CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

09. 07. 2018

0 komentářů

ČNB zatím nepustila na bankovní trh žádný fintech

 

ČNB zatím neumožnila vstup na bankovní trhžádné fintechové společnosti. Tři české společnosti, které o licenci centrální banku požádaly, dostaly své žádosti zpět s připomínkami. Unijní směrnice o platebních službách PSD2 byla přitom přijata již před šesti měsíci.

Loading 

ČNB požaduje především smluvní pojištění nové služby. „Na českém trhu ale dosud nepůsobila žádná pojišťovna, která by byla schopna pojištění na PSD2 poskytnout. Nyní jsme se spojili s Českou podnikatelskou pojišťovnou, s kterou se pokusíme vytvořit pojištění na míru,“ vysvětlil David Nevečeřal, spoluzakladatel start-upu Spendee, který poskytuje správu financí.

„Z připomínek ČNB je znát vzájemné nepochopení, což celý proces trochu zdržuje. Například ve velké Británii přitom centrální banka s fintechy přímo spolupracuje a radím jim, protože je otevření bankovního trhu v jejím zájmu,“ doplnil David Nevečeřal. Přístup ČNB je podle něj výrazně méně aktivní.

Připomínky k žádosti o licenci dostala i fintechová společnost BudgetBakers, která poskytuje podobnou službu jako Spendee. „Připomínky se snažíme postupně vypořádat, ale nemáme žádný vzor, kterým bychom se měli řídit,“ uvedl Tomáš Zdražil z fintechové společnosti BudgetBakers. Na vyřízení žádosti čeká i start-up Roger, který nabízí faktoring malým a středním firmám.

„Žádosti o udělení povolení nebývají bohužel perfektní. Od žadatelů je proto nutné nejprve vyžadovat doplnění žádostí, teprve pak lze přistoupit k jejich věcnému posouzení,“ uvedla Dita Vejnárková z odboru komunikace ČNB.
Zdroj : E15.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *