Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Finanční poradci a zprostředkovatelé sjednali ve druhém čtvrtletí produkty za téměř 21 miliard korun

Finanční poradci a zprostředkovatelé sjednali ve druhém čtvrtletí letošního roku finanční produkty téměř za 21 miliard korun. Vyplývá to z první souhrnné statistiky České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF).

Po propadu minulých let došlo k pozvolnému vzestupu životního pojištění v portfoliu finančních poradců. Běžně placené životní pojištění meziročně vzrostlo o 10 procent a mezičtvrtletně o pětinu, produkce neživotního pojištění výrazně poklesla Za touto změnou může být kromě objektivního tržního vývoje také mírně odlišné složené základny reportujících společností,“ uvádí zpráva ČASF.

Objem sjednaných investičních produktů ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 39 procent. Zatímco investiční produkty vykazují dlouhodobě růstový potenciál, vývoj penzijního připojištění (resp. doplňkového penzijního spoření) je podle ČASF nejasný. Meziročně sice došlo k výraznému nárůstu zprostředkovaného objemu penzijního připojištění, zároveň ale poklesl počet smluv. Důvodem ale může být podle asociace odlišná složená základna jako u neživotního pojištění.

Vývoj objemu sjednaných hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření ukazují na postupné ochlazování trhu. Meziročně došlo k poklesu zprostředkovaného obratu hypotečních úvěrů o čtvrtinu a úvěrů ze stavebního spoření o 24 procent.

„I statistiky potvrzují, že jednotná asociace je skutečně klíčovým hráčem na finanční šachovnici. Naši členové pokrývají rozhodující část trhu a společná data tak budou stěžejním indikátorem vývoje finančního poradenství a zprostředkování, které obsluhuje rostoucí počet koncových klientů,“ uvedl k prvním společným datům Jiří Šindelář, předseda ČASF.

Zdroj: Tisková zpráva ČASF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.