Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Brexit bez dohody: Podle EU by Británie měla plnit své závazky

Vývoj ekonomiky 26.08.2019 | 16:29 0 Komentářů

Evropská unie očekává, že Spojené království uhradí svůj dluh vůči EU i v případě brexitu bez dohody. V reakci na nedělní prohlášení Borise Johnsona to uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

Brexitová dohoda sice obsahuje pouze mechanismus výpočtu dluhu Spojeného království, nikoliv pevnou částku, nejčastěji se však hovoří o britském dluhu ve výši 39 miliard liber. Boris Johnson na summitu G7 v Biarritzu sdělil, že v případě brexitu bez dohody již Británie tuto částku z právního pohledu EU dlužit nebude.

Všechny závazky, které přijalo 28 členských zemí, by měly být ctěny. Toto platí obzvlášť pro případ brexitu bez dohody, kdy bychom od Spojeného království očekávali, že bude nadále ctít všechny závazky učiněné v době členství v EU,“ říká Andreevová.

Vyrovnání účtů je podle EU předpokladem pro pozitivní vztah s Británií v budoucnu. „Pokud Spojené království nezaplatí, co dluží, EU nebude vyjednávat o obchodní dohodě,“ napsal na twitteru koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.