CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Karel Pučelík

29. 09. 2021

0 komentářů

Jak odstranit fronty na benzin a naplnit prázdné regály?

 

Zdroj: pixabay.com

Prázdné police v obchodech a fronty před čerpacími stanicemi, a to v lepším případě. I to je obrázek, který v těchto dnech pravidelně vídají Britové. Situace by se přitom podle analytiku nemusela zlepšit ani do Vánoc.

Loading 

Jeden takový příběh přinesl britský deník The Guardian. „Právě jsme byli v supermarketu na týdenním nákupu a samozřejmě nejsou žádné těstoviny,“ uvedl jeden z nespokojených zákazníků, který se navíc domnívá, že lidé pro jistotu vykupují zbývající zásoby. To určitě není špatná dedukce. Následně zákazník odjel i bez těstovin a pokoušel se natankovat. „Svítí mi kontrolka benzínu, mám skoro prázdnou nádrž,“ řekl deníku ve vzniklé koloně u benzinové pumpy na východě Londýna. V okolí přitom byla tato stanice jednou z mála, která ještě kvůli nedostatku paliva nezavřela.

Podobných příběhu by se dalo zmínit mnohem více. O problémech, které přináší brexit se hovoří už delší dobu, prakticky od začátku fungování známé smlouvy, která odchod Velké Británie z Evropské unie upravovala. Hojně sledována byla situace v Severním Irsku, kde nové bariéry vytvářely nové problémy a oživovaly staré reminiscence. Podle průzkumů obyvatele zbytku Spojeného království Severní Irsko příliš nezajímá, dnes však mají následky politického vývoje takřka na svém vlastním talíři. Aby toho nebylo málo, domácnostem nepomáhá ani rostoucí inflace nebo zvyšující se ceny energií.

Nedostatek řidičů

Co se týče prázdných supermarketů, je situace vcelku jednoduchá, prostě není dostatek řidičů, kteří by dovezli zásoby do prázdných fochů. Nedostatek pracovníků muže být samozřejmě alespoň z části přisuzován brexitu, díky kterému mnoho Evropanů na ostrovech s prací skončilo. Pracovní možnosti se pro cizince zhoršily a firmám přibylo i papírování. K tomu se navíc přidaly další obtíže, které přinesla pandemie – popandemický růst poptávky nebo různé restrikce, které komplikují cestování a běžný provoz. Celkově tak údajně v dopravě schází na 90 tisíc řidičů.

Objevují se ale i další názory na vzniklý problém. „Myslím, že za to, co v současné době vidíme, mohou v podstatě mzdy řidičů. Marže v nákladní dopravě jsou velmi nízké a ve skutečnosti nejsou peníze na to, aby bylo možné zaplatit zvýšené mzdy bez výrazného zvýšení cen pro zákazníky,“ řekl deníku Toby Ovens z Broughton Transport Solutions.

REKLAMA

Krátkodobá víza?

Za současného stavu navíc odborníci nevidí příliš mnoho možností jak by se situace mohla zlepšovat. Hrozí tak, že se Britové budou muset o Vánocích obejít bez některých svých tradičních pokrmů. Konzervativní vláda Borise Johnsona i proto přemítá, po jakém kroku sáhne. Aktuálně to může být systém krátkodobých víz pro řidiče z Evropy. Bude to ale stačit?

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *