CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

30. 09. 2019

0 komentářů

Sektorová bankovní daň opět na stole? Ministryně práce chce z inkasa daně financovat důchody

 

V nedělním vystoupení v České televizi zmínila ministryně Jana Maláčová záměr důchodové reformy, která bude představena na konci roku. Zároveň zkritizovala Národní rozvojový fond, který prosadil namísto sektorové bankovní daně premiér Andrej Babiš. V pondělí by také měla vláda rozhodnout, zda požádá OECD o analýzu a návrh doporučených změn k udržitelnosti důchodového systému v ČR.   

„Myslím, že bychom se neměli plazit před bankami. Návrh bankovní daně máme připraven a předložíme, pokud se nedohodneme v koalici,“ uvedla Maláčová. Národní rozvojový fond je podle ní výsměch. Banky se totiž zavazují vložit finanční prostředky do investic, ale stát jim garantuje výnos. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová připustila, že o sektorové dani je možné se bavit, a to ve vybraných oborech, například oboru těžby nerostných surovin.

Podle ekonomky Heleny Horské je zavedení takovéhoto typu daně nesystematické. „Sektorová daň není systémový pohled na daně. Ekonomika se nám mění pod rukama, stát přestává umět zdaňovat ekonomické procesy,“ upozornila Horská. Podle Horské je nutné zmodernizovat daňový systém tak, aby dokázal postihovat nové ekonomické transfery. „Právnické osoby mají rychlé nohy, pokud je budete zdaňovat příliš, utečou,“ podotkla.

Devět bodů plánované důchodové reformy představí ministryně Maláčová na podzim. Odtajnila však, že počítá se třemi pilíři, přičemž první průběžný by rozdělila tak, že vznikne nultý pilíř. Ten by spočíval v uzákonění státem garantovaného minimálního důchodu po odpracování určitého počtu let bez vazby na výši příjmů. Pro stávající třetí pilíř plánuje ministerstvo využití švédského modelu národního penzijního fondu, který podpořila i místopředsedkyně Pirátů.  

Český penzijní systém je bez provedení reforem neudržitelný, podle zprávy Národní rozpočtové rady se z důvodu stárnutí obyvatel beze změny propadne do výrazného deficitu. Také OECD doporučuje České republice penzijní systém upravit. Proto resort práce navrhuje vládě, aby zadala zpracování analýzy udržitelnosti našeho důchodového systému OECD. Maláčová v České televizi upřesnila, že by se mělo jednot o jakousi oponenturu k plánované reformě.

REKLAMA

Zdroj: Novinky.cz, ČeskéNoviny.cz, ČT24

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Důchodová reforma Fialovy vlády

Jakou důchodovou reformu plánuje současná vláda

Odhlédněme od skutečnosti, že protlačit v současné ekonomické situaci důchodovou reformu bude výjimečně obtížně, ne-li nemožné. Vlastně výraz výjimečně obtížné není správný. Ono totiž protlačit jakoukoliv důchodovou reformu v českém systému je obtížné až nemožné. Bez ohledu na tom, v jaké ekonomické […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 02. 2022

Důchodová reforma v ČR

4 důvody, proč reforma důchodového systému není a nebude

Reformu českého důchodového systému slíbila současná vláda už ve svém programovém prohlášení. Ministryně Maláčová dokonce svolala diskuzní panel expertů a představila v hrubých črtech pár reformních nápadů. Alespoň tak to prezentovala. Náznak reformy by tady tedy byl. Už teď je ale víceméně […]

Text: Hana Bartušková

10. 03. 2021

Paušální daň

Důchodová komise chce živnostníkům navýšit odvody. Podle MF je řešením paušální daň

Jen málokterá zpráva z poslední doby vzbudila mezi podnikateli takový rozruch. Komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, přišla s nastavením parametrů nového důchodového systému. Počítá se v ní s tím, že živnostníci začnou platit mnohem […]

Text: Daniel Mareš

11. 03. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.