifikací PPZ je jedním z důvodů, proč dnes bojujeme se zkaženou pověstí finančního poradenství a nedůvěrou některých klientů.

Deset tisíc korun je ovšem z našeho pohledu přemrštěná částka. Nejsem přesvědčená, že právě prudké navýšení administrativního poplatku samo o sobě významně přispěje ke zvýšení kvality služby a zlepšení situace na trhu. Navíc toto opatření nijak neřeší skutečnost, že v registru dále zůstává registrováno mnoho tisícovek lidí, kteří finanční služby nevykonávají a vykonávat nebudou.

Na vyhodnocení dopadu tohoto opatření na fungování a výsledky společnosti je zatím brzy.

Petr Stuchlík, generální ředitel, Fincentrum:

Chce-li regulátor opravdu zajistit relevantnost databáze zprostředkovatelů, ať místo zvýšení jednorázového registračního poplatku zavede pravidelný roční poplatek. Eliminují se tak velmi rychle mrtvé duše, jakož i "poradci", kteří si "vlastně jenom tak trošku přivydělávají". Ano, takový krok by vyžadoval trochu víc práce v právním zakotvení registrace než pouhé přepsání ceníku poplatků. Přispěl by však ke zprůhlednění trhu zprostředkování pojištění velmi rychle a efektivně.

(Názor vyšel též v týdeníku Euro 14. 2. 2011)

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miki

  1 července, 2011

  a cena registrace se bude od 1.1.12 snižovat zpět na 2000,-. Takže asi tak.

  Odpovědět

 • poradce

  1 července, 2011

  To, že by se od 1.1.2012 měl poplatek opět snížit na 2.000,- v souvislosti s novelou zákona 38/2004Sb. je bohužel chybná interpretace. Skutečnost je taková, že v době, kdy pánové na MF tvořili novelu 38/2004Sb., ještě nic nevěděli o návrhu ČNB na zvýšení poplatku na 10.000,-, tudíž vycházeli z tehdy platného zákona o správních poplatcích a poplatek 2.000,- jen převedli z PPZ na nově definovaného VZ. Dnes ovšem máme v zákoně poplatek za PPZ 10.000,- a nic nebrání úředníkům MF, aby jej převedli na VZ v současné výši! Přitom dohoda v rámci tzv. pracovní skupiny k distribuci na finannčím trhu byla zcela jasná – VZ budou zapisováni zdarma tak, jako je tomu u VZ podle ZPKT. Bohužel MF žádné dohody nerespektuje a z pracovní skupiny si vzalo jen to, co se jim hodilo. A ještě drze tvrdí, že principy obsažené v novele 38/2004Sb. byly schváleny onou pracovní skupinou – je to lež!

  Odpovědět

 • Zbyněk Svěrkoš

  1 července, 2011

  Prostě a jednoduše – vydojit zase peníze do černé státní díry. To je jediné, co tahle politická garnitura dokáže. Když pominu korupci, kamrádšofty, dělání loutek kmotrům za finanční i nefinanční kompenzace …. Co čekat v době, kdy ministrem financí je lump z největších….

  Odpovědět

 • Petra

  1 července, 2011

  A jak to bude v případě, kdy se bude chtít stávající VPA nebo PA přeregistrovat na PPZ, např. z důvodu přechodu k jiné poradenské firmě ? Taktéž to bude za oněch 10.000 Kč ?

  Odpovědět

 • Anonym

  1 července, 2011

  \“Eliminují se tak velmi rychle mrtvé duše, jakož i \“poradci\“, kteří si \“vlastně jenom tak trošku přivydělávají\“.\“
  Co je horší \“poradce\“, který bouchá smlouvy jednu za druhou bez ohledu na klienta, protože je to jeho jediný zdroj příjmu a musí plnit množstevní kritéria dle mateřské společnosti, obvykle začínající na třetině provize.
  Nebo poradce, jenž to bere jako koníček, dostává z broker poolu 90% provize, ale protože opravdu pochopit klienta trvá, tak jich udělá pár?
  To by byla dlouhá diskuze…
  Jak může někdo se zdravým rozumem říct, že další byrokracie a poplatky pročistí trh? Jde nám o kvantitu, která bude mít na poplatky/byrokracii, nebo o kvalitu? Je vůbec nějaká korelace mezi kvantitou a kvalitou produkce??? jen to nahrává MLM.
  Osobně jsem pro Elixír a finanční vzdělávání.

  Odpovědět

 • Miki

  1 července, 2011

  Pojišťovnám nikdy nepůjde o kvalitu, ale vždy o kvantitu. V tomto směru si s MLM sítěmi budou vždy velmi dobře rozumět. Diskutovat, co je lepší, zda bouchač, nebo přivýdělek je o ničem, obě varianty jsou špatné, ani jeden nemá potřebné informace, jeden je slyšet nechce a nepotřebuje, ten druhý to časově nezvládne.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 července, 2011

  To je individuální, nerad zobecnuji. Já osobně jsem byl aktivní klient a ted jsem jeden z těch co si „přivydělává“. Je jasné, že efektivita vynaloženého času je jiná než toho, kdo tomu věnuje celý den pro více klientů.

  Odpovědět

 • Zbyněk Svěrkoš

  1 července, 2011

  Podrazáky to z branže nedostane – ti budou bouchat o to víc, aby se jim to rychleji vrátilo. Člověka poctivého, nezkaženého, s nevymytou hlavou to odežene, protože to je přehnaná částka. Těchto poradců je sice moc, ale čistit by to měl trh a efektivní dohled a efektivní příp. sankce ČNB. Ne administrativní bariéry. Tímhle se jen odradí lidi, kteří nebouchají či bouchat nemají v úmyslu, a nemají takové výdělky z poradenství, i když ho dělají plně. Ať už jde k čertu celý tento odporný stát. Štorka měli na lopatě a udělali leda bububu a konec. Směje se jim. Tady budou dělat geroje. Jak sloni v porcelánu.

  Odpovědět

 • Zbyněk Svěrkoš

  1 července, 2011

  jen dovětek …..když pojišťovnám klesne počet jejich lidí v terénu, což lze tímto brutálním zdražením existence očekávat, tak se budou snažit kompenzovat prodejcům výdaj na vstupu o něco lepšími provizemi, aby byl zájem je prodávat a mít na to licence (mít zájem si je držet či pořizovat). Takže tenhle krok zas leda udělá zlo v provizích …… Jen můj názor. Prostě EFEKTIVNÍHO dohledu se od ČNB dočkat nelze …..

  Odpovědět

 • Pája

  6 září, 2011

  Žádný dopad to nemá, z praxe :)nafouknutá bublina a poradců bude čím dál více, doufejme, že kvalitních

  Odpovědět

 • soch

  14 května, 2012

  Absolvovat školení u jedné nejmenované fa.U Červeného mlejna + následná zkouška ,se jako rovná certifikace?Pod­řízený znamená na milost odkázaný někomu jinému. Nosit kšefty a nic nedostat.Jak velkorysé.Zacólovat 10 táců šéfovi,ten si požádá o vrácení přeplatku tj 8000 Kč a vy /já zas máme …za tlusté konec.

  Odpovědět

 • soch

  14 května, 2012

  Klacek vzíti a toho darebáka umlátiti.

  Odpovědět