Sobota 24. února. Svátek má Matěj.

Ponziho podvody: Jak jim lépe porozumět

Prohlédněte si shromážděné obrázky a dozvíte se, jak jsou v pyramidovém podvodu od obětí inkasovány peníze výměnou za slib nemožného. Uvidíte, jak oběti láká jejich chamtivost, varování nejsou vyslyšena a jak a proč se nakonec pyramidové schéma nakonec zhroutí.

Jako Ponziho schéma je označován podvodný investiční plán, u kterého promotér k nalákání investorů typicky nabízí relativně velké výnosy. Peníze inkasované od nově vstupujících ovšem nejsou investovány, a jsou použity na výplatu investorů původních. Jedná se o nesčetněkrát zopakovaný model podvodu, kdy podvodník slibuje obrovský zisk v naději, že přiláká masu peněz. Navenek to vypadá, že realizované „investice“ vydělávají a strůjce může díky tomu vyplácet slíbené výnosy.

Slibem nezarmoutíš

Příznačně pro podvod jsou slibovány zázračně skvělé výnosy, jejichž výše je podezřelá. Pokud se jinde u běžných investic dá dosáhnout na roční výnosy třeba kolem 4 %, pak příslib výnosu ve výši 20 % nemůže být s jistotou splnitelný. Byznys model umožňující takové výnosy by byl buď extrémně rizikový, nebo vůbec neexistuje a jde o podvod.

Obrázek 1: Strůjce podvodu v Ponziho schématu inkasuje peníze od svých oběti a slibuje jim zázraky. Dříve přicházejícím jsou slíbené výnosy obvykle i vyplaceny, to láká k reinvesticím a opětovnému vstupu. Nakonec ale podvodník mizí i s penězi, obětem zůstanou nenaplněné sliby.

ponzi-01

Ponziho podvod

Ponziho schéma je pojmenováno po strůjci jednoho takového podvodu – Charlesi Ponzim (1882 – 1949). Ponzi se údajně inspiroval v bance, kdy jako zaměstnanec při svém působení rozpoznal, jak mohou být z nových vkladů vypláceny splatné úroky a výplaty dřívějších vkladů. Nejprve přesvědčil několik přátel, aby mu svěřili menší finanční částky se slibem, že jim za několik měsíců vrátí více. Svůj slib dodržel a postupně získával další a další „investory“. V roce 1920 v Bostonu lidem nabízel, že svěřený vklad za 90 dní zdvojnásobí.

Obrázek 2: Obrázek zachycuje Ponziho, prohlašujícího, že díky arbitráži poštovních známek vybuduje „poklad“. Masy čekají na svůj výdělek, chamtivost vede k reinvestování, varování jsou zlehčována. Celá iluze se rozplynula, až když vyšlo najevo, že Ponzi „nemá čistý rejstřík“, že byl již v roce 1910 vězněn (foto vpravo).

ponzi-02

Zdroj: Computerimages.com

Kulisou celého Ponziho podvodu měly být zahraniční poštovní známky – v zahraničí levně koupit a v USA prodat. Byla to doba, kdy první světová válka zahýbala měnovými kurzy a tak se teoreticky dalo arbitráží vydělat. Šlo ovšem jen o krycí příběh, transakční náklady na koupi známek v zahraničí, jejich dopravu a následný prodej smysluplnou ziskovost modelu podkopávaly. Jak poukazovali skeptici, bohatství, které Ponzi údajně nahromadil, nešlo obchodováním s poštovními kupony vydělat – jednoduše by k tomu veškeré vytištěné mezinárodní odpovědní kupony ani nepostačovaly.

Investiční mánii nezdolaly skeptické články ani komentáře o podvodu a výzvy k opatrnosti, hřebíčkem do rakve tohoto podvodu se stalo zveřejnění Ponziho fotografie z vězení z Montrealu. A výsledek? Během asi půl roku Ponzi nalákal desítky tisíc investorů a vydal dlužní úpisy na sumu přesahující 10 milionů dolarů.

Domeček z karet

Představte si pyramidu, ve které je na vrcholu jeden strůjce. Tato osoba slibuje, že dostanete 20 % roční úrok. Vy mu ochotně poskytnete třebas 10 000 Kč. Zatímco má v kapse vaše peníze, za rok po něm budete chtít 12 000 Kč. A když investorů podobných jako vy bude tisíc, pak za rok už bude nutné původní vklad navýšit o 2 miliony. Ale kde je má strůjce vzít?

Půjde-li o Ponziho schéma, pak běh bude potřebovat nové „investory“, kteří budou přinášet nové peníze. Když pak nastane čas jejich výplaty, nábor nových se zopakuje a celkové závazky zase ještě více narostou. Celé to pak vypadá jako pyramida – domeček z karet. Zatímco ti v nižších patrech drží jen karty a věří v to, že budou vyplaceni, ti ve vyšších patrech se výplaty třeba i dočkají.

