Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Sektorová bankovní daň opět na stole? Ministryně práce chce z inkasa daně financovat důchody

V nedělním vystoupení v České televizi zmínila ministryně Jana Maláčová záměr důchodové reformy, která bude představena na konci roku. Zároveň zkritizovala Národní rozvojový fond, který prosadil namísto sektorové bankovní daně premiér Andrej Babiš. V pondělí by také měla vláda rozhodnout, zda požádá OECD o analýzu a návrh doporučených změn k udržitelnosti důchodového systému v ČR.  

„Myslím, že bychom se neměli plazit před bankami. Návrh bankovní daně máme připraven a předložíme, pokud se nedohodneme v koalici,“ uvedla Maláčová. Národní rozvojový fond je podle ní výsměch. Banky se totiž zavazují vložit finanční prostředky do investic, ale stát jim garantuje výnos. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová připustila, že o sektorové dani je možné se bavit, a to ve vybraných oborech, například oboru těžby nerostných surovin.

Podle ekonomky Heleny Horské je zavedení takovéhoto typu daně nesystematické. „Sektorová daň není systémový pohled na daně. Ekonomika se nám mění pod rukama, stát přestává umět zdaňovat ekonomické procesy,“ upozornila Horská. Podle Horské je nutné zmodernizovat daňový systém tak, aby dokázal postihovat nové ekonomické transfery. „Právnické osoby mají rychlé nohy, pokud je budete zdaňovat příliš, utečou,“ podotkla.

Devět bodů plánované důchodové reformy představí ministryně Maláčová na podzim. Odtajnila však, že počítá se třemi pilíři, přičemž první průběžný by rozdělila tak, že vznikne nultý pilíř. Ten by spočíval v uzákonění státem garantovaného minimálního důchodu po odpracování určitého počtu let bez vazby na výši příjmů. Pro stávající třetí pilíř plánuje ministerstvo využití švédského modelu národního penzijního fondu, který podpořila i místopředsedkyně Pirátů.  

Český penzijní systém je bez provedení reforem neudržitelný, podle zprávy Národní rozpočtové rady se z důvodu stárnutí obyvatel beze změny propadne do výrazného deficitu. Také OECD doporučuje České republice penzijní systém upravit. Proto resort práce navrhuje vládě, aby zadala zpracování analýzy udržitelnosti našeho důchodového systému OECD. Maláčová v České televizi upřesnila, že by se mělo jednot o jakousi oponenturu k plánované reformě.

Zdroj: Novinky.cz, ČeskéNoviny.cz, ČT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.