CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Petr Zámečník

23. 03. 2009

7 komentářů

Milionové odměny za položení světové ekonomiky

 


 

„Veřejnost má za to, že bankéř udělá průšvih, pak dostane od vlády sanaci, náhradu, dostane peníze zadarmo, zaplatí průšvih a jede se dál. Tak to není. Každý bankovní manažer, který takový průšvih udělá, bude mít pro něj nepříjemné následky. Především v první řadě přijde o prémie, které jsou vázány na bankovní zisk,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz Pavel Kohout, člen vládního NERVu a ředitel pro strategii Partners.

Realita je ale jiná – a veřejnost je mnohem blíže pravdě. Šéfové o prémie nepřišli. Naopak se jejich účty rozrostly o miliony dolarů. Americký prezident Barack Obama se prý podle svých slov „zalyká vztekem“.

Tabulka: Výše odměn a státních dotací bank a AIG

Jméno

Pozice

Finanční instituce

Výše odměny

Státní pomoc pro instituci

 

AIG

165 mil . USD

173 mld. USD

Andrea Orcel

head of Global Origination

Merrill Lynch

34 mil . USD

loňská ztráta 28 mld. USD

11 manažerů

Merrill Lynch

přes 10 mil. USD

loňská ztráta 28 mld. USD

Kenneth Lewis

CEO, president, předseda představenstva

Bank of America

9,96 mil . USD

45 mld. USD

Vikram Pandt

CEO

Citigroup

11 mil . USD

45 mld. USD

Fred Goodwin

 

Royal Bank of Scotland

odstupné 16,9 mil. GBP

20 mld. GBP

Zdroj:
E15

Manažeři finančních institucí prokázali své schopnosti. Nejen, že se jim podařilo jejich instituce dovést na pokraj krachu a pádu do propasti zabránilo jen záchranné lano státních dotací, ale zároveň si dokázali navzdory krizi polepšit. Oproti jiným rokům ale sáhli raději po hotovosti než po akciovém programu.

Dlouho se z prémií ale asi radovat nebudou. Přinejmenším manažeři AIG. Kongres s neuvěřitelnou rychlostí ve čtvrtek schválil zákon, na základě kterého bude možné zdanit některé prémie až 90% sazbou.

Navzdory vyplaceným obrovským prémiím vysoce postaveným manažerům finančních institucí se dočkají banky další státní pomoci.

„Fed rozhodl o rozšíření současného programu na vykupování cenných papírů krytých hypotékami (MBS) o 750 mld. dolarů až na 1,25 bln. dolarů, přičemž zároveň navýšil také program na vykupování dluhu vládou podporovaných agentur (Freddie Mac a Fannie Mae), a to ze současných 100 mld. dolarů na 200 mld. Kromě výše uvedeného Fed po dlouhém váhání rozhodl také o tom, že začne vykupovat americké vládní dluhopisy, jejichž objem by měl v jeho portfoliu do konce roku narůst o 300 mld. dolarů,“ uvádí zpráva z minulého čtvrtka.

Dochází tak nejen k dalšímu zadlužování, ale Fed tiskne nové peníze. Amerika se tak rozhodla splácet část svého dluhu ražebným. Pro USA to má několik krátkodobých pozitiv – vyšší inflace umaže část federálního dluhu i dluhů domácností, krom toho oslabí americký dolar, což Americe pomůže k oživení ekonomiky.

Kam až může státní pomoc dospět? Vlády silných ekonomik se stávají významnými akcionáři a dochází tak k zestátňování soukromých institucí. Vlastnictví akciových společností je ale financováno dluhem. Maržové obchody jsou přitom považovány za velmi rizikové. Vlády se tak stávají největšími spekulanty na trhu.

Ještě před zvýšením sanací amerických finančních institucí se Čína obávala o splacení amerického dluhu. A zdá se stále pravděpodobnější, že její obavy jsou oprávněné. Vždyť krizi, na jejímž počátku stálo překotné zadlužování, léčí novým a novým zadlužováním…

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin

  23 března, 2009

  Hmm a jak byste to řešil Vy, pane Rozumbrado? Nechat AIG padnout?? To bychom se ovšem vrátili na stromy.

  Odpovědět

 • Aleš

  23 března, 2009

  Nenechat padnout AIG, ale nechat padnout šéfy všech těchto institucí..

  Odpovědět

 • Anonym

  23 března, 2009

  A myslíte si, že tohle pomůže? Já ne. A nejsem jediný, viz např.: „FED slavnostně oznámil, že hodlá nesmyslně zdvojnásobit svou rozvahu v zoufalém pokusu zachránit ekonomiku před propadem do propasti (akce by se dala přirovnat k pokusu uhasit hořící mrakodrap s kbelíkem vody).“
  Jan Mynář, X-Trade Brokers
  http://www.investujeme.cz/investicni-zpravy/akciove-indexy-dalsi-rally-ve-financnim-sektoru/

  Odpovědět

 • OTTO

  23 března, 2009

  Lidé se na to dívají tak, že FED je organizace patřící USA a některé kroky FEDu vypadají divně.

  Jenže FED je soukromá organizace která patří několika bankéřským rodinám.

  Soukromé osoby mají právo tisknout peníze.

  Je zajímavé, že tyto bankéřské rodiny nejen, že vlastní mnoho bank po celém světě, ale byli velice aktivní ve fůzích s krachujícími bankami, samozřejmě po té co USA tyto banky sanovala dluhem u FEDu.

  V tomto světle pak kroky FEDU vypadají velmi logicky a je také velmi logické a zajímavé které banky, přestože nepadli mají na krizi největší podíl.

  Je to velice zajímavé.

  Zkrátka někteří pánové si mastí kapsy na úkor států a jejich daňových poplatníků.

  A udělá s tím někdo něco??

  Odpověd je velmi jednoduchá.

  Nikdo nemá takovou moc aby s tím něco udělal.

  Odpovědět

 • Ferin007

  23 března, 2009

  Obama šikovně hraje na strunu vyvolávání záští a nenávisti, přičemž neví, nebo to alespoň simuluje (tak nevím, co je lepší), že ony bonusy „rozdávané“ v bankách a pojišťovnách nejsou navzdory svému jménu žádnými prémiemi či odměnami za „vynikající práci“, ale standardní součástí odměny zaměstnance, zakotvenou ve smlouvě.

  Odpovědět

 • čtenář

  23 března, 2009

  Bankéři přivedly ekonomiku na pokraj krachu? Z kuste prosím alespoň tu a tam psát texty bez hrubých gramatických chyb, za které by žák v páté třídě dostal nedostatečnou. Nesvědčí to příliš o renomé autorů

  Odpovědět

 • Anonym

  23 března, 2009

  Děkuji za upozornění i za oznámkování ;-). Už jsem chybu opravil.

  Odpovědět