CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Miloslav Šimek

24. 09. 2009

7 komentářů

Pokles akciových trhů z pohledu technické analýzy

 


 

Pohledem na aktuální dění na trzích by bylo možné si myslet, že ano. Březnová minima Dow Jones indexu na úrovni +/- 6 440 bodů se dnes zdají již velmi vzdálená a jak naznačují některé makro ukazatele (v US i v Evropě), zlepšení se přeci jen dostavuje. Celkové klima včetně důvěry spotřebitelů se zlepšuje – důležitý ukazatel, neb celý systém tzv. “hospodářského růstu“ stojí a padá na spotřebě. Ta jde ruku v ruce s kupováním si mnoha věcí, na které člověk nemá, a z toho plynoucí zadlužování.

Zcela stejné je chování vlád – dluhů hospodářsky rozvinutých zemí dosahuje již takových astronomických částek, že jen bezbřehý optimista či Neználek ještě může věřit tomu, že budou někdy splaceny. K čemu to v globálu může vést, je samostatná kapitola. Zjednoduším to do jedné věty – dle mne dlouhodobě neudržitelný postoj nebo chcete-li přístup k hospodaření domácností, krajů, států. I třeba z toho důvodu, že zdroje surovin jsou konečné. Vraťme se však k trhům.

Obr. 15: Vývoj indexu DJIA – týdenní graf

Aktuálně jsme dosáhli od březnového minima již 50% zhodnocení měřeno DJIA a to během 25týdnů. Opravdu je všechno tak skvělé? Problémy z minula vyřešeny? A co když jde jen o korekci dlouhodobého downtrendu? Podívejme se na následující obrázek 15.  

Předkládám jej především, abych ukázal možnosti technické analýzy (TA) – zda lze jejím prostřednictvím “číst trh“. V grafu je vyznačena silná bear divergence. Za povšimnutí stojí též typy svící ve vrcholech – tzv. doji.

Bear divergenci lze jednoduše definovat jako stav, kdy cena dosahuje nových maxim, zatímco indikátor (zde trendový MACD) tato nová maxima nepotvrzuje. Naopak klesá. Čím je divergence mezi cenou a indikátorem strmější, tím může být takový signál významnější. Stejně tak signál nabývá na svém významu dle timeframu, na kterém se vyskytne. Zde máme týdenní graf – tedy dlouhodobější signál. Co následovalo, je známo. Že se trh zřítí o 55 % dolů – to samozřejmě na začátku nikdo nevěděl, nicméně signál (= varování) tu byl!

Nehodlám zde obchodovat na “pravé straně“, počítat kolik se mohlo vydělat potenciálně na shortu, atd. Ukazuji, jak lze používat TA – její písmo je jiné a k jeho čtení to chce trochu praxe získané sledováním grafů. V pravé části grafu je zachyceno březnové minimum a opět stojí za povšimnutí typy svící plus fakt stejného týdenního low. Takováto formace se objevuje v obratových fázích trhu. Ale pozor – obratová fáze i pro korekce nikoliv jen obraty trendu.

Ve svém článku “Propadne investice pod nominální hodnotu?“ ze dne 25. 3. 2009 jsem uváděl tabulku č. 18 – Velikost propadu kapitálového účtu pod svůj nominál během prvních 24 měsíců dlouhodobé periody s počátkem v období 12/1993 – 10/2008  a 1/2000 – 10/2008 při jednorázové investici. Pokud se na ni podíváte a trochu ji prostudujete, při pohledu na graf (Obr. 15) zjistíte, že propad investice pod svoji nominální hodnotu o víc jak 40 % během prvních 24 měsíců (říjen 2007 – září 2009) investice je ze statistického hlediska anomálie a lze předpokládat, že dojde k jejímu narovnání, což se nakonec stalo. Proto není od věci mít přehled o historickém chování trhu – co je běžné, co ojedinělé a co už je naprostá anomálie. Ještě dodám, že tabulka byla vytvořena v listopadu 2008, proto její poslední období je 10/2008, na Investujeme.cz byl tento materiál zveřejněn v březnu 2009.

V pokračování k tomuto článku se podívám právě na období březnového minima (dosavadního ?) z pohledu TA a taktéž nabídnu pohled – jde o obrat nebo o korekci downtrendu z července 2007.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • obchodnik

  29 září, 2009

  ja se tesim na pohled, co bude od ted dal podle TA

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 září, 2009

  Není bez zajímavosti, že index se přiblížil psycho hranici 10k a odrazil se dolu. Na daily grafech se paralelně vytvořila 3násobná divergence… plus obratová svíce.

  Odpovědět

 • obchodink

  29 září, 2009

  takze si medved a si vstupujes teda do shortu nebo jeste na neco cekas?

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 září, 2009

  Nejlepší odpovědí bude pokračování k tomuto článku. Už je v redakci nějaký ten den, takže zde snad ještě tento týden. To ale nezáleží až tak na mě.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 září, 2009

  No já se přiznám, že jsem minulý týden při DAX 30 =5740 b. otevřel short pozici

  Odpovědět

 • Václav

  29 září, 2009

  Nevim, proc by mela býti ta „bear divergence“ v léte 2008 silná, já ji povazuju za slabou. A 10x více lidí to nazývá „negative divergence“, kdyz porovnáme nalezené výsledky s Google. A vse v TA je jen obraz minulých kurzu. Budoucí kurzy zálezí na zprávách, na prolhaném ratingu, na P/E/G, P/E nebo P/S a G.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  29 září, 2009

  Silná třeba proto, že je na weekly grafu, nebo proto, že na jejích high jsou negativní svíce, nebo proto, že po ní následoval sešup na míň jak poloviční hodnotu YM.
  Budoucí kurzy záleží na zprávách? Zřejmě jste na fundament – ok. Já těmhle číslům nevěřím, jelikož vím, jak se ve velkém „ohýbají“. Pokud Vám jsou k užitku, taky dobrá. V jednom s Vámi musím souhlasit – chápání ratingu. ;-))

  Odpovědět