Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Spendee jako první startupový fintech získal licenci ČNB

Banky 14.12.2018 | 10:18 0 Komentářů

Spendee se podařilo jako prvnímu startupovému fintechu získat licenci České národní banky (ČNB) v souvislosti s unijní směrnicí PSD2. Svou mobilní aplikaci tak bude moci Spendee od ledna provozovat přes API rozhraní, které umožňuje mnohem jednodušší přístup k datům.

Aplikace Spendee umožňuje analyzovat finanční zdraví klienta podle jeho výdajů, placených půjček či naspořených peněz. API rozhraní tak nově bude moci nahradit stahování údajů o platbách tzv. sreen scraping.

„Přímé napojení na bankovní API umožní daleko rychlejší, spolehlivější a ještě bezpečnější připojení. Spendee bude moci žádat banky o nová data i čtyřikrát denně. Některé banky je přitom budou po každé platbě dobrovolně aktualizovat samy,“ uvádí spoluzakladatel Spendee Jakub Sechter.

Fintechové společnosti podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Marka Davida obohatí trh o nové finanční službu. „Je k tomu ovšem třeba spolupráce více stran. Prvním krokem je udělování licencí od centrální banky, druhým ochota místních bank svá data skutečně sdílet. Řada z nich se tomu může bránit,“ upozorňuje Marek.

Zatím umožňuje přístup k datům klientů pouze 13 ze 46 bank v Česku a multibankingové službu má v nabídce jen banka Creditas, ČSOB a Moneta Money Bank.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.