Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Světové finanční trhy nervózní kvůli krizi na Ukrajině

Investice 06.08.2014 | 16:28 0 Komentářů

Ze strachu z vývoje ukrajinské krize akciové burzy značně oslabují a investoři dávají přednost bezpečnějším aktivům, jako jsou například německé státní dluhopisy. Globální akciový index MSCI poklesl dnes v poledne o 0,5 procenta, evropské akcie o 1,3 procenta a ruské akcie padly dokonce na tříměsíční minima.

Na ukrajinskou krizi reagují i devizové trhy. Příkladem je euro, které kleslo vůči dolaru na devítiměsíční minimum a na své minimum za dva a půl roku se také propadl maďarský forint. Koruna vůči euru dnes dokonce prolomila hranici 28 Kč/EUR poprvé od března 2009.

„Blížíme se k situaci, kdy se tento konflikt skutečně vyhrotí. Sankce se zostřují, věci se začínají dostávat mimo kontrolu,“ uvedl analytik Elwin de Groot z finanční společnosti Rabobank.

„Zhoršující se Rusko – ukrajinské vztahy si vybírají svoji daň i na německém akciovém indexu DAX. Ten se dnes propadnul o 1,2 procenta kvůli obavám z dalších sankcí vůči Rusku, které by mohly poškodit německý export směřující na východ. Obavy německých firem jsou již vidět na nižších objednávkách továren i předstihových ukazatelích podnikatelské nálady.

Naopak poptávka roste po německých státních dluhopisech, jež reprezentují bezpečný přístav. Výnosy 10letých německých státních dluhopisů klesly ve středu na nová historická minima (1,10 procenta). Naopak investoři prodávají dluhopisy zemí střední Evropy, jejichž výnosy a tedy i náklady financování státního dluhu ve výsledku rostou. Celkový balíček výprodeje v regionu završují akciové tituly. Maďarský akciový index (BUX) ve středu ztrácí 1,5 procenta, polský WIG 0,7 procenta a pražský PX oslabuje nejméně z nich, a to 0,2 procenta,“ uvedla Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.