Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Čistý zisk České spořitelny vzrostl, Komerční banka si naopak pohoršila

Banky 04.05.2018 | 10:27 0 Komentářů

Čistý zisk České spořitelny se meziročně v prvním čtvrtletí zvýšil o 15,4 procenta na 4,1 miliardy korun a mateřské Erste Group vzrostl o 26,8 procenta na 333 milionů eur. Komerční bance naopak čistý zisk meziročně poklesl o 26,5 procenta na tři miliardy korun.

Růst čistého zisku České spořitelny ovlivnily mimo jiné i postupně rostou čistý úrokový výnos a rozpouštění opravných položek. České spořitelně se zároveň zvýšil provozní zisk o 2,5 procenta na 4,8 miliardy korun.

„V 1. čtvrtletí roku 2018 pokračujeme v pozitivním trendu předchozího roku. Meziročně jsme zvýšili objem poskytnutých úvěrů o 9 %, na čemž se podílely zejména hypotéky a úvěry pro malé a střední podniky. Dobrou kondici domácností i českých firem odráží 7% nárůst depozit,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. 

Čistý zisk Komerční banky se meziročně snížil o 26,5 procenta. Komerční banka upozornila na to, že loňský zisk byl ovlivněn mimořádným příjmem z prodeje budovy své centrály. Bez započtení prodeje sídla by čistý zisk poklesl o 8,4 procenta na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.

Komerční bance se podařilo navýšit počet klientů o 13 200 na 1,666 milionu. Celkový objem běžných klientských vkladů ve skupině KB vzrostl o 4,3 procenta. Provozní náklady očištěné o mimořádné položky vzrostly o 1,3 procenta. Důvodem byly vyšší personální náklady a odpisy, které odrážejí investice.

Výsledky prvního čtvrtletí jsou pozitivní, důvěra klientů se projevila v růstu jejich počtu, zvedli jsme objem poskytnutých úvěrů, klientských vkladů i aktiv, která klientům spravujeme. Zvládli jsme navýšit jádrové výnosy a přitom udržet provozní náklady pod kontrolou. Přitom náklady rizik stále těžily z příznivého prostředí,” uvedl Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel KB.

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny, Komerční banky a Erste Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.