CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Daniel Kuchta

04. 10. 2009

6 komentářů

Voda, co nás drží nad vodou

 


 

Čistá voda je pro většinu z nás něco naprosto samozřejmého. Otočíme kohoutek a voda teče, kdykoli se nám zachce. Pijeme ji, myjeme se s ní, zaléváme kytky a myjeme nádobí nebo svého čtyřkolého miláčka apod. Máme ji prakticky neomezené množství a její cenu si uvědomíme snad jen tehdy, když dostaneme roční zúčtování z vodáren s několikatisícovým nedoplatkem.

Miliony lidí po celém světě ale takové štěstí nemají. Mnoho zemí tzv. třetího světa, zejména na africkém kontinentu, dnes a denně bojují s nedostatkem pitné, resp. jakékoli vody. Voda se v těchto zemích stává doslova strategickou komoditou. Nedostatek čisté pitné vody ale v poslední době není pouze „výsadou“ nejchudších afrických zemí.

I v v rozvinutých zemích  se stává nedostatek nezávadné vody velkým problémem. Příkladem mohou být Spojené státy americké, které stále ještě patří mezi nejrozvinutejěí země světa, ale podle článku „Clean Water Laws Are Neglected, at a Cost in Suffering“ v New York Times již dnes jedna desetina Američanů pije vodu, která je kontaminována nebezpečnými chemikáliemi. A až 19,5 milionů lidí ročně v USA onemocní kvůli pití vody nakažené parazity, bakteriemi a viry.

Voda nad zlato

Voda je doslova životodárnou tekutinou a s trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že je mnohem dražší a vzácnější než jakákoli komodita, která je dnes středobodem investorů po celém světě. Docela trefně na toto téma poznamenal Steve Smith ve svém článku „Are Water Stocks More Valuable than Gold?“: „Jako trosečník na moři bych měl po ruce radši trochu vody, než libru zlata.

Voda sice zabírá většinu povrchu zeměkoule, ale až 97 % z toho tvoří slaná mořská voda a jen 0,3 % celkového množství vody lze využít jako zdroj pitné vody. Zatím jsme se nedostali do fáze, která je tématem různých katastrofických scénářů o fatálním nedostatku a polovině lidstva bez jakékoli vody, nebo dokonce válkách kvůli vodě. A nejspíše se do podobné situace tak brzy nedostaneme. Na druhé straně si ale musíme uvědomit, že tyto scénáře stavějí na poměrně reálných základech.

REKLAMA

Neobnovitelnost a zmenšující se zdroje pitné vody, rostoucí spotřeba související s rychlou industrializací například v Asii, a také klimatické změny, které na jedné straně zeměkoule způsobují záplavy a na té druhé katastrofické sucho. To všechno zdůrazňuje stále rostoucí význam managementu vodního hospodářství, který by řešil vzrůstající problém nedostatku čisté pitné vody.

Všechny tyto aspekty se pak snaží využít ve svůj prospěch enviromentalisté nebo vlády, v jejichž programech hraje voda významnou roli. A využít danou situaci mohou také investoři, kteří hledají vhodné příležitosti. Zní to možná trochu jako rouhání, ale proč ne?

Voda jako investice

Sociálně odpovědné investování s důrazem na životní prostředí je již několik let považováno za hit mezi investory, takže až taková novinka to zase není. Voda a vodní hospodářství, jako samostatný segment tohoto trhu je však stále jaksi přehlížena a nedoceněna a tak trochu mimo zájem investorů a investičních společností.

Právě to by ale z akcií společností v tomto segmentu (water stocks) může dělat zajímavou investiční příležitost. Jedním z důvodů, proč zařadit water stocks do svého portfolia, může být nízká korelace s jinými trhy, což je základem dobré diverzifikace.

REKLAMA

Další důvody již prakticky byly zmíněny a právě způsoby, jak získávat čistou a pitnou vodu z jiných, než sladkovodních zdrojů se v budoucnosti mohou stát kromě vyřešení mnoha problémů také zlatou žílou pro investory. Odsolování, zpracování, čištění a úprava odpadních vod jsou obory, které jsou ještě stále tak trochu v plenkách a mají mnoho nedostatků (velké množství skleníkových plynů produkovaných při odsolování apod.), ale rozvoj v této oblasti může znamenat další příležitosti.

Jednou z možností, jak problémy s nedostatkem vody řešit, je efektivnější využívání omezených zdrojů. Splachování záchodů a zalévání zahrádek pitnou vodou je pro mnohé úplnou samozřejmostí a přinutit je to nedělat bude možná problém. Alternativ je dostatek, ale praktické využití je stále většinou pouhou teorií (problémem jsou například distribuční a rozvodné sítě, které jsou v mnoha případech velmi zastaralé a mají na svědomí velké ztráty). Právě tato skutečnost však vytváří další příležitosti k velkým investicím, které mohou mít v budoucnu pozitivní vliv na výnosnost akcií v tomto segmentu trhu.

„Vodním akciím“ se před krizí vcelku dařilo porážet trhy, po propadu na konci minulého roku by se však opět mohly vrátit na výsluní. I zde je však, podobně jako v jiných zajímavých odvětvích, potřeba vybírat rozumně a opatrně. Zdání, že jde o jedinečnou možnost k dosažení nadprůměrných výnosů bez rizika, může totiž v konečném důsledku vést k velkému zklamání. Problémy související s nedostatkem vody jsou dost často poněkud přehnané a mnoho technologických novinek skončí přes velká očekávání neúspěchem.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  6 října, 2009

  Mozna pitna voda zatim nevedla ke svetove valce, ale lokalnich valek a drobnych kmenovych valek uz ma na svedomi peknou radku a bude jich vic a vic.
  „Investice do vody“ neni jednoducha. Jako komodita se neobchoduje. Technologicke firmy zabyvajici se odsolovanim nebo cistenim apod. jsou casto spekulativne predrazene. Obchoduji se za dvacetinasobek (a vice) rocnich zisku.
  Distributorske spolecnosti jsou zase casto hodne zadluzene a to budou mit pribyvajici problemy s distribuci (praskle potrubi apod.)
  Takze „investice do vody“ jsou spise hezkym marketingem, spousta lidi na to slysi, ale za moc atraktivni stavajici investicni produkty nepovazuji, ackoliv souhlasim s tim, ze pitna voda je nejcennejsi komodita.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Gekko

  8 října, 2009

  Jako komodita je to opravdu nesmysl, ale akcie top firem jako Veolia nebo GDF Suez, které se pohybují okolo tohoto segmentu bych určitě sledoval.
  P.S. co říkáte na zlato Honzo…

  Odpovědět

 • Anonym

  9 října, 2009

  Mam odvetvi vodni infrastruktury na seznamu clanku tematickych investic, takze podrobneji se rozepisu nekdy pozdeji v clanku, nyni jen strucne.
  Veolii jsem kupoval v breznu za 21 dolaru, to byla vynikajici „vyprodejova“ cena a mel jsem v planu drzet tuto akcii na veky kvuli dividendam. Ale za posledni pul rok rostla jeji cena neumerne rychle. Prodal jsem pred par dny za 39 dolaru. Pri soucasne cene je na muj vkus nezdrave draha na to, ze se pohybuje okolo nuloveho zisku a ma trikrat vice ciziho kapitalu nez vlastniho.
  GDF Suez je plynarenska firma, takze mate na mysli asi spolecnost Suez Environnement. Ta je na tom fundamentalne velmi podobne jako Veolia Environnement a stejne jsou na tom vsichni velci hraci na poli vodni infrastruktury.
  Pokud jde o zlato, muj nazor se nemeni. Dalo se cekat, ze se zlato podiva na nove historicke maximum. Pro korunoveho investora to ale nic neprineslo, nebot aktualni rust ceny zlata je vykoupen poklesem dolaru. Kratkodobe, strednedobe ani dlouhodobe nepovazuji zlato za vyhodnou investici. Jak jsem jiz psal zde:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/zlato-uz-ztratilo-lesk/
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Gekko

  9 října, 2009

  Faber, Gibson a Rogers to vidí se zlatem trošku jinak. Možná by jste jim měl přidat odkaz i na English verzi vašeho článku 🙂

  Odpovědět

 • Otazník

  11 října, 2009

  Kdyby byla voda neobnovitelná komodita, tak by ji museli na ISS stále dovážet, a to by se pěkně prodražilo. Oni jsou ovšem chytřejší, a tak používají vodu recyklovanou, to za prvé a za druhé, o původu ropy se vedou spekulace a existuje názor že ropa vzniká v hlubinách Země. Něco o tom například zde: http://www.petrol.cz/ropa/clanek.asp?id=9600
  Takže dvakrát nesmyslné tvrzení. Ovšem proč na jeho základě nespekulovat, že jo?

  Odpovědět

 • Otazník

  11 října, 2009

  http://auto.idnes.cz/vedci-objevili-houbu-ktera-vyrabi-naftu-fcy-/automoto.asp?c=A081118_204449_automoto_vok

  Odpovědět