CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Text: Karel Pučelík

18. 01. 2021

0 komentářů

Tesle se v novém roce daří

 

Automobilka Tesla na začátku ledna překonala hodnotu technologického giganta Facebooku. V žebříčku je aktuálně pátá za věhlasnými značkami Amazonem, Microsoftem, Alphabetem a Applem. Co za raketovým růstem značky stojí?

Loading 

Začátek roku je pro americkou automobilku Tesla úspěšný. Hodnota jejích akcií vzrostla a hodnota značky překonala 820 miliard dolarů, což je více než hodnota společnosti Facebook. Co se této charakteristiky týče, na trhu se pohybují jen čtyři úspěšnější subjekty. Jedná se o věhlasné firmy Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet.

Výrobce elektromobilů vedený podnikatelem Elonem Muskem (vede i třeba vesmírnou společnost Space X a přišel i s nápadem na hyperloop) přitom ještě nedávno nevzbuzoval taková očekávání. Například ještě před dvěma lety Tesla přesáhla hranici pouhých sta miliard dolarů (což ale na automobilku není vůbec málo). Po dlouhou dobu se navíc automobilka nemohla dostat do černých čísel.

Objevují se také průzkumy, které zpochybňují kvalitu zpracování. Nicméně, v posledních pěti čtvrtletích se Tesle konečně dařilo dosahovat uspokojivých výsledků. Elektromobilové impérium se navíc rozrůstá o další továrny, třeba v Americe nebo v Německu. Musk se navíc v posledních měsících stal nejbohatším člověkem planety, o čemž také dlouhou dobu nemohla být řeč.

Růstu akcií Tesly pomohly i další události, které se samotnou značkou příliš nesouvisí. Podle analytiků za to může i aktuální politická situace, listopadové zvolení demokrata Joea Bidena prezidentem USA i trochu překvapivé úspěchy demokratů ve volbách do amerického senátu. Zvolený prezident Biden ještě před nástupem avizuje ambiciózní plány, do kterých zahrnuje také podporu zámořského automobilového průmyslu, ve kterém by si přál vytvořit velký počet nových pracovních míst. Stejně tak by nová demokratická administrativa měla  zapracovat i na infrastruktuře důležité pro elektromobily. To by Tesle, jež je dnes takřka symbolem pro elektromobilitu, mohlo jedině prospět.

REKLAMA

Dostupný model pro masy?

Tesla aktuálně nabízí několik typů elektromobilů – Model X, Model Y, Model 3 a Roadster. Žádný z nich není zrovna lidovkou dostupnou pro široké vrstvy, jež by aspirovala na běžně používané auto. Podle zpráv, které se vyrojily na začátku ledna, by se ale levnější model mohl na trhu objevit. A to dokonce již třeba v průběhu příštího roku, ačkoliv se dosud očekávalo, že k tomu dojde později.

Moc informací o novém modelu Tesly ale nenajdeme, známo není ani označení nového auta. Podle dostupných zpráv by měl by konstrukčně vycházet ze staršího a poměrně rozšířeného Modelu 3 a cena by měla lehce přesáhnout půl milionu korun, čímž by se dostupnost opravdu zvýšila. Jestli se stane častou kulisou silnic ukážou až příští měsíce.

Čínská konkurence

V Číně, kde se Muskova automobilka chystá vyrábět zmíněný levný vůz, také vznikají auta, která by se mohla stát její konkurencí. Firma Neo, které se přezdívá „čínská Tesla“, také nedávno představila svůj vůz. Návrh nového sedanu obsahuje i propracované autonomní řízení. To by mělo být, alespoň podle vyjádření výrobců, lepší než systém, který do svých aut montuje Tesla. Sedan zvaný et7 má disponovat i taktéž zajímavou dojezdovou vzdáleností přesahující 600 kilometrů (u Tesla Modelu 3 se uvádí 580 km). Ke koupi je v předprodeji za částku 69 tisíc dolarů, což z něj dostupné auto rozhodně nečiní. K dostání bude podle výrobce v roce 2022.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Budoucnost automobilového průmyslu: Revoluce a vliv na dodavatele

Automobilový průmysl prochází zásadními změnami, ať už se jedná o autonomně řízená vozidla, či elektrifikaci. Co můžeme od nadcházející revoluce očekávat a jaký bude mít dopad na dodavatele? Automobilový průmysl prochází revolučními změnami, které pro dodavatele představují existenční hrozbu. Ti, kteří se zaměřují na hardware, se ocitli […]

Text: Filip Kučera

19. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *