Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Ministerstvo financí: Kryptoměny jsou zásoby „svého druhu“

Investice 18.05.2018 | 15:54 0 Komentářů

Ministerstvo financí vydalo nové stanovisko, ve kterém objasňuje, jak správně účtovat digitální měny. Doporučuje ke kryptoměnám přistupovat jako k zásobám „svého druhu“, bez ohledu na to, zda slouží ke spekulativním účelům, nebo nákupům.

Ministerstvo financí se tak přiklání k přístupu, který popsala Česká národní banka (ČNB) v dokumentu z února 2014. Podle ČNB bitcoiny nejsou peníze ani investiční nástroje. Viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl je označil za kryptokomoditu.

„Digitální měny nejsou vydávány či regulovány centrální bankou ani orgánem veřejné moci a nemají právní status měny. Digitální měny jsou však akceptovány některými fyzickými či právnickými osobami jako majetek, který je možné převádět, uchovávat, anebo s ním obchodovat,“ stojí v novém stanovisku ministerstva.

„I přesto, že existují odlišné motivy držení a použití digitálních měn, ministerstvo financí v současné době doporučuje jednotné účtování a vykazování digitálních měn napříč všemi uživateli,“ stojí ve stanovisku ministerstva.

„ČNB se vyjádřila, že digitální měna není platebním prostředkem, což znamená, že nenajdeme kurz BTC/Kč v jejím kurzovním lístku,“ podotýká Jarmila Rázková, manažerka v oddělení auditu Deloittu. Některé otázky kolem účtování kryptoměn tak podle ní zůstávají nezodpovězené. Například zda je správné použít pro přepočet kurz mezibankovního trhu.

„Jsme na začátku cesty k nalezení optimálního zobrazení digitální měny v účetnictví. Stanovisko MF je vítáno jako první krok na této cestě,“ dodává Rázková. S tím souhlasí i ministerstvo financí v závěru svého stanoviska: „Je velmi pravděpodobné, že postupem času dojde k aktualizaci tohoto sdělení či bude do české účetní legislativy začleněna specifická úprava účtování a vykazování digitálních měn.“

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.