CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

0 komentářů

Veškerá pozornost se teď upíná na půlení odměn za block bitcoinu

 

Minulý týden byl na krypto trzích poměrně nevýrazný, a to navzdory některým vyšším údajům o inflaci z USA, než se očekávalo.

Loading 

Nicméně vzhledem k tomu, že se nyní veškerá pozornost věnuje půlení bitcoinu, ke kterému má dojít tuto sobotu 20. dubna, jsme byli svědky výrazného stažení bitcoinu, protože bitcoin obchodovaný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu se stal zástupným ukazatelem rostoucího geopolitického napětí a výprodeje na světových akciových trzích.

‚Halving‘ je událost, která, jak název napovídá, snižuje odměnu za úspěšnou těžbu bloku na polovinu. K půlení u bitcoinu dochází každých 210 000 vytěžených bloků a vzhledem k tomu, že přidání nových bloků do řetězce trvá přibližně 10 minut, dochází k půlení zhruba každé čtyři roky. Poslední půlení proběhlo v květnu 2020 a vůbec poslední halving proběhne podle odhadů někdy v roce 2140.

Tímto způsobem klesne odměna za blok na polovinu z 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu za blok a roční míra inflace nabídky se efektivně sníží z přibližně 1,70 % na 0,84 %. Když nabídka klesá, cena má tendenci růst, a to byl historicky případ bitcoinu.

Halving je v kryptosvětě tak vysoce očekávanou událostí, neboť zpravidla znamená začátek dalšího býčího trhu s bitcoiny, přičemž cena překoná předchozí historické maximum během šesti až osmi měsíců a vrchol býčího trhu nastane 12 až 18 měsíců po halvingu. Tentokrát je to však poprvé, co jsme viděli, že cena bitcoinu překonala předchozí historické maximum ještě předtím, než došlo k půlení odměn za bloky, i když v posledních několika dnech došlo na pullback.

REKLAMA

Otázkou, kterou si nyní klade každý bitcoinový investor, je, zda se vzhledem k okamžitému šoku z nabídky způsobenému půlením dočkáme opětovného růstu ceny na nová historická maxima, nebo cena klesne ještě níže, přičemž půlení se po všem tom budování stane událostí typu sell-the-news, podobně jako v případě schválení bitcoinového spotového ETF na začátku tohoto roku?

Zajímavé události

Obtížnost těžby bitcoinů dosáhla při nejnovější regulaci nového historického maxima. V poslední úpravě před snížením odměny za blok na polovinu dosáhla „obtížnost“ (v podstatě to, jak těžké je pro těžaře najít cílový hash a přidat nový blok do blockchainu bitcoinu) nového historického maxima.

K úpravě obtížnosti došlo při výši bloku 838 656 a dosáhla rekordní hodnoty 86,39 bilionu.

Obtížnost těžby bitcoinů se upravuje každých 2016 bloků, tedy zhruba každé dva týdny, aby se zajistilo, že doba mezi přidáním bloků do bitcoinového blockchainu zůstane přibližně 10 minut, bez ohledu na to, jaký je celkový výpočetní výkon (hashrate) nebo kolik těžařů je v síti aktivních.

Čím vyšší je obtížnost, tím více výpočetního výkonu je potřeba k nalezení cílového hashe.

REKLAMA

Vzhledem k tomu, že obtížnost (a současně hashrate) je na historickém maximu, naznačuje to, že těžaři investovali do nového výpočetního hardwaru v rámci příprav na nadcházející půlení a pokles odměny za blok.

Hongkong schválil bitcoinové spotové ETF. Hongkongské regulační orgány včera schválily první spotové bitcoinové a etherové burzovně obchodované fondy (ETF), čímž připravily půdu pro to, aby se město stalo prvním asijským městem, které přijme tyto kryptoměny jako hlavní investiční nástroj, informuje agentura Reuters.

Schválení také potenciálně připravuje půdu pro další sousední země a jurisdikce, aby je následovaly se svými vlastními ETF.

Více potenciálních investorů a integrace do tradičního finančního systému by mohlo být pro cenu bitcoinu dobrou vizitkou.

Autor: Simon Peters, analytik eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *