Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Úrokové sazby ČNB vzrostou. Otázkou zůstává o kolik

Banky 26.10.2017 | 17:07 1 Komentář

Česká národní banka přistoupí na svém příštím zasedání ke zvyšování základní úrokové sazby. Podle některých členů bankovní rady by sazby mohly vzrůst jednorázově i o půl procentního bodu.

V listopadu je určitě prostor pro zvýšení o 0,25 procentního bodu. Od vydání naší poslední prognózy jsme publikovali řadu domácích ekonomických údajů a většina z nich ukazuje inflační směr,“ říká člen bankovní rady Marek Mora.

„V případě, že koruna nebude dostatečně posilovat, dovedu si letos představit růst úrokových sazeb o 50 až 75 bazických bodů nad rámec zvýšení, které jsme učinili v srpnu. Ekonomice by růst úrokových sazeb o 50 až 75 bazických bodů prospěl,“ míní člen bankovní rady Vojtěch Benda.

„Nemyslím si, že by ekonomika zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu najednou nevstřebala, protože klíčová úroková sazba je pořád blíže nule než čemukoli jinému,“ uvedl člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.

„Myslím s, že by bylo bývalo dobré, kdybychom zvedli sazby už na minulém zasedání. Tento vývoj nasvědčuje, že by to bylo bývalo oprávněné a makroekonomicky správné. Zatím to vidím na zvýšení o čtvrt bodu, ale vůbec nevylučuji, že prognóza bude volat po nějakém rychlejším zvyšování,“ uvedl viceguvernér Mojmír Hampl.

Zdroj: iHNed.cz

Jeden komentář: “Úrokové sazby ČNB vzrostou. Otázkou zůstává o kolik”

  1. Empetka napsal:

    všimnou si konečně zvyšování sazeb také banky při úročení vkladů?
    Nabízet půjčky i za 10% a mít přitom vypůjčené peníze vkladatelů za skoro 0% zavání lichvou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.