CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

11. 04. 2023

1 komentář

Vývoj na finančních trzích – březen 2023

 

Banky se propadly, rostly technologické akcie. Fed i ECB zvedly sazby, ČNB drží. Dolar oslabuje, naopak roste cena zlata, stříbra i bitcoinů.

Loading 

Banky se propadly, rostly technologické akcie

V březnu se finančním a kapitálovým trhem přehnala menší vichřice, která ale kupodivu velmi rychle odezněla. Paniku spustil pád několika amerických bank v čele se Silicon Valley Bank, což dalo rozpomenout na rok 2008 a pád bank Bear Sterns a Lehman Brothers. Nicméně Fed a největší banky tentokrát okamžitě slíbili pomoc. Podobně v Evropě ohlásila problémy švýcarská banka Credit Suisse, kterou obratem převzala konkurenční UBS Bank. Velmi rychlá reakce uklidnila trh jako celek.

Výrazně se pochopitelně propadly na akciových trzích akcie bank po celém světě, včetně českých titulů Erste Group Bank (-17 %) a Komerční banky (-4 %). Hodnota akciového indexu PX pražské burzy zásluhou bank o 4 % poklesla.

Naopak velmi se dařilo akciím velkých technologických firem v USA, které se těší, že úrokové sazby snad již dále neporostou. Akcie Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet i Meta Platfroms si všechny připsaly za březen růst zhruba o 10 %. Díky velkým technologickým firmám stoupla téměř o 4 % i hodnota indexu S&P 500 a o 8 % hodnota indexu Nasdaq.

REKLAMA

 

Fed i ECB zvedly sazby, ČNB drží

Navzdory problémům v bankovním sektoru Fed i Evropská centrální banka dle očekávání v březnu opět zvýšily úrokové sazby. ECB zvedla reposazbu o 50 bazických bodů na 3,5 %. Fed zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 4,75-5,00 %.

Vyjádření o dalším vývoji úrokových sazeb už byla ale opatrnější. Mezi účastníky trhu převažuje názor, že nad 5 % už Fed sazby příliš zvedat nebude, že se cyklus růstu úrokových sazeb v USA chýlí ke konci. Od Evropské centrální banky se očekává, že ještě minimálně jednou až dvakrát sazby zvedne a posune někam na 4-5 %.

Česká národní banka ponechala v březnu úrokové sazby beze změny, základní repo sazba zůstává už od loňského června na 7 %. Někdo zastává názor, že by ČNB měla zvedat sazby ještě výše. Dle mého názoru máme úrokové sazby hodně vysoké a další zvyšování by jen napáchalo více škody jak užitku. Už nyní jsou úroky v ČR natolik vysoké, že za poslední rok prakticky zamrzla úvěrová a investiční aktivita, což se postupně bude promítat i do poklesu inflace. Vyšší sazby už nemají co dál tlumit, akorát by řadu firem a domácností dostaly do platební neschopnosti.

REKLAMA

Dolar oslabuje, koruna posiluje

Problémy bankovního sektoru srazily dolů americký dolar. Americké měně nepomáhají ani občasné zprávy, že ta či ona země se domluvila na vypořádání obchodu s ropou a dalšími komoditami v jiné měně než v dolarech. Už několik let se mluví o tom, že dolar bude postupně ztrácet svou dominantní roli vypořádací měny a ono se to skutečně děje.

V březnu oslabil dolar k euru a potažmo i k české koruně o 2,5 %. Za posledních 6 měsíců posílila koruna k dolaru o 14 %. Kurz eura ke koruně se v březnu nezměnil, zůstává kolem 23,50 korun za jedno euro. I to je o 4 % méně než před půl rokem. Silnější koruna pomáhá trochu tlumit inflaci – energie, pohonné hmoty a veškeré dovážené zboží jsou po přepočtu na koruny „levnější“, než by byly při slabším kurzu koruny.

A podobně „levnější“ jsou i investiční aktiva. Posilování koruny se negativně projevuje na hodnotě zahraničních investic po přepočtu na koruny. Kdo například investuje do akcií v USA nebo kupuje nějaké ETF na index amerických akcií S&P 500 v dolarech, tak za posledních 6 měsíců ztratil jen na pohybu kurzu koruny a dolaru 14 %. Proto všem klientům s příjmy a výdaji primárně v korunách vždy doporučuji také investovat v korunách, popřípadě se zajištěním měnového rizika do korun.

Roste cena zlata, stříbra i bitcoinů

Prudce v březnu stouply ceny drahých kovů. Začátkem dubna už se dokonce zlato přehouplo přes 2000 dolarů za unci. Ještě větší růst zaznamenalo stříbro, jehož cena v dolarech v březnu stoupla o 15 %. Obavy ze stability bank a peněžního systému vyhnaly nahoru i poptávku po kryptoměnách. Cena jednoho bitcoinu v dolarech stoupla v březnu o 23 %.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    11 dubna, 2023

    nevím, zda v ČR jsou sazby vysoké jak si myslí autor článku. Pokud tyto sazby jsou už téměř rok, přesto nezaměstnanost zůstává na nízkých úrovních, v průmyslu jsou schopny firmy přidávat 11 %, ve stavebnictví dokonce 15 %, peněžní zásoba roste cca 6 % tak si tak jistý, že tu máme vysoké sazby již tak nejsem. Potom je zajimavé zjištění, jak autor píše, výrazný nárůst drahých kovů….při těchto sazbách!!! tak jenom aby nás nečekala doba podobná 70 létům….

    Odpovědět