CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

23. 04. 2018

0 komentářů

Týden ve znamení opatrné ECB a zastavení pádu indexu Ifo…

 

Tento týden bude především ve znamení zasedání ECB. Nečekáme žádnou zásadní změnu v nastavení měnové politiky ani v klíčových “slovních obratech” naznačujících záměry ECB v nejbližších kvartálech. Na druhou stranu nevylučujeme, že Mario Draghi ve světle posledních slabších čísel (zejména z průmyslu), bude o něco opatrnější při hodnocení hospodářského růstu. Pryč je pravděpodobně doba, kdy ECB přepisovala výhledy na růst HDP jenom vzhůru.  


V posledním výhledu ECB relativně optimisticky odhaduje letošní růst na 2,4 %. Poslední poklesy průmyslu přitom ukazují, že vstup do nového roku byl v eurozóně spíše pomalejší…, i když za poklesem do značné míry stála energetika. I proto bude důležité sledovat v tomto týdnu dubnovou “nálož” předstihových indikátorů včetně PMI a indexu německé podnikatelské nálady Ifo. Ten v posledních dvou měsících poměrně prudce klesal a dostal se do blízkosti ročních minim, trhy by rády viděly alespoň stabilizaci. Jinak to bude mít euro s hledáním nové “chuti do života” těžké.

Navíc v tomto týdnu se bude rozjíždět výsledková sezóna i mezi evropskými podniky. A bude vidět, jak se v hospodaření podniků odráží nejen poslední o něco slabší čísla, ale i nejistota pramenící z obchodní přestřelky s USA a především (oproti konci roku 2017) stále znatelně silnější euro.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Měnová reforma v ČR

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.