CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Daniel Kuchta

23. 09. 2009

14 komentářů

Zlato opět v hledáčku investorů

 


 

Zlato vždy bylo, je a bude považováno za uchovatele hodnoty, zejména v dobách vysoké inflace. Ta však v současnosti není na pořadu dne a mnozí skeptici ohledně růstu cen zlata na to rádi poukazují. Také Ole Sloth Hansen, komoditní stratég ze Saxo Bank, se ke vlivu inflace, zejména v nedávné minulosti, staví poněkud skepticky. „Někteří analytici uvedli obavy z inflace jako faktor, který způsobil nedávné oživení. To však neobstojí, pokud se podíváme na předpověď inflace USA na pět let, protože inflace v minulém měsíci poklesla z 3,31 % na 2,92 %.

Současné neinflační období však pravděpodobně nebude trvat velmi dlouho. Inflace je v dnešní předlužené době jednou ze zbraní největších dlužníků, jak se se svými neúměrně rostoucími dluhy popasovat. Úrokové sazby na historických minimech a biliony nově natištěných peněz, které vlády nalévají do systému, to podle mnohých ekonomů nemůže skončit jinak, než rychlým nárůstem inflace v nejbližší budoucnosti. Zlato jako ochrana před inflací je jedním z možných řešení.

Slabý dolar silné zlato

Dalším velmi silným faktorem při posilování zlata hraje historicky americký dolar, jehož oslabování je pro zlato dobrým signálem k růstu. A devalvace měn je podle ekonomů také jedním z možných řešení současné krize.

Jak i Ole S. Hansen nezapomněl ve svém nedávném komentáři upozornit, „je nutno i nadále bedlivě sledovat dolar, protože je nejdůležitějším hybatelem trhu.“ I když to tak začátkem roku nemuselo vypadat, dolar a zlato jsou pevně svázány (dolar byl na několikaměsíčním minimu a zlato na maximu 17. 9., od té doby dolar sílí a zlato ztrácí) a zřejmě to tak zůstane i v budoucnu.

Podle zářijového Hat Trick Reportu Jima Willieho (z něhož každý měsíc zveřejňuje se souhlasem autora krátké úryvky Jan Dvořák na svém serveru pro-investory.cz), má navíc americký dolar před sebou velmi nepříznivé období. Stále sílící snaha některých zemí o omezení vlády dolaru se podle Willieho může stát realitou ve velmi krátké době. Další faktor, který hraje pro zlato.

REKLAMA

Čína na straně poptávky

Zlato, jako každá komodita, nebo jiné zboží je samozřejmě ovlivňováno také tržními faktory, jako jsou poptávka a nabídka. A na straně nabídky se objevuje kromě jiných také jeden velký hráč, který je schopen ovlivnit trh se zlatem. Podle zmiňovaného reportu se Čína chystá, resp. už pracuje na akumulaci velkého množství zlata. Vede ji k tomu nejspíše nedůvěra k dolaru i krokům US vlády a zlato je podle hlavounů z Číny jednou z možností, jak zachovat hodnotu. Být na stejné straně barikády jako Čína v souboji poptávky a nabídky může být pro investory výhodné.

A ještě jeden faktor může hrát v prospěch zlata. Akcioví investoři se zlata velice rádi chytají jako slámky, když se akciové trhy topí v obdobích korekce nebo medvědího trhu. A tyto dva scénáře nejsou po rally posledních měsíců určitě daleko. Akcie rostou závratným tempem již několik měsíců bez podpory jakýchkoli rozumných fundamentů, a výraznější korekce nebo návrat k medvědímu trendu jsou velice pravděpodobné. To by opět mohlo hrát do karet zlatu, které by mohlo fungovat jako ostrov naděje.

I přes všechny tyto na první pohled pozitivní informace pro zlato však nakonec nemusí dojít ke kýženému výsledku. Možná i proto je ještě stále mnoho ekonomů spíše opatrných při svých předpovědích a hodnocení situace. „Při předchozích dvou příležitostech, kdy byla dosažena hranice 1 000 USD a obchodovalo se nad ní, pak po několika dnech následovala velká korekce. Dosud byl uvedený pohyb poháněn hlavně venkovní náladou, které napomáhal slabší dolar. Je proto bezpečné uvést, že brzy uvidíme větší pohyb, když všechny nové dlouhé pozice nad 970 USD budou čekat pokračování oživení, a když to bude trvat déle, začnou se obávat poklesu,“ míní Ole S.Hansen a svůj skeptický technický pohled zakončuje nepříliš jednoznačně.

Trvalejší pohyb nad 1 032,70 USD by naznačoval, že by se mohlo vytvořit nové pásmo 950 až 1 300 USD pro nadcházející rok, zatímco neúspěšné dosažení těchto hodnot a následný pohyb zpět pod 970 USD by mohl spustit dlouhou likvidaci zpět k 900 USD.“ Pro někoho to může být nerozhodnost, pro někoho opatrnost. Té ale v případě jakékoli investice není nikdy dost. Pokud tedy nechcete riskovat pouze zlato, zkuste také stříbro. To je již delší dobu u mnohých investorů ještě větším ternem, než jeho žlutý a dražší příbuzný.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  24 září, 2009

  Budu se opakovat, ale dle meho nazoru uz zlato neni zajimave. Maximalne si bude udrzovat hodnotu (pokud by prisel pad dolaru nebo vysoka inflace), ale to bude i spousta jinych komodit, ktere maji strednedobe i dlouhodobe lepsi vyhlidky. Poptavka po zlatu muze rust, ale jenom diky investorum nebo centralnim bankam. Zatimco u mnohych jinych komodit bude poptavka nadale rust diky rostoucimu poctu obyvatel a expanzi nekterych velkych ekonomik (Cina a spol), pricemz nabidka bude zaostavat. Proto povazuji nektere jine komodity za lepsi investici nabizejici podobnou ochranu proti inflaci a slabemu dolaru, avsak s vetsim potencialem rustu.
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/zlato-uz-ztratilo-lesk/
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  24 září, 2009

  Je nutné si uvědomit hlouku rozdílu mezi
  – průmyslovým kovem a
  – drahým kovem.
  Drahý kov nemusí mít primárně velkou poptávku v průmyslu a přesto má svou hodnotu.
  Kdysi bylo zlato dobré tak akorát na šperky, královské koruny a jiné odznaky moci (průmysl nebyl a v zemědělství je zlato nepoužitelné), a přesto mělo obrovskou hodnotu. Co se na podstatě změnilo od té doby? Nic.
  Na druhé straně určitě budou komodity, u nichž díky využití v průmyslu cena poroste.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 září, 2009

  Nejen v prumyslu. Velmi atraktivni jsou i nektere zemedelske komodity.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Gekko

  24 září, 2009

  Teď jsem někde četl, že kdyby si každý člověk na této planetě koupil ročně jen 1 gram zlata, došlo by ke zdvojnásobení stávající poptávky… a to ho spousta lidí kupuje na kila!!!

  Odpovědět

 • Gekko

  24 září, 2009

  btw za posledních 10 let (08/1999 – 08/2009) klesl S&P 500 o 23 %, reality rostly o 61 %, longterm treasury rostly o 115 % a zlato je + 270 % !!!

  Odpovědět

 • Anonym

  25 září, 2009

  A ceske akcie 614 %, ruske 586 %, Brazilie 422 % a takova Kolumbie 1247 %.
  … v dolarech a bez zapocteni dividend, aby slo srovnavat s indexem S&P 500.
  Data za deset let ke komoditam nemam a nechce se mi je ted dohledavat, ale urcite budou mnohe take vyrazne pred zlatem. 😉
  Kazdopadne tohle berte jen jako hloupou reakci na hloupe srovnani zlata a S&P 500.
  1) Jsme v Cechach, ne v USA a pouzivame koruny, ne dolary.
  2) Zrovna Vy byste mohl byt opatrnejsi pri poukazovani na historicke vynosy, oba dobre vime, ze historicke vynosy nejsou zarukou vynosu v budoucnu. Naopak investovani „podle zpetneho zrcatka“ je jedna z hlavnich pricin, proc mnoho lidi prodelava.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management
  P.S. Ale klidne si par gramu ci kilogramu toho zazloutleho kovu kupte, to je jen Vase vec.

  Odpovědět

 • emigrant

  25 září, 2009

  Pan Traxler je snad jedinej na internetu kdo ma stejnej nazor na zlato jako ja…. Porad ctu o zlate jak je supr, no mozna tak koupit si deset kilo fyzickyho zlata(nehlede na spread pri nakupu) a zakopat na zahrade a za par desitek let ho vyzvednout/nebo potomci. Kdyz se kouknu na graf zlata a USD tak jdou hezky proti sobe. V breznu se taky zlato doporucovalo a kolik udelalo procent? Kolik procent udelali technologocky/BIO akcie? Clanky jsou vetsinou prevzaty od „renomovanych“ amiku, kde se ovsem nedivim kdyz jejich mena jde do kopru a zlato je pro ne zajisteni, pro cecha ne. Podle me je zlato dalsi velka bublina, ktera taky jednou splaskne. A kdyz uz jsme u toho zajisteni se, staci se kouknout do minulosti kdy se zlato zabavovalo pod pohruzkou zalare.

  Odpovědět

 • janula

  25 září, 2009

  otazkou je, ze ak nahodou kriza v skutocnosti nekonci, ale este len zacina, ked skoncia efekty srotovneho apod. a ked pojdu do kytek postupne USD,GBP,EURO atd. ci naozaj ceska koruna si udrzi svoju vnutornu pevnost.

  Odpovědět

 • Markus

  30 září, 2009

  Přesně tak. Krize teprve začíná. Zlato a stříbro růst teprve čeká. Nakupte, dokud je zlato pod $1000 a stříbro pod $50.

  Odpovědět

 • Gekko

  25 září, 2009

  na zlatě se tedy asi neshodneme 🙂
  Bohužel ani v názoru na nemovitosti. Článek, který jste publikoval týkající se nízkého výnosu z pronajímaných nemovitostí mi trochu zavání demagogií. Správně jste zkalkuloval první složku výnosu (+ 3 % p.a. čistého) za pronájem např. bytu. Vůbec se ale kulantně nezmiňujete o druhé složce výnosu – cenové apreciaci nemovitostí. pokud budeme hodně při zemi a řekneme, že v dlouhém horizontu půjde o kopírování reálné hodnoty o dlouhodobou míru inflace, tj. cca + další 2 % p.a., tak se celkem dostaneme na 5 % p.a. čistá ruka a to jsem hodně při zemi. Klesat můžou lokální předražené projekty a nebo paneláky, avšak dlouhodobý trend je nezvratný. A pokud tedy budu chtít dosahovat konzervativních 5 % p.a., pochybuji, že je dostanu v bance s ratingem AA+ a tudíž bych pro ně musel podstoupit riziko … a pak už se ale nedá mluvit o konzervativní investici. Jsem dalek toho, někomu vyvracet a zatracovat výše uvedenou investiční strategii, navíc pokud by činila jen třena 1/4 jeho investičních aktiv.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  25 září, 2009

  Souhals s drahými kovy. Podle mě je to jedna z nejlepších investic pro nejbližší roky. Fyzický kov jako hedging před katastrofickým scénářem, akcie těžařů (nejlépe malých a středních firem) na růst – je ale potřeba je pečlivě vybrat.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  25 září, 2009

  Když už je řeč o nemovitostech – co říkáte skupině nemovitostí pro zdravotnické účely?
  Více mám zde:
  http://www.pro-investory.cz/forum/posts/zdravotnictvi_farma/nemovitosti_ve_zdravotnictvi/

  Odpovědět

 • Anonym

  26 září, 2009

  Nebojte se, brzy vyjde navazujici clanek, kde je rec o cenach nemovitosti.
  Doporucuji take tento clanek:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/investice-do-nemovitosti-se-nevyplati/
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • chk

  24 září, 2009

  frekvence takovychto clanku se bude primo umerne zvedat se spotovou cenou zlata. to je naprosto normalni jev. ovsem neprimo umerna uz bude zajimavost spotove ceny pro potencialni investory:)

  Odpovědět