Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Jáč: Meziroční nárůst reálné mzdy o 6,6 % v prvním čtvrtletí 2018 je nejsilnější od prvního kvartálu 2003

Investice 04.06.2018 | 10:27 0 Komentářů

Průměrná mzda v české ekonomice hlásí za letošní první čtvrtletí robustní růst, jenž byl zároveň v souladu s předpovědí ČNB. Meziroční nárůst reálné mzdy o 6,6 % je zároveň nad očekáváním trhu a jde o nejsilnější růst tohoto ukazatele od prvního čtvrtletí roku 2003.


Celkový objem mezd, vyplácený v české ekonomice, v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 10,8 %.
Meziroční růst průměrné nominální mzdy o 8,6 % byl v prvních třech měsících letošního roku doprovázen nárůstem počtu zaměstnanců o 2,1 %. Data o růstu mezd naznačují, že se kupní síla tuzemských domácností i nadále výrazně zvyšuje, což je důležitá zpráva i pro měnovou politiku.

Růst mezd je silný a vývoj v tomto ohledu odpovídá předpokladům české centrální banky.
V kombinaci s tím, jak kurz koruny zaostává za očekáváním centrální banky, jsou data z trhu práce argumentem pro další zpřísnění měnové politiky ČNB: příští zvýšení úrokových sazeb i nadále očekávám na srpnovém zasedání bankovní rady.

Za celý rok 2017 vzrostla průměrná nominální mzda v české ekonomice o 6,2 %, což po odečtení inflace znamená reálný růst 3,6 %. Pro letošek se celoroční růst průměrné mzdy může přiblížit k úrovni 8 %, v reálném vyjádření tak může průměrná mzda vzrůst zhruba o 6 %. Jinými slovy: mzdový vývoj hovoří pro další silný růst spotřeby domácností a právě spotřeba domácností by měla být spolu s investičními výdaji hlavním tahounem růstu české ekonomiky (HDP) za celý rok 2018.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.