Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Poklop: Podpora spoření na penzi stojí stát maximálně 15 miliard ročně. Tyto peníze jdou přitom přímo účastníkům

Stát vydává na podporu třetího pilíře penzijního systému maximálně 15 miliard ročně. Na provoz penzijních fondů přitom nepřispívá vůbec, upřesňuje prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop v reakci na vyjádření ministryně práce Jany Maláčové v České televizi. Maláčová uvedla, že výdaje státu na penzijní připojištění jsou 20 miliard ročně, z čehož 15 miliard tvoří provozní náklady. 

„Za loňský rok vyplatil stát lidem na státních příspěvcích sedm miliard Kč. Dalších osm miliard stála stát daňová zvýhodnění, která si mohou účastníci a zaměstnavatelé zapojení do třetího pilíře nárokovat. Těchto 15 miliard státní podpory jde přímo účastníkům, respektive zapojeným zaměstnavatelům. Na provoz fondů nedává stát ani korunu,“ uvádí Poklop.

Náklady na provoz systému činí 0,85 procent objemu peněz, které jsou ve správě penzijních společností. Přitom tyto náklady hradí penzijní společnosti samy prostřednictvím zákonem stanovených úplat získaných od účastníků.

Ministryně Maláčová plánuje reformu penzijního systému s vytvořením Národního penzijního fondu. Reformovaný penzijní systém by měl mít tři pilíře, státem bude garantován také minimální důchod. Finanční prostředky plánuje získat prostřednictvím vyššího zdanění firem, například zavedením bankovní daně.

Zdroj: Poradci-sobě.cz

Jeden komentář: “Poklop: Podpora spoření na penzi stojí stát maximálně 15 miliard ročně. Tyto peníze jdou přitom přímo účastníkům”

  1. Muhamed el arabii napsal:

    Krásný den.
    Čekám, že mi někdo vysvětlí proč nepozvali do nové komise pro spravedlivé důchody, také stávající Penzijní společnosti a jejich DPS. 1 mil.smluv a desítky mld.Kč vkladů. To by mě nikdy nenapadlo, že toto se může stát.
    Reforma a bez Penzijních společností je unikum na světe !!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.