CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