CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Ekologické investice jako součást portfolia

 


 

Ekologická investice není charita
Investice do ekologie je v představách mnoha lidí spojena s náklady, které nepřinášejí žádný přímý zisk. Nebýt např. zavedení emisních limitů a burzy s emisními poukázkami, ekonomicky by se nevyplatilo odsiřovat hnědouhelné elektrárny a uvažovat o ekologických zdrojích energie. Ty jsou navíc zajímavé především podpůrnými dotacemi.

Ekologické investice či širší sociálně odpovědné investice přesto mají smysl a mohou být vhodným doplňkem investičního portfolia – a nikoli z titulu jejich podpory, nýbrž pro výhled zajímavého zisku.

Podílové fondy, které investují do sociálně odpovědných firem, musí společnosti zahrnuté do svého portfolia mnohem pečlivěji zkoumat a zkoumají též jejich dodavatele. Jejich marketing a investiční strategie je založena na tom, že investují pouze do firem, které dodržují přísné standardy. Firmy v "sociálně odpovědných" portfoliích musí dbát o životní prostředí, sociální vztahy, obchodní etiku a lidská práva. Vyloučeny jsou tabákové, zbrojařské či sázkařské společnosti.

Ekologické investiční příležitosti pro drobné klienty
Investiční příležitosti do společností zabývajících se ekologickými činnostmi jsou nyní dostupné i pro drobné klienty. V ČR začalo několik investičních společností nabízet podílové fondy zabývající se "ekologickou" tématikou.

ČSOB Akciový fond Vodního bohatství investuje do společností zabývajících se úpravou a distribucí vody a do firem vyrábějících technologie k úpravě a odsolování vody a do stavebních firem zabývajících se stavbou vodohospodářských děl.

Fond živé planety od ČP Invest ke zpracování a úpravě vody přidává ekologický controlling, recyklaci, produkci biopotravin, výrobu energie z alternativních zdrojů a vyvíjení nových materiálů.

Podílový fond Global Ecology od Pioneer Funds má obdobnou investiční strategii jako Fond živé planety. Investuje do společností, které podnikají v oblasti kontroly znečištění vzduchu, alternativních zdrojů energie, recyklování, pálení odpadů, úpravy odpadních vod, čištění vody a biotechnologií.

ČSOB Akciový fond Vodního bohatství Fond živé planety Global Ecology
Společnost ČSOB ČP Invest Pioneer Funds
Typ fondu akciový smíšený akciový
Měna CZK CZK EUR
Vstupní poplatky 2,5 % 0 až 4 % 3,5 až 5 %
Správcovský poplatek 1,3 % 2,5 % 1,8 %
Minimální výše investice 5 000 Kč 3 000 Kč 1000 €, 1000 $ nebo 30000 KčVoda…
Investice do vody a její úpravy a distribuce je perspektivní oblastí. Pitnou vodu potřebuje každý – a přesto se zdaleka ne každému dostává. Omezené jsou též zdroje vody. Sice pokrývá dvě třetiny povrchu planety, 97 % z ní je ale voda slaná a pro užití nevyužitelná. Další dvě procenta vody tvoří ledovce, které také nelze využít. Ze zbylého jednoho procenta vodních zdrojů lze přímo využít jen 30 %.

Voda, respektive společnosti zabývající se zpracováním a distribucí vody, jsou cílem investic všech tří uvedených podílových fondů. Podle informací ČSOB "vodní" společnosti překonaly růst globálního indexu o 10 procentních bodů. Poptávka po pitné vodě navíc roste s počtem obyvatel i ekonomickým rozvojem.

Do vodní infrastruktury bude muset být dále investováno. Jen v Evropské unii cca 170 až 230 mld. EUR, ve Spojených státech cca 212 mld. USD a investovat musí i asijské státy. Např. vodovodní potrubí je na konci své životnosti…

Ekologické investice jako konkurenční výhoda
Zhoršování přírodního prostředí vede státy k přijímání tvrdších ekologických norem. Společnosti, které již nyní investují do snižování ekologické zátěže svých provozů, získávají oproti ostatním náskok – byť v současnosti mohou být znevýhodněny oproti firmám, které vyrábějí v zemích bez dostatečné ochrany přírody.

Ve prospěch alternativních zdrojů svědčí též hojné užívání ropy a její postupný úbytek. Skutečný stav zásob ropy není znám. Geolog Václav Cílek v rozhovoru pro MF Dnes uvedl: "OPEC, Rusko, Írán a další země zřejmě uměle zvyšují odhady zásob, což dělají také těžařské firmy. Proč? Firmy chtějí, aby jejich akcie měly vyšší cenu, státy zase získávají silnější mezinárodní postavení."

