CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

08. 06. 2017

0 komentářů

ECB představila holubičí prognózu, těží z toho i koruna

 

ECB na svém dnešním zasedání ponechala beze změn nastavení sazeb i QE a zásadně se nezměnila ani komunikace. Pouze vypustila zmínku o možnosti dalšího poklesu sazeb hlouběji do záporu a rizika prognózy HDP hodnotí jako vyrovnaná. Dál ovšem mluví o možnosti navýšení QE (pokud bude zapotřebí) a jasně vylučuje možnost předčasného exitu z QE nebo dřívějšího růstu sazeb. 

Na tiskové konferenci bylo jasně patrné, že Mario Draghi chce zůstat tak holubičí, jak to v tuto chvíli jde a nechce dát euru žádný pádný důvod k dalšímu rozšiřování zisků. Zdůrazňoval potřebu pokračování výrazné měnové expanze pro návrat inflace k cíli a jeho slova podtrhla i nová prognóza z dílny centrální banky. Ta sice lehce zvýšila odhad pro růst, avšak současně poměrně výrazně oproti březnu srazila inflační prognózu.

Pro rok 2017 je inflační výhled snížen na 1,5 % (z 1,7 %) a pro rok 2018 je výhled inflace pouze 1,3 % (oproti 1,6 % v březnu). To je poměrně hluboko pod cílem a Mario Draghi neskrýval určité zklamání z toho, že se dobrý výkon ekonomiky zatím nepromítl do inflace. I proto zdůrazňoval potřebu “trpělivosti”, nutnost pokračování měnové expanze a současně vyloučil, že by probíhaly jakékoliv debaty nad strategií pro ukončení QE.

Lehce holubičí vyznění prognózy, které podporuje pokračování měnové expanze, není dobrou zprávou pro euro. Naopak může minimálně krátkodobě podpořit českou korunu, která je ve světle pokračující měnové expanze stává atraktivnějším zbožím. I proto řada sázkařů na její zisky může být trpělivější s uzavíráním svých pozic a přes značnou překoupenost může koruna přitáhnout teoreticky další i spekulativní hráče. Měnový pár se během dne I proto znovu dostal pod psychologickou hranici 26,30 EUR/CZK.

REKLAMA

Přes dnešní nižší inflační prognózu věříme, že se během podzimu ECB začne strategií pro exit z QE minimálně vážněji zabývat. Tedy za předpokladu, že se zklidní přetrvávající nejistota na italských trzích. V takovou chvíli se pak může euro nadechnout k novým ziskům.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.