Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Zákon proti neřízenému brexitu zamířil do Sněmovny lordů. Britský premiér trvá na předčasných volbách

Vývoj ekonomiky 05.09.2019 | 11:07 0 Komentářů

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu včera schválili návrh zákona proti neřízenému brexitu. Dle informací britské agentury PA nebude vláda návrh zákona ve Sněmovně lordů blokovat. Premiér Boris Johnson požaduje předčasné volby. Tvrdí, že zákon znamená ukončení vyjednávání s EU.

 „Je to tedy návrh zákona, který v historii této budovy nemá obdoby. Jeho úmyslem je totiž donutit premiéra, aby s předem nadepsaným dopisem kapituloval v mezinárodních vyjednáváních,“ prohlásil Johnson.

Podle návrhu zákona by muselo být dohody s EU dosaženo do 19. října, pakliže že by k brexitu bez dohody nedal souhlas parlament. Nebude-li naplněna ani jedna z podmínek, musí Johnson požádat EU o odklad brexitu do konce ledna 2020.

Pro vypsání voleb potřebuje vláda podporu opozičních labouristů. Jejich vůdce Jeremy Corbyn trvá na tom, že nejprve musí být schválen zákon proti neřízenému brexitu. Po jeho schválení je možné, že vláda požádá o vypsání předčasných voleb znovu. „Země musí rozhodnout, jestli to bude vůdce opozice nebo já, kdo to pojede vyřešit do Bruselu,“ prohlásil Johnson.

„Premiér tvrdí, že má strategii. Nedokáže nám ale říci, jakou. Větším problémem ale je, že to nedokáže říct ani Evropské unii,“ reaguje Jeremy Corbyn.

Zdroje: ČeskéNoviny.cz, E15.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.