CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Petr Zámečník

30. 04. 2009

0 komentářů

Prasečí chřipka klátí i akcie

 


 

Každá událost, která byť jen náznakem hrozí přerůst do rozměrů většího dopadu, neochvějně zahýbá i akciovými a komoditními trhy. Není divu, že zpráva o šíření mutace ptačí a lidské do prasečí chřipky na severoamerický a evropský kontinent zaznamenala ohlas i mezi investory.

Již v pondělí šířili analytici českých investičních domů a média děsuplné titulky:

V úterý se již přihlásila Světová zdravotnická organizace se zvýšením rizikového stupně ze 3. na 4. ze šesti. Zároveň dodala, že na zásah je již pozdě. Následně byl stupen rizikovosti zvýšen na 5.

Ve středu se prasečí chřipce dodalo na další popularitě. „Prasečí chřipka třese ekonomikou. Farmaceuti vydělají,“ hlásal titulek na Aktuálně.cz. A skutečně, akcie farmaceutických společností rostly – a obávám se, že bez ohledu na to, zda ta či ona společnost má k dispozici lék proti novému onemocnění…

Navíc se objevovali i škarohlídi: „Přehnaná hysterie z prasečí chřipky?“ Až by se jednomu chtělo věřit, že v Commerzbank již prodali výhodně farmaceutické akcie a nyní chtějí těžit z jejich poklesu. Ve skutečnosti ale zřejmě dopad mutace chřipky nebude zásadní.

REKLAMA

Prasečí chřipka je sice stále motivem investičních zpráv, nicméně po prvotní vlně obav se situace uklidnila a na akciové ani komoditní trhy příliš nepůsobí. Zastánci teorie efektivních trhů by zřejmě usoudili, že riziko je již v kurzu započítané.

Investoři si zvyknou. Na cokoli. Na krizi, na recesi, na útoky 11. září, na únosy letadel… na ptačí i prasečí chřipku. Do investičních rozhodnutí se jen započítá vyšší riziková přirážka a po čase se zase jede dál. Jak kdysi řekl jeden omilostněný kacíř: „A přece se točí.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *