Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí poprvé přesáhla 30 tisíc korun

Investice 04.06.2018 | 11:57 0 Komentářů

Podle ČSÚ průměrná hrubá měsíční mzda v České republice během letošního prvního čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen průměrná mzda stoupla reálně o 6,6 procenta. 

Ke zvyšování mezd tlačí zaměstnavatele extrémně utažená situace na trhu práce. Zaměstnance již v zásadě není kde brát. Podíl nezaměstnaných dosáhl v dubnu 3,2 %. Ani zde se však zřejmě nezastaví, když v květnu očekáváme jeho další pokles na 3,0 %. Počet uchazečů o práci na jedno pracovní místo nadále zůstává nižší než počet volných pracovních pozic. Do růstu mezd v privátní sféře se přelévá především zvýšení mezd a platů ve státní sféře. Ty se v listopadu loňského roku zvýšily v průměru o 13 %,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

Kurz koruny zaostává

Růst mezd je silný a vývoj v tomto ohledu odpovídá předpokladům české centrální banky. V kombinaci s tím, jak kurz koruny zaostává za očekáváním centrální banky, jsou data z trhu práce argumentem pro další zpřísnění měnové politiky ČNB: příští zvýšení úrokových sazeb i nadále očekávám na srpnovém zasedání bankovní rady,“ dodává Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.