Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Penzijní reforma nevyřeší stárnutí populace

Penze 22.10.2019 | 13:24 0 Komentářů

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok označil na konferenci k 25 letům penzijního připojištění představy o vytvoření absolutně bezpečného penzijního fondu, který bude navíc vydělávat více než soukromé penzijní fondy, za neodůvodněné a nezodpovědné.

 „Neexistuje žádná zázračná penzijní reforma, která vyřeší stárnutí populace. To je vytváření iluzí, které je neodůvodněné a nezodpovědné. Zaslechl jsem představy, že vznikne nějaký státní fond, který bude totálně bezpečný a vydělávat mnohem více než „zlovolné“ penzijní společnosti. To je případ, který jsem měl na mysli, takové věci neexistují,“ upozornil Rusnok.

Prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop k tomu uvádí: „Zavedení státního fondu v soukromém spoření by znamenalo další prohloubení závislosti lidí na státu. Fond by měl konkurovat soukromým fondům, zároveň by ale měl mít zásadní konkurenční výhodu. Pokud by měl totiž garantovat zhodnocení alespoň o inflaci, neobešel by se při současné situaci na trhu bez významné podpory státu, který by na rozdíl mezi reálnými výnosy fondu a garantovaným výnosem pro klienty musel dotovat. Důchodový deficit by se tak dále prohluboval.“

Ministryně práce Jana Maláčová plánuje penzijní reformu o devíti bodech, která by měla být vládě předložena v listopadu. Mimo jiné by měl být vytvořen nový nultý pilíř, z něhož by byl vyplácen minimální důchod. Národní rozpočtová rada již v minulosti varovala, že současný penzijní sytém je bez reformy neudržitelný.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.