Obrázek 3: Původně vstupujících, kteří dosáhnou na výplaty, je relativně málo. Ti, kteří přišli později a jsou jich spousty, spíše odejdou s prázdnou. Bez nově příchozích se pyramida zhroutí jako by šlo o domeček z karet. 

ponzi-03

Bez rozšiřujících se zdrojů příjmů je systém dlouhodobě neudržitelný – jakmile záplava nově příchozích peněz vyschne, celý systém se zhroutí. Pyramida se může také zhroutit, pokud investoři v obavách a strachu ve velkém začnou peníze vybírat. Čím více „investorů“ vstoupí, tím více se schéma bude podobat pyramidě.

Od podvodu k pyramidové hře

Jak se sněhová koule v pyramidovém schématu nabaluje, ukazuje princip pyramidových her. V případě pyramidové hry jde o schéma, kdy osoby do schématu vstupující musí hledat další rekruty – v případě MLM prodeje musí najít osoby, kterým budou něco prodávat a z tohoto prodeje inkasovat profit. I když mohou být tato schémata regulérní formou podpory a způsobu prodeje a distribuce, jsou známy případy, kdy byl MLM marketing zneužit třeba prodejem extrémně předražených produktů.

Obrázek 4: Měl-li by každý člověk nově vstupující do pyramidové hry přivést dalších šest rekrutů, pak by na deváté úrovni museli být zapojeni všichni Češi a na třinácté úrovni by už musela být zapojena celá světová populace.

ponzi-04

A když model pyramidové hry nemusí nutně být podvodem, rozčarováním vstupujících může být nezájem těch, kteří by chtěli do takového systému vstoupit. Jak je počet možných následovníků omezen a limitován, jsou i limitovány i výdělkové možnosti.

Jak nenaletět?

Varovných příznaků Ponziho podvodů je několik. Slib nepřiměřeně vysokých výnosů, neprůhlednost investice, kdy nelze funkčnost modelu ověřit. Kolik podvodníků už asi oběti uchlácholilo tím, že „podrobnosti nemohu odhalit, protože konkurence nikdy nespí“? Skutečnost, že minulé výnosy byly vyplaceny, ovšem nemůže být důkazem toho, že se o podvod nejedná. Jinými slovy zkušenost „nebojte, dostanete zaplaceno, já se dočkal minulý týden a vše proběhlo v pořádku“ neznamená, že vypláceno bude i příští týden. Jsou-li výsledky natolik úchvatné, že se nezdají být pravdivé, pak v reálu půjde o podvod. Snadněji se nechá napálit ten, kdo informace neprověřuje, je chamtivý a nepoučí se z historie.

Historie ukazuje, že podvodníci nikdy nespí a Ponziho schéma není mrtvé.

Naletěli jste letadlu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

20 komentářů: “Ponziho podvody: Jak jim lépe porozumět”

 1. petr napsal:

  K tomu Dascoinu – jedna z mnoha forem invetování, zcela bezpečné přihlašování se k účtu online správa celosvětového dosahu. Možnost rychloobrátkového zisku, pokud jste skutečně aktivní. Za mne osobně, jsem líný jako veš, takže jsem koupil dascoiny obrátil se na pár lidí týdně…Udělám sotva 4-5 obchodů za měsíc a nechávám to plavat…V listopadu zainvestováno, ke dnešnímu dni sotva po měsíci a pár dnech mám kolem 915 euro zpět…Pokud to bude jen v tomto režimu nadále pokračovat tak v květnu začnu vydělávat, investice bude celá zpět a jde pouze o to, neprodávat to brzy. A taky je hodně důležité od koho se necháte do té investice přivést…Jednak jste v síti lidí, spadající do dané jurisdikce a pak také víte kde hledat podporu…Nelituji.

 2. PONZI napsal:

  + este jedna poznamka – pokial tu nenajdes DASCOIN – https://coinmarketcap.com/ …tak ani nema zmysel diskutovat o tom, ze sa jedna o kryptomenu………….. + samozrejme forma MLM online marketingu je tu vyuzivana preto, ze ked da do toho clovek peniaze, tak sa bude za to bit ako sa len da aby o ne neprisiel………..MLM samo o sebe nie je podvod, no je to bohuzial najcastejsie vyuzivana strategia pri podobnych podvodoch……..

