Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Vánoční tržby nesplnily velká očekávání

Investice 06.02.2018 | 10:26 0 Komentářů

Maloobchodní tržby po započtení tržeb z prodeje automobilů v prosinci vzrostly o 2,2 % v meziročním srovnání, což je o 2,7 procentního bodu pomalejší tempo růstu tržeb oproti listopadu. Tržby bez započtení prodejů automobilů zpomalily meziroční tempo růstu na 4,7 %. U poklesu meziročního tempa růstu tržeb jsou patrny prohloubení poklesu automobilů a efekt vysoké srovnávací základny z Vánoc minulého roku.

Pro většinu trhu byly prosincové tržby zklamáním. Medián trhu očekával meziroční růst tržeb včetně automobilů 3,0 % a růst tržeb bez aut 5,5 % r/r. Náš odhad byl o něco optimističtější na 3,8 % r/r pro růst všech tržeb a 6,0 % r/r pro růst tržeb kromě automobilů.  Po očištění o sezónní vlivy klesly prosincové maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně o 0,8 %. Za rok 2017 vzrostly tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel o 5,6 %.

Stále nejvyšší meziroční přírůstek si udržely tržby z prodeje zboží přes internet či zásilkovou službu (+15,1 %, r/r), ale oproti listopadu meziroční růst oslabil o téměř 9 procentních bodů. Podobný vývoj měly i tržby obchodu s počítačovým a komunikačním zařízením (+8,4 %, r/r), pro které meziroční růst poklesl o 5 procentních bodů. Tržby obchodníků s pohonnými hmotami také vzrostly (+3,3 %, r/r). Vánoce napomohly růstu obchodu s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (+9,2 %), který zahrnuje například i knihy a dětské hračky.

Podobný vývoj měl i obchod s obuví a oděvy (+12,1 % r/r ), nebo výrobky pro domácnost (+5,9 % r/r). Adventní trhy obnovily nárůst tržeb obchodu na stáncích a trzích (+1,5%, r/r). Nižší tržby naopak vykázaly lékárny a prodejny se zdravotnickým zbožím (-1,3 % r/r). Černou ovcí byly nadále tržby z prodeje motorových vozidel, které meziročně poklesly o 4,8 % r/r, což bylo zřejmě hlavním důvodem slabšího meziročního tempa růstu celkových tržeb.

Mnozí spotřebitelé zřejmě nakupovali s předstihem, aby se tak vyhnuli tradiční nákupní horečce a kolapsu dodavatelských služeb. Obchodníci si tak nejlepší období předvánočních tržeb odbyli už v listopadu.

Jelikož objem předchozích Vánočních tržeb z roku 2016 tvoří vysokou srovnávací základnu, prosincové tržby v roce 2017 měly co překonávat. Přesto v meziročním srovnání dosáhly maloobchodní tržby stále solidního nárůstu. Podle mnohých velkých obchodníků byly poslední Vánoce, co do objemu tržeb, rekordní.

Zpomalující inflace a posilující koruna umožňují českým spotřebitelům dopřávat si dražší a kvalitnější zboží. A pokud nepoleví současné tempo růstu reálných mezd, obchodníci se mohou před příchodem jara těšit na ještě vyšší tržby.

Pro letošní rok předpokládáme průměrný růst tržeb kolem 7 %. Spotřeba domácností bude nadále hlavním motorem růstu české ekonomiky.

Jakub Červenka
analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.