CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

Text: Karel Pučelík

04. 12. 2020

1 komentář

Joe Biden: Kam míří americká ekonomika po volbách?

 

Ministerstvo financí by v administrativě nového prezidenta Joea Bidena měla řídit zkušená Janet Yellenová. Ekonomka, která byla jako první žena v čele FEDu, bude muset hledat cestu oslabené americké ekonomiky z koronavirové krize. 

Dosavadní americký prezident Donald Trump sice zatím neuznal svého demokratického soupeře z listopadových voleb Joea Bidena vítězem voleb, ale alespoň souhlasil se spuštěním předání moci nové prezidentské administrativě. Biden tak může pomalu skládat svůj tým. Nedávno odhalil své nominace na posty, které budou ovlivňovat americkou ekonomiku. Kam se hospodářství USA posune?

Joe Bidem nebude mít vstup do úřadu zcela jednoduchý, a to i díky výsledkům voleb do Kongresu, které probíhaly souběžně s výběrem hlavy státu, a úspěšnější v nich patrně byli konkurenční republikáni. Právě jimi ovládaný Senát bude muset jeho nominace potvrdit, a tak musí zvolený prezident volit své lidi i s ohledem na tento fakt.

Takto respektovanou postavou by mohla být  Janet Yellenová, která by se měla v nové administrativě stát ministryní financí. Čtyřiasedmdesátiletá Yellenová je bezpochyby velmi zkušenou ekonomkou, v jejím životopisu se skví řada výrazných zápisů. Již svůj doktorský titul získala pod dohledem Jamese Tobina a Josepha Stiglitze, tedy dvojice držitelů Nobelovy ceny za ekonomii. Jako akademička působila na Harvardu, londýnské LSE i na University of California v Berkeley. Posléze vedla i prezidentskou Radu ekonomických poradců za vlády demokrata Billa Clintona.

Patrně největší pozornost odborníků i médií si vysloužila za své působení v Federální rezervním systému (FED). Nejdříve byla od roku 2004 v čele jeho sanfranciské odnože. V roce 2010 se stala zástupkyní předsedy Rady guvernérů (tehdy jím byl Ben Bernanke), a o čtyři roky později se stala její šéfkou (na návrh demokrata Barracka Obamy) jako první žena v historii. Tehdy se proti její nominaci vzpírali hlavně právě republikáni, kteří se obávali, že bude klást důraz na boj s nezaměstnaností, ačkoli kongresmani strany se slonem ve znaku preferovali kontrolu inflace. V době jejího mandátu byly revidovány některé aspekty finančního systému z předkrizového období a poprvé od roku 2006 vzrostla sazba úrokové míry.

REKLAMA

Co čekat od nové ministryně?

Co se týče dalších názorů Yellenové, je řazena mezi keynesiánce. J. M. Keynes schvaloval například státní zásahy do ekonomiky. Jeho teorie se ale za desítky let v pracích jeho pokračovatelů značně vyvinuly. Americká média jí přisuzují ve finančním světě pozici mezi „holubicemi“, tedy finančníky, kteří se zaobírají více nezaměstnaností než inflací. Hospodářská politika tak pod vedením Yellenové bude mít citelný sociální aspekt. Určitě ale nijak nevybočuje z ekonomického hlavního proudu.  Země navíc bude muset hned od začátku nového prezidentského období bojovat s následky koronavirové pandemie, která americké ekonomice uštědřila mnoho ran.

Velký šok a přelom neočekávají ani americké finanční instituce a odborníci. Na adresu celého nového ekonomického týmu Joea Bidena se vyjádřil třeba hlavní ekonom JPMorgan Michael Feroni. „V první řade musím říct, že je považuji za zkušené a kvalifikované,“ uvedl pro server CNBC. „Samozřejmě se míří doleva, ale nejde o radikály,“ dodal ekonom známé banky z Wall Street.

„Jako země nyní čelíme velkým výzvám. Abychom se vzpamatovali, musíme obnovit americký sen – společnost, kde každý člověk může dosáhnout svého potenciálu a snít o ještě lepších vyhlídkách pro své děti,“ uvedla na svém twitterovém profilu ke svému jmenování sama Yellenová.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Richard Fuld

    4 prosince, 2020

    Zastánkyně Keynese ministryní financí USA? To mi zní docela optimisticky. 🙂

    Odpovědět