 3. PONZI napsal:

  DASCOIN = PODVOD! ………..DASCOIN je priamo ovladany sukromnou schrankovou firmou co je v rozpore s celou ideologiou vsetkych kryptomien na svete………realna cena DASCOINU na trhu = 0!!! na svete existuje viac ako 1200 realne obchodovatelnych mien, ktorych hodnotu tvori trh………hodnota DASCOINU je vymyslena a tvorena cisto sukromnou firmou………..jedina moznost ako sa dostat k tejto bezvyznamnej vymyslenej mene je zaplatit „licencny poplatok Singapurskej schrankovej firme, ktoru vlastni Dubajska schrankova firma ovladana z USA……….je to obycajna uzavreta ponziho schema vytvorena na oklamanie hlupych investorov…………takychto podvodov je coraz viac, je to nodovoby trend – cim rychlejsie rastie Bitcoin, tym viac pribuda podobnych podvodov……….. + na trhu uz existuje realne obchodovatelna mena s nazvom DASHCOIN – tu je vidiet ze podvodnici ani len nevedeli vymysliet originalny nazov, ale zneuzili meno uz existujucej realne meny na burze…………….zhrnute a podciarknute………PODVOD! RUKY PREC!

  • Pavel napsal:

   PONZI tak teď by mě zajímalo, co povíš na to že DasCoin zveřejnil blockchain? Jako odborník by jsi měl tady napsat v čem oproti ostatním je tak převratný?

  • Niki napsal:

   S odstupem pár týdnů čtu váš příspěvek a fakt jste mne pobavil. Takže na konci dubna spustí Netleaders(Dascoin) svou vlastní burzu a také vstoupí na jiné světové burzy, dále bude spuštěn systém Daspay, platby kartou nebo mobilem, v létě vstupují do USA a mají osvědčení, že se nejedná o podvod nebo pyramidu. Tohle žádná jiná kryptomena nenabízí. Než začnete něco špinit, tak si aspoň zjistěte relevantní informace. Jinak budete vypadat jako dement 😂

   • PONZI napsal:

    😀 😀 😀 S odstupom par dni citam vas prispevok a fakt ste ma pobavila…

    …takze jedine na co ste sa zmohli v tejto diskusii je okopirovat nicim nepodlozene tvrdenia podvodnikov z Netleaders a ja si mam zistovat relevantne informacie? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 cize to co povie Netleaders to je pravda 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ………gratulujem Vam k vasim „skvelym“ argumentacnym schopnostiam! 😀 ……to sa Vam fakt nezda divne, ze o kryptomene Dascoin stale basnia iba ludia z Netleaders? to sa Vam fakt nezda divne, ze stale basnia o tom ako pojdu na externe verejne burzy, ale ziadna burza to nikdy ani len naznakom nepotvrdila?????????? …to sa Vam fakt nezda divne, ze ludia z Netleaders neustale tvrdia, ze Dascoinom sa bude dat platit vsade tam kde aj kartami Visa a Mastercard a zaroven tieto firmy o nicom nevedia a nikdy sa k tomu nevyjadrila ziadna ina spolocnost??????? ……….nikdy v zivote nikto na svete nepotvrdil, ze bude prijimat platby v Dascoinoch………………….vy sa tu cely cas bavite iba o sluboch…………nedokazete mliet o nicom inom iba „to bude, hento bude, toto bude………..bude bude bude bude mozno raz to bude (cely cas platite za nieco co mozno raz bude) hahahaha 😀 😀 😀 😀 😀 😀 + kazdy kto sa co i len trochu rozumie kryptomenam a pracuje s nimi tvrdi ze je to podvod!!! ………………….alebo sa vsetci mylia??? vsetci su sprosti a vy co tu trepete a kopirujete jedenu sprostost za druhou a mate argumentacne schopnosti malych deti……….vy ste ti chytrejsi ano???? 😀 😀 😀 😀 …gratulujem……….nech sa Vam dari s Dascoinom 😉 ……..sa pobavime potom ked si zan nieco aj kupite 😀 …cize nikdy 🙂

    • niki napsal:

     mrkněte na video na youtubu dascoin special guest brian semkiw from CARTA

     • Pavel napsal:

      Ponzi.
      Už na několika forech jsem reagoval na tvé scestné články a pro jistotu jsi je smazal. Tak za 1) DasCoin je první hybridní měna. 2) Doteď jsi nekomentoval jejich blockchain i když je veřejně přístupný. 3) Ty a kryptomagazín.sk ,jste jediní co plácají a nemáte žádný důkaz o podvodu!!!! Nechcete vidět fakta a dokazuje jen to, že je mimo rozsah vašeho chápání projekt jako DasCoin. 4) Ponziho shéma je tam, kde není produkt, kde není možnost jej prodat a pokud vím tak i jiné měny se prodávali ode dveří ke dveřím, např. BitCoin, Ethereum. 5) Nech si své názory pro sebe a pokud chceš něco komentovat, tak chci čís fakta!!! 6) Už jednou jsem ti na fóru psal, aby jsi požádal otce o 100€ a koupil si DasCoin pro jistotu jsi to smazal a očekávám tady to samé. Nejsi člověk co podává objektivní zprávy!!!!!

      Nakonec chci jen dodat, že tento člověk nikdy nikomu nic nevidělal, je to jen plácal. Mám 23 letou praxi v obchotě a lidé pamatujte předsudky jsou náš jediný nepřítel.

      • PONZI napsal:

       1. k tym inym diskusiam, clankom a mojim komentarom – absolutne nechapem o com pises………ja som nikdy v zivote ziadny z mojich komentarov na akomkolvek fore nevymazal…………..bud si ma pleties s uplne inou osobou alebo si len klamar…………………….toto ostava pre mna absolutne nepochopene………………….

       2. kde najdem ten blockchain??????????????????

       3. si mentalne v poriadku ked tvrdis, ze Dascoin oznacujem za podvod iba ja a Kryptomagazin?????????????? sorry, ale ty zijes v nejakej zacarovanej bubline odtrhnutej od tohoto sveta??? Dascoin oznacuju za podvod takmer vsetci ktori sa co i len trochu rozumeju do kryptomien……..existuju desiatky az stovky for kde sa riesia kryptomeny a vsade je Dascoin oznacovany za podvod……………….

       4. vymenuj mi aspon tri realne kryptomeny, ktore ked si chcel ziskat si musel zaplatit sukromnej schrankovej firme za nejake licencne balicky……….kryptomien su stovky…mne stacia len 3 🙂 (argument typu „Dascoin je prva hybridna mena“ neakceptujem, skor to potvrdzuje, ze sa jedna o uzavrety podvodny system ktory ovlada schrankova firma……….)

       5. ani si neviete predstavit ako sa tesim ked Dascoin vstupi na externe burzy……………………………………….vidim, ze tu pomoze fakt iba cas pre pochopenie toho co sa tu deje…………………

       6. chces fakty ale ziadne nepouzivas………..kopirujes a kopirujes…………co s tebou? nemam slov……….

       7. takych ako ty a tebe podobnych som zazil stovky……………..a vies ako to vzdy dopadlo? drbali do mna, zosmiesnovali ma, ze zavidim, ze tomu nerozumiem…………………a aj tak sa vsetky moje slova vzdy potvrdili a nikto sa mi nikdy neospravedlnil………………..ale vies co, stoji mi to za to aj keby som mal odhovorit co i len jedneho jedineho cloveka ktoremu usetrim peniaze ktore by inak s velkou pravdepodobnostou stratil………….

       8. vrat sa sem za rok………..potom bude tato diskusia vtipnejsia 🙂 …………lenze ty sa nevratis…to je to 🙂

 4. Pavel napsal:

  Pánové k DasCoinu: Je krasné jak to tu někdo komentuje a nemá žádný pádný argument. Tato firma ná Blockchain, Validátor- dodávají to jen 2 společnosti na světě, obchodovatelnost měny. Jsou transparentní a vše plní. MLM pro ty méně chápavé je důvodem obchodovatelnosti s měnou, roste její cena a je to jediná možnost jak velký oběm prodat za co nejkratší dobu.

 5. Laco napsal:

  Ten dascoin je pekná zapalka ten kto tam dal peniaze pekne oľutuje 🙂

 6. Julius napsal:

  Je pyramida také SkyWay?

 7. Martin napsal:

  Dobrý den, podíval by se prosím někdo na Das coin? jedná se o kryptoměnu ve formě nakupování licencí pro MLM nabízení tohoto produktu dál. Mě osobně to příjde hodně podezřelé, ale rád bych slyšel ještě názor od jiných. Za každou odpověď děkuji 🙂

  • Pissu napsal:

   Neni to podvod, naopak plní vše co slibují s naprostou přesností a dascoin lze už i směnit zpět na eura, pro ty co by se zalekli spekulací z internetu.
   Ti co píšou o podvodu asi důkladně nestudovali white papper, validátor a další.

 8. Tomáš napsal:

  Dobrý večer co říkáte na firmu das coin kryptoměna

 9. Kamil napsal:

  Je BerealEstate Ponziho schéma? Máte nějaké zkušenosti?

  • napsal:

   Ano, je to jasné letadlo. Je to zcela zřejmé a kdo to nevidí, lže sám sobě nebo je tak naivní až to bolí.

 10. Honza napsal:

  I když to není úplně k věci, dovolil bych si upozornit na skoro Ponziho firmu Phoenix, tvořenou přeběhlíky a největšími průseráři z jedné nejmenované rakouské firmy…

  • Radim napsal:

   Honzo, tak ty jsi totalni zhulenec. Bohuzel, tyto diskuze jsou vetsinou plne podobnych blabolu, nicim nepodlozenych. Stacibty hrube gramaticke hrubky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.