Středa 19. února. Svátek má Patrik.

Růst HDP je slabší, než čekal trh a ČNB. Přesto jde o velmi solidní výsledek

Investice 16.02.2018 | 10:21 0 Komentářů

Meziroční růst české ekonomiky v závěru roku 2017 dále mírně zrychlil, na 5,1 %.
Údaj pro závěrečné čtvrtletí 2017 je zatím předběžný a naznačuje, že v mezičtvrtletním vyjádření rostl HDP tempem 0,5 %, když stejné tempo růstu je reportováno i za 3. čtvrtletí 2017.


Jinými slovy, mezičtvrtletní dynamika růstu HDP byla ve druhé polovině loňského roku slabší, než co vykázala data za první pololetí roku 2017. Není se ale co divit, neboť silná dynamika mezičtvrtletního růstu HDP, tak jak byla vykázána v 1. a 2. čtvrtletí 2017, nebyla dlouhodobě udržitelná.

Navíc je třeba si uvědomit, že česká ekonomika operuje na hranici svých možností, tedy že již těžko nachází nové produkční kapacity, jež by umožnily další zrychlení růstu HDP. Patrné je to na trhu práce, kde zaměstnavatelé již delší dobu mají problém najít vhodnou pracovní sílu v potřebném množství.

Růst HDP za 4. čtvrtletí roku 2017 vyšel v souladu s naším očekáváním

Růst HDP je o něco slabší, než co čekal trh a ČNB (centrální banka pro závěrečné čtvrtletí 2017 odhadovala růst HDP na úrovni 5,4 %), i tak jde ale o velmi solidní výsledek. Z pohledu ČNB je nicméně údaj o HDP argumentem proti spěchu při zvyšování úroků, alfou a omegou pro další vývoj měnové politiky ale bude především úroveň kurzu koruny a tempo růstu mezd.

Detailní údaje, jež poodhalí strukturu růstu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí, budou zveřejněny 2. března; dnes zveřejněný předběžný odhad detailní data neposkytuje. Z komentáře ČSÚ je ale zřejmé, že na růst české ekonomiky měly pozitivní vliv všechny složky poptávky, což není nijak překvapivé, neboť obdobný trend byl patrný po většinu loňského roku.

Za celý rok 2017 vykázal HDP České republiky růst 4,5 %

Pro rok 2018 očekávám zpomalení růstu na úroveň 3,2 %, přičemž hlavním tahounem růstu českém ekonomiky bude spotřeba domácností.

Navzdory předpokládanému zpomalení růstu HDP ale bude česká ekonomika i nadále operovat nad svým potenciálem a napětí na trhu práce bude trvat. V ekonomice tak bude pokračovat tlak směrem k rychlejšímu růstu mezd a bariéry na trhu práce v podobě nedostatku potřebných zaměstnanců budou zároveň působit jako brzda vůči výraznějšímu tempu růstu české ekonomiky.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.