Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Johnson si zajišťuje volnost pro jednání

InvesticeMakro 28.08.2019 | 15:29 0 Komentářů

Britský premiér Boris Johnson chce znemožnit parlamentu zablokování neřízeného odchodu Británie z EU. Dolní sněmovna by se měla vrátit zpět z letní přestávky 3. září. Vláda se ovšem může zasadit o to, že by již 10. září bylo zasedání sněmovny přerušeno, a to až do 14. října.

Premiér Johnson potvrdil, že již tento požadavek formuloval britské královně. Británie by přitom měla odejít z EU již k 31. říjnu, což by znamenalo, že britští zákonodárci nebudou mít dostatek času k odhlasování legislativy, která by měla znemožnit odchod bez dohody. Johnson by měl zároveň více prostoru pro jednání s EU a ostatními členskými státy o podobě odchodové dohody.

Zastánci tvrdého brexitu z řad poslanců by měly mnohem méně času a prostoru pro případné námitky proti dohodě s unií, ať už upravené či nikoliv. Johnson tyto spekulace popírá a tvrdí, že poslanci budou mít na námitky dostatek času před unijním summitem, který by se však měl konat již 17. října.

Evropská unie se i nadále odmítá s britskou protistranou bavit o jakýchkoliv úpravách stávající dohody. Její případná aktualizace je i nadále velmi nepravděpodobná. Naopak pravděpodobnost odchodu Velké Británie z EU bez dohody tímto krokem narůstá.

Libra v reakci oslabila o jedno procento vůči euru. V průběhu dne ztráty z části odmazala a nyní se pohybuje okolo úrovně EUR/GBP 0,908.

Již v průběhu dnešního dne by mělo být jasné, zda v Itálii dojde k předčasným volbám, či nikoliv. V současné chvíli se jeví jako nejpravděpodobnější varianta, že se Hnutí pěti hvězd, dosavadní člen vlády, dohodne s Demokratickou stranou. Demokraté doposud nesouhlasili se znovu jmenováním předsedy vlády G. Conteho, který donedávna premiérskou funkci zastával. Dohodnou-li se obě strany v průběhu dneška, vyhne se Itálie předčasným volbám, které by hrály do karet především straně Ligy, která doposud vládla spolu s Hnutím pěti hvězd a které se v posledních měsících značně zvýšily preference voličů.

Vzhledem k vyšší než očekávané inflaci zvažuje ministerstvo financí nárůst platů ve veřejné sféře o 3 % místo původně zamýšlených dvou procent. Ani mírné navýšení nenaplní představu odborů, které požadovaly nárůst o 8 %, pro pedagogy pak dokonce o 15 % a pro nepedagogické pracovníky a zdravotníky o 10 % (současný návrh počítá s 10 % resp. 7 %). Ekonomika již začíná zpomalovat, na což by měl postupně začít reagovat i vývoj mezd a platů. O navýšení platů bude tripartita diskutovat v polovině září a již do konce září by měla vláda předložit finální návrh rozpočtu sněmovně.

Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.