Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Reálné mzdy rostou nejrychleji za posledních patnáct let

Investice 04.06.2018 | 10:25 0 Komentářů

Průměrná mzda v Česku vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 % po 8,0 % v závěrečném čtvrtletí loňského roku. To je nejrychlejší tempo od roku 2008. V reálném vyjádření to bylo o 6,6 %, což je nejrychlejší dynamika dokonce od roku 2003.

Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla 30 265 korun. Ke zvyšování mezd tlačí zaměstnavatele extrémně utažená situace na trhu práce. Zaměstnance již v zásadě není kde brát. Podíl nezaměstnaných dosáhl v dubnu 3,2 %. Ani zde se však zřejmě nezastaví, když v květnu očekáváme jeho další pokles na 3,0 %. Počet uchazečů o práci na jedno pracovní místo nadále zůstává nižší než počet volných pracovních pozic. Do růstu mezd v privátní sféře se přelévá především zvýšení mezd a platů ve státní sféře. Ty se v listopadu loňského roku zvýšily v průměru o 13 %. V oblasti průmyslu rostly mzdy v Q1 18 o relativně nízkých 7,5 %.

K přilákání nových zaměstnanců však už často nestačí ani vyšší mzdy. To nutí firmy, aby zvyšovaly své investice do automatizace a digitalizace. To v konečném důsledku povede k postupnému zvyšování produktivity, která v současné době za růstem mezd zaostává. V této situaci, kdy nedostatek pracovní síly tlačí mzdy rychle směrem nahoru, se však nachází celý středoevropský region. Více informací o tom, jak jsme na tom se mzdami i produktivitou práce ve srovnání s vyspělými zeměmi EU i zbytkem regionu, naleznete na http://bit.ly/2ITtMGd.

JANA STECKEROVÁ
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.