CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

20. 07. 2017

0 komentářů

Draghi se snažil nedat euru důvod k dalším ziskům, zatím neúspěšně

 

Mario Draghi se snažil jak mohl nedat euru během dnešní tiskové konference důvod k dalším ziskům. 

Za prvé, ECB  ponechala beze změn doprovodný komentář, a pro někoho možná překvapivě ponechává ve hře i možnost dalšího navýšení objemu QE. Zdá se však, že ve světle silného výkonu ekonomiky neberou investoři tuto eventualitu příliš vážně (podobně jako dlouho přetrvávající eventualitu jít se sazbami hlouběji do záporu, kterou ECB vypustila z komentářů teprve nedávno).

Za druhé, ECB zdůraznila potřebu pokračování výrazné měnové expanze pro dosažení svého inflačního cíle a Mario Draghi řekl, že nebylo stanovené žádné konkrétní datum (setkání), kdy se bude rozebírat konec QE a zatím aparát ECB ani nepracuje na konkrétních scénářích. Na druhou stranu však zopakoval hlavní závěry svého vystoupení v Portugalsku na konci června – růst překvapuje ECB spíše pozitivně a  nezbývá než “čekat, až se projeví ve vyšších mzdových a inflačních tlacích”. Také přiznal, že i když nebylo stanoveno konkrétní datum, na podzim bude ECB jednoduše  konec QE rozebírat.

Pro nás sice přináší dnešní zasedání ECB lehké holubičí překvapení, Mario Draghi však nijak zásadně neotočil směr “exit” nastavený svými výroky na konci června. I proto euro bezprostředně po jeho slovech dál posilovalo. V tuto chvíli se nicméně zdá, že ECB nemusí nutně představit strategii ústupu již na zářijovém zasedání, ale může si počkat až do října. Zvlášť pokud by i ve světle rychlejšího růstu euro v mezičase dál sílilo. Jeho zisky podle slov Maria Draghiho přitáhly již na dnešním zasedání jistou “pozornost”  a Draghi zdůraznil, že si nepřeje, aby předčasným utažením měnových podmínek ohrozil příjemně probíhající oživení. V této souvislosti mnohokrát zdůraznil potřebu “trpělivosti”. ECB jako by řešila podobný problém jako má dnes ČNB – jakékoliv zmínky o potřebě utáhnout měnovou politiku ve finále posílí kurz a tuto potřebu dál oddalují…

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Dnešní protiinflační jestřáb šetří

Inflace čili růst spotřebitelských cen patří k největším ekonomickým nebezpečím. A nejen ekonomickým. Patří i ke klíčovým rizikům jakéhokoli demokratického systému. Podkopává důvěru občanů ve stát a instituce.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.