Alternativou není ani zlepšení těžby ropy z ložisek, v nichž se dnes nevyplatí těžit z důvodu příliš vysokých nákladů. "Pokud přijde nějaký zlomový vynález, tak spíše z jiného oboru. Zřejmě ze solární nebo jaderné energetiky. Jenže kdybychom chtěli pokrýt dnešní spotřebu energie jen jadernými elektrárnami, museli bychom jich mít na celém světě přes šestnáct tisíc. Tedy příštích 40 let otevírat jeden reaktor denně," doplnil Václav Cílek.

Součástí sociálně odpovědných investic je též dodržování lidských práv zaměstnanců. I toto se může obrátit v konkurenční výhodu. Levná pracovní síla je sice zdrojem levného zboží, ale stále větší důraz je kladen na kvalifikaci. Čím více je produkce závislá na kvalifikované pracovní síle, tím více je výkon závislý též na spokojenosti zaměstnanců.

Jak pracovat se sociálně odpovědnými investicemi
Podílové fondy investujících do ekologických oblastí podnikání jsou převážně akciovými fondy – investují do akcií sociálně odpovědných společností. Mohou být ovšem také smíšenými, dluhopisovými nebo zajištěnými fondy. Zpravidla navíc bývají ještě oborově zaměřené, a s tímto ohledem by se k nim mělo také přistupovat.

Portfolio lze ovšem složit i s naprostou převahou sociálně odpovědných investic. Např. v Belgii je dle informací KBC do sociálně odpovědných fondů vloženo 29 % investovaných prostředků.

Loading

Vstoupit do diskuze 22 komentářů


Související články

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  25 července, 2007

  Rad bych doplnil, ze existuje take cela rada ruznych indexovych a strukturovanych produktu s timto zamerenim. To mi v clanku trochu chybi, aspon zminka, ze nejen fondy… 😉

  Jinak samozrejme souhlasim s perspektivou podobne zamerenych instrumentu. Jednak je v tomto sektoru velky potencial k dalsimu rozvoji a pak jde aktualne o modni trend – „socially responsible investments“.

  Odpovědět

 • Pavel Hek

  25 července, 2007

  Pane Traxlere,
  mohu se otázat kdy vy spíte? Vaše příspěvky se objevují od rána do večera, nejste náhodou softwarová entita 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  25 července, 2007

  Nekdy si tak pripadam… ;-)) Ale udelam Vam a hlavne sobe radost a pujdu se na par hodin prospat. Dobrou noc. 😉

  Odpovědět

 • Mario

  25 července, 2007

  Ano, například jeden z nich je SG1WWX. A bez spravcovských poplatků:-)

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  U Pioneeru by asi bylo taky „správnější“ uvést vstupní poplatek ve výši 0-5 %. Stanovená je většinou jen horní hranice, skutečná výše pak záleží na individuální domluvě investora s prodejcem/zprostředkovatelem. Poplatek ve výši 2,5 či 3 % není žádný problém.

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  25 července, 2007

  U fondů Pioneer jsem vycházel z aktuálního ceníku, na který se poplatky odkazují (http://www.pioneerinvestments.cz/Fond/Prospekt/Cenik_PioneerFunds.pdf).

  méně než 3 500 EUR/USD – 5 %
  od 3 500 EUR/USD včetně – 4,5 %
  od 8 500 EUR/USD včetně – 4 %
  od 17 000 EUR/USD včetně – 3,5 %

  Máte-li možnost klientům nabídnout i nižší než oficiální ceníkové ceny, jen dobře :-).

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  Já jsem to tak pochopil, že „inzerujete“ poplatky platné při nákupu přímo u Pioneeru. Jen jsem chtěl upozornit na to, že ty jsou trochu zavádějící, jelikož zdaleka ne každý nakupuje fondy přímo u správcovské společnosti a výše těchto poplatků potom má stejnou „hodnotu“, jako výše poplatků u jakéhokoliv jiného prodejce/zprostředkovatele, nabízejícího tyto fondy. Zkrátka a dobře, odděloval bych IS jako zakladatele a (většinou i) správce fondu od IS jako jejich prodejce (kde je v konkurenci s jinými subjekty). Ale to jsou jen nepodstatné dataily. 😉

  Jinak je třeba si dát dobrý pozor na to, co jednotlivé společnosti/emitenti certifikátů zahrnují pod pojem „trvale udržitelný“, „ekologický“, „společensky přívětivý“ atd., a dobře si prostudovat prospekt. Definice, resp. její použití není zdaleka ustálené a člověk by se divil, jaké jsou v jejím chápání rozdíly. Zatímco jeden subjekt pak do portfolia skutečně zahrnuje jen výrobce šetrných alternativních zdrojů, jiné se nerozpakují „vsadit“ i na výrobce automobilů či ČEZ.

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  25 července, 2007

  V tomto směru mě velmi negativně překvapil index FTSE4GOOD ENVIRONMENTAL LEADERS EUROPE 40, kde je v Top Ten s nemalým podílem například společnost Royal Dutch Shell, která mezi ekology rozhodně dobré jméno nemá.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  😉
  Zrova Shell tuším figuruje i v jiných ekologických portfoliích. Co k tomu ale správce/emitenty vedlo, to tedy vskutku netuším.

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  25 července, 2007

  Asi v tom bude určitá jalovost kritérií, která jsou použita pro výběr. Možná půjde více o ekologickou image vytvářenou, aby podobnými kritérii prošla, než o skutečně ekologický přístup.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  Jinak nechci polemizovat s panem Cílkem, reprezentuje jeden názorový proud, ale stejně tak by mohlo být zájmem OPEC odhady zásob uměle snižovat a zvyšovat tak cenu na ropy na světových trzích. 😉

  Odpovědět

 • Mario

  25 července, 2007

  Nemyslím, pro OPEC není dobré, pokud je cena příliš vysoká, a to hned z několika důvodů: jednak stoupají náklady firmám, snižuje se tím (spíše může) celosvětový růst a tedy i poptávka po ropě, dále čím vyšší cena ropy, tím větší snaha přecházet na alternativní zdroje a paliva atd. takže OPEC se snaží držet cenu ropy v přijatelných mezích.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  Jistě, to je mně jasné, jen jsem tím chtěl reagovat na určitou „jednostrannost“ argumentů p. Cílka.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  25 července, 2007

  Tak to se netyka jen spolecnosti Pioneer, ale vsech. Vsude je vyse poplatku odvisla od vyse investice. K tomu nektere spolecnosti nekterym zprostredkovatelum umoznuji vstupni poplatek jeste snizit na ukor zprostredkovatelske provize.

  Odpovědět

 • J.Novák

  25 července, 2007

  Výnosná a ekologická a etická investice v Rumunsku je investice do krav.
  Dnes stojí dospělá kráva v Rumunsku jen 100 euro.
  Kdyby nebyla doprava a clo drahé , mohou se krávy po 100 euro z Rumunska v západní Evropě prodat za mnohanásobek.
  Kvůli tomu letnímu hycu , nemaji dnes krávy v Rumunsku co jíst a co pít.
  Taky v Mad’arsku zemřelo na hyc v posledních dnech už 500 lidí.
  Nejlepší by bylo o dovolené dnes objeti těch 2300 km dlouhé norské pobřeží od Bergen až Kirkenes s poštovními lod’mi Hurtigruten. V zastávkách Alesund , Trondheim , Hammerfest , Tromso , Honningsvag , delaji nekolik hodin přestávky na prohlídku měst. V Honningsvag je čas na výlet autobusem na Nordkapp.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  25 července, 2007

  Rumunsko už je v EU, tudíž clo odpadá. Rychle pro proutek a jde se na krávy! 😉

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  25 července, 2007

  A nebude (kromě dopravy) trochu háček i ve kvalitě místních krav? Co vím, tak v Evropě se krávy docela tvrdě šlechtí. Aby pak nějaký nezkušený investor přivážející si z dovolené v Rumunsku stádo kráv nezjistil, že to zase takové terno není. :-))

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  25 července, 2007

  Šlechtění je u krav spíše prostředkem k ovlivnění rychlosti a ekonomiky chovu tj. jde jen o to aby maso bylo rychle, bylo ho dost a nějak vypadalo. Prostě pokud Rumun krmí krávu 2x dlouho aby měla o 20% menší váhu, je jedno, pokud ji koupíme za 50% ceny co tu Belgickou…

  Odpovědět

 • JK

  26 července, 2007

  Všem se předem omlouvám za dotaz, který nebude v rámci publikovaného članku.

  Vážení čtenaři,

  rád by som sa dozvedel od ludí, ktorí o tom niečo vedia, odpoveď na moju otázku.
  Pri vstupe do fondovej spoločnosti sa platí emisní agio. Jedna sa mi hlavne o Templeton, ktorý ma EA 5,25 %. Otázka moja znie: Ako je možné, že Conseq emisní agio fondovej spoločnosti Fraklin Templeton neplatí?? (alespoň to tak říkaji)

  Za odpoveď vopred Ďakujem
  S pozdravom Váš verný čitateľ JK

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  27 července, 2007

  Dotaz stačí položit jednou. 😉
  Mj. odpověď naleznete i v této diskuzi.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  27 července, 2007

  Hlavne jde o to, ze OPEC urcije kvoty svym clenum podle velikosti jejich deklarovanych zasob. Tudiz jeho clenove maji silnou motivaci svoje zasoby nadhodnocovat, protoze pak mohou prodat vice ropy => vice penez.

  Odpovědět

 • zinfo

  2 srpna, 2007

  Spíš by mě zajímalo, zda existuje nějaký antifond, myslím fond se zaměřením na antiekologii, neetičnost, prostopášnost? Něco jako na mix aktivit, které jsou na okraji společnosti, napříkald atomové elektrárny, výrobce zbraní, doly na uhlí, výrobce cigaret a alkoholu, kasina a erotiku…. Že by měly takové investice vyšší výnos na uplacení svědomí? 🙂

  Odpovědět