CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023

0 komentářů

Nezapomeňte na daňové odpočty u finančních produktů

 

Blíží se konec roku 2023 a s tím související daňové přiznání nebo roční zúčtování daně za ukončené daňové období. Pro uplatnění daňového zvýhodnění nebo daňového odpočtu je nutné splnit podmínky v roce 2023. Máte tedy ještě měsíc a půl pro to, abyste maximalizovali svoje odpočty u finančních produktů.

Loading 

České daňové předpisy umožňují realizovat daňové odpočty hned u několika finančních produktů. A to u životního pojištění, důchodového připojištění a také u hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Pro čerpání odpočtu je ale nutno splnit stanovené podmínky.

Důchodové připojištění a daňový odpočet

Důchodové připojištění a doplňkové penzijní spoření vám může snížit daňový základ až o 24 tisíc korun, a to pokud si spoříte na důchod 36 tisíc a více. Nezáleží na tom, jestli si spoříte měsíčně nebo jednou za rok vložíte požadovanou částku. Je ovšem nutné počítat s tím, že musíte za rok vložit více než 12 tisíc korun, teprve poté realizujete daňový odpočet a to až do výše 24 tisíc.

Pro uplatnění odpočtu je nutno doložit nárok a potvrzení o zaplacených příspěvcích. To vystavuje banka vždy po skončení daňového období. Příspěvky zaměstnavatele na penzijní spoření není možné uplatnit jako daňový odpočet, počítají se pouze vaše vlastní příspěvky. Pokud spoření ukončíte předčasně, budete muset dodanit uplatněné daňové odpočty za posledních 10 let.

Životní pojištění a daňové odpočty

Podobně jako u důchodového připojištění můžete odečíst z daňového základu až 24 tisíc korun ročně i u životního pojištění. A to jak u kapitálového tak i investičního životního pojištění. Musí ovšem být sjednané v režimu daňového zvýhodnění. Bez umožnění mimořádných výběrů, při sjednání na minimálně 60 měsíců a do minimálního věku klienta 60 let.

Pokud podmínky nesplníte a ukončíte smlouvu předčasně, musíte podobně jako u důchodového připojištění dodanit uplatněné daňové odpočty za posledních 10 let. Nárok na daňový odpočet dokazujete potvrzením z banky.

REKLAMA

Úroky z úvěru na bydlení

Jako daňový odpočet můžete uplatnit také úroky zaplacené na úvěru na bydlení. Tedy u hypotéky nebo u úvěru ze stavebního spoření. Uplatnit je možné úroky zaplacené v rámci splátek a to až do výše 300 tisíc korun ročně, 150 tisíc korun ročně u úvěrů uzavřených po 1. lednu 2021. Dále musíte splnit podmínku, že takto financujete vlastní bydlení nebo bydlení blízké osoby.

Daňový odpočet není možné uplatnit u nemovitosti, kterou pronajímáte nebo která byla koupena jako investiční. Výši zaplacených úroků vám vypočte banka a zašle potvrzení po skončení daňového období.

Daňové přiznání a roční zúčtování daně

Tyto daňové odpočty můžete uplatnit, jak u zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování daně, tak i při podání daňového přiznání. Uplatnění daňových odpočtů snižuje povinnou daň z příjmu. U daňového přiznání tak často platíte menší daň z příjmu, než odpovídá příjmům. Pokud jste platili zálohy na daň z příjmu během běžného roku, tak uplatnění daňových odpočtů přinese daňovou vratku.

Daňové odpočty pouze snižují daňový základ, snížení daně je o 15% podíl daňového odpočtu. Můžete tak dosáhnout daňové vratky až 3 600 Kč za důchodové spoření nebo za životní pojištění. Úvěr na bydlení vám může přinést až 45 tisíc ročně. Nebo 22 500 korun ročně při úvěrech uzavřených po 1. lednu 2021.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

alternativní investice

Alternativní investice a daň z příjmu

Mezi alternativní investice řadíme například investici do zlata, do nemovitostí, do veteránů, uměleckých předmětů a starožitností nebo do kryptoměn. Krátce: je to jakákoliv investice, která není spojena s cenným papírem. Nejčastěji jde o investice, kde kupujete a následně prodáváte hmotný majetek. Přičemž tento typ prodeje a realizace […]

Text: Hana Bartušková

Foto: ČNB

29. 11. 2023

investice a daňové přiznání

Které investice musíte uvést do daňového přiznání

Základním pravidlem pro danění investic a pro podání daňového přiznání: pokud jste u dané investice už zaplatili daň z příjmu srážkově při výplatě investice, tak už nemusíte tento příjem udávat do daňového přiznání. Jiné příjmy musíte uvést ve svém daňovém přiznání a zaplatit z nich daň z […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 10. 2023

Komentář: Jak je na tom české životní pojištění v kontextu Evropy?

V dnešním světě, kde se životní rizika a nejistoty neustále mění, je životní rizikové pojištění důležitější než kdy dříve. Pokrytí rizik způsobených výpadkem příjmů z důvodu zdravotních problémů je v době vysoké inflace a rostoucích cen zase o něco cennější. Jak je na tom ale Česká republika […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *