Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Český důchodový systém v roce 2070? Analýza Deloitte rozebrala dva scénáře

V případě, že nebudou přijaty žádné reformní kroky v současném penzijním systému, bude za padesát let poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě pouze 25 %. Pokud by měl být zachován stávající poměr 40 %, pro penzijní systém by to bylo bez dalšího neudržitelné. Muselo by dojít ke zvýšení pojistného na důchodové pojištění, anebo posun hranice odchodu do důchodu. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte.

„Schéma valorizace penzí povede v roce 2070 k poklesu z aktuálních 40 % až na 25 %, což je úroveň dnešního Estonska. Průměrný měsíční příjem financí by se tak vstupem do důchodu snížil v průměru na čtvrtinu. Navzdory tomuto výraznému poklesu poměru by si současná podoba systému alespoň zachovala kupní sílu důchodů, neboť jsou valorizovány o inflaci a polovinu růstu reálných mezd,“ uvádí hlavní ekonom Deloitte David Marek. Je-li průměrný důchod 13 tisíc korun, v roce 2070 by byl na úrovni současných 8 a půl tisíce korun.

Pokud by vláda chtěla udržet současný poměr bez dalších změn, penzijní systém by se propadl do deficitu až 1,9 % HDP, což je podle analytiků neudržitelné. „K udržení poměru 40 % by bylo podle našich propočtů potřeba zvednout sazbu důchodového pojištění z dnešních 28 % na 34 % kolem roku 2060. Zdanění práce je však v Česku již dnes jedno z nejvyšších v Evropské unii, proto je tato možnost nereálná. Další možností by pak bylo zvednout věk odchodu do důchodu na 69 let. To však hraničí s fyzickými limity člověka,“ uvádí spoluautor Václav Franče. Další možností by mohlo být podpořit spoření v důchodových fondech.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.