CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Jaroslav Tupý

22. 04. 2008

2 komentáře

MACD: Téměř „svatý grál“

 


 

Moving Average Convergence/Divergence (zkráceně MACD) patří mezi základní technické trendové indikátory. Jak už vyplývá z jeho názvu, je to indikátor, který sleduje sbíhavost a rozbíhavost klouzavých průměrů.

Indikátor MACD vyvinul v roce 1960 Gerald Appel a pro jeho konstrukci použil tři klouzavé exponenciální průměry. Rozdíl mezi prvními dvěma exponenciálními klouzavými průměry (Exponencial Moving Average – EMA) s délkou 12 období a 26 období tvoří indikátor MACD.

MACD = EMA (12) – EMA (26)

Pro jasné znázornění nákupních a prodejních příkazů se používá ještě třetí exponenciální klouzavý průměr s délkou 9 období, který tvoří tzv. signální křivku.

Signal = EMA (9)

Samotný indikátor výrazně zdokonalil Thomas Aspray v roce 1986, kdy znázornil indikátor MACD ve formě histogramu. Výpočet je jednoduchý

REKLAMA

Histogram = MACD – signal

Uvedené nastavení 12-26-9 je široce používané, nicméně řada obchodníků používá i jiné parametry nastavení, populární je např. 5-34-7. Principem je, že indikátor MACD by měl být provázán s tržními cykly. Pak by první EMA měl být roven jedné čtvrtině dominantního cyklu instrumentu a druhý EMA roven jedné polovině délky cyklu příslušného instrumentu. Třetí EMA pak nemá návaznost na cykly.

Jak obchodovat MACD?

MACD je trendový indikátor, a proto dává velmi dobré signály v trendové části trhu. Naopak se nedoporučuje jej používat v případě, že trh se dostal do netrendové oblasti. MACD v zásadě generuje tři druhy signálů:

Překřížení (crossovers) – základním obchodním pravidlem MACD je prodat (vstoupit do krátké pozice – short) tehdy, když MACD klesne pod signální čáru. Nákupní signál vznikne, když se MACD dostane nad signální čáru.

Překřížení (crossovers) nulové linky – podobným způsobem se interpretuje překřížení nulové linky – tj. pokud MACD překříží nulovou linku shora dolů je to signál ke vstupu do krátké pozice. Pokud naopak MACD překříží nulovou linku zdola nahoru je to signál k nákupu.

REKLAMA

Příklady vstupů do pozic na základě překřížení a překřížení nulové linky vidíme na Obrázku 1.

Obrázek 1: Příklady vstupu do pozic

MACD

Nejsilnějším signálem vstupu do pozice je ale vstup na základě konvergence či divergence. Tento signál je považovaný obecně za jeden z nejsilnějších signálů v technické analýze s vysokou pravděpodobností úspěchu. Řada technických analytiků ho proto označuje za „téměř svatý grál technické analýzy“. Principem je, že hledáme nesoulad mezi cenou a tím, co nám říká indikátor MACD.

Obecně rozlišujeme býčí a medvědí divergence a navíc ještě rozdělujeme divergenci podle síly na divergenci typu A,B, nebo C, kde signál A je nejsilnější a C nejslabší.

REKLAMA

Medvědí divergence typu A (nejsilnější signál) je typická tím, že ceny na grafu vytváří nová maxima, ale indikátor vytvoří nižší maximum než dříve. To je signál, že předchozí býčí pohyb je ukončen a trhy se obrátí směrem dolů. A opačně – býčí divergence typu A je typická tím, že ceny na grafu vytváří nová minima, ale indikátor vytvoří vyšší minimum než dříve. To je signál, že předchozí medvědí pohyb je ukončen a trhy se obrátí směrem vzhůru.

Příklad vstupu do krátké (prodejní) pozice na základě identifikace medvědí divergence typu A vidíme na Obrázku 2.

Obrázek 2: Medvědí divergence typu A

MACD

U medvědí divergence typu B vytváří cena dvojitý vrchol, ale indikátor nepotvrzuje dosažené maximum. Medvědí divergence typu C (nejslabší) je charakteristická tím, že cena sice vytváří nové maximum, ale indikátor vytváří pouze dvojitý vrchol a nepotvrzuje tak sílu, kterou se snaží býčí investoři prezentovat na grafu.

Indikátor MACD je velmi silný nástroj technické analýzy, který může umožnit realizaci mnoha ziskových obchodů, speciálně pokud se naučíme rozeznávat divergence a konvergence. Stále ale nesmíme zapomenout na skutečnost, že se jedná o trendový indikátor.

Pokud se budeme snažit MACD uplatnit za všech tržních podmínek, můžeme dostávat rovněž řadu falešných signálů, které mohou značně devastovat náš obchodní účet. Dobrý technický analytik proto vždy napřed důkladně analyzuje tržní podmínky a používá řadu indikátorů, které mu pomáhají v jeho rozhodování.

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Alfons

  23 dubna, 2008

  Nejak je ten indikátor MACD chybne zobrazen.
  Existuje :
  MACD System ze dvou krivek a signal je jejich prusecík
  MACD Histogram = Forest ze sloupku = stromu nad nulovou a pod nulovou liní a signál je prechod lesa pod nebo nad vodorovnou linii
  MACD All ze Systemu a Histogramu pres sebe soucasne zobrazené.

  Odpovědět

 • OTTO

  23 dubna, 2008

  Já mám stejný MACD jako vy a jsem velice spokojen, ale jak vidíte není to jediná varianta co existuje.
  Nechtěl bych si zvykat na XTB verzi, ale to je jen otázka názoru.
  Je možné, že někteří by si nechtěli zvykat na naši verzi.

  Odpovědět