CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

24. 07. 2017

0 komentářů

Revidujeme výhled pro českou ekonomiku směrem nahoru, koruna bude posilovat rychleji

 

Na základě velmi dobrých údajů z reálné ekonomiky a příznivého výhledu pro domácí i zahraniční poptávku revidujeme náš výhled pro růst HDP, trh práce, politiku ČNB a kurz koruny.

Loading 

Dynamika českého HDP by měla letos dosáhnout 3,7 % (původní odhad 2,7 %) především díky silné domácí spotřebě a zahraniční poptávce. V příštím roce očekáváme růst 3,1 % (původně také 2,7 %), který bude tažen opět domácí spotřebou, ke které se přidají i investice díky nutnosti vyčerpat část alokace evropských fondů.

Růst nominálních mezd za celou ekonomiku by měl letos dosáhnout velmi vysokých 6,4 % (původně 4,2 %), příští rok očekáváme jejich zvýšení o 5,9 % (minulý výhled 4,7 %). Extrémně nízká nezaměstnanost a rekordní zaměstnanost se už totiž začala projevovat, například dynamika mezd v průmyslu dosáhla v květnu 9 %. A výrazně rostou i platy ve veřejném sektoru, kde pro příští rok předpokládá státní rozpočet růst výdajů na platy o 10 %.

Vyšší mzdy a tak i spotřeba domácností by se měla projevovat i v tlaku na růst cen. Na druhou stranu by měly inflaci brzdit vnější faktory jako ropa (analytici SG revidovali svůj výhled pro cenu černého zlata směrem dolů) a nižší inflace v eurozóně. V důsledku by růst spotřebitelských cen v Česku měl zůstat jen těsně nad 2% cílem centrální banky. Letos očekáváme průměrnou inflaci 2,3 % a v příštím roce 2,2 %.

Česká národní banka by měla na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad 2% cílem i v roce 2018 zareagovat zvyšováním sazeb. K prvnímu zvýšení by mělo dojít na zasedání 3. srpna, další předpokládáme v Q4 17. Na začátku roku 2018 očekáváme, že si dá ČNB pauzu, ale dále v průběhu příštího roku zvýší sazby ještě třikrát.

REKLAMA

Vyšší sazby ČNB by měly lákat nový kapitál do české měny. Koruna by tak měla proti euru posilovat rychleji, než jsme původně očekávali. Na konci Q3 17 očekáváme kurz CZK/EUR na hodnotě 25,70. Na samotném konci letošního roku by sice měla koruna oslabit kvůli uzavírání pozic obchodníků a kvůli efektu Rezolučního fondu (čekáme 26,00 CZK/EUR), v příštím roce ale česká měna obnoví své posilování. V polovině roku 2018 by měl kurz dosáhnout úrovně 25,60 CZK/EUR, na konci roku 2018 pak 25,00 CZK/EUR.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *