Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí poprvé přesáhla 30 tisíc korun

Investice 04.06.2018 | 11:57 0 Komentářů

Podle ČSÚ průměrná hrubá měsíční mzda v České republice během letošního prvního čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen průměrná mzda stoupla reálně o 6,6 procenta. 

Ke zvyšování mezd tlačí zaměstnavatele extrémně utažená situace na trhu práce. Zaměstnance již v zásadě není kde brát. Podíl nezaměstnaných dosáhl v dubnu 3,2 %. Ani zde se však zřejmě nezastaví, když v květnu očekáváme jeho další pokles na 3,0 %. Počet uchazečů o práci na jedno pracovní místo nadále zůstává nižší než počet volných pracovních pozic. Do růstu mezd v privátní sféře se přelévá především zvýšení mezd a platů ve státní sféře. Ty se v listopadu loňského roku zvýšily v průměru o 13 %,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Kurz koruny zaostává

Růst mezd je silný a vývoj v tomto ohledu odpovídá předpokladům české centrální banky. V kombinaci s tím, jak kurz koruny zaostává za očekáváním centrální banky, jsou data z trhu práce argumentem pro další zpřísnění měnové politiky ČNB: příští zvýšení úrokových sazeb i nadále očekávám na srpnovém zasedání bankovní rady,“ dodává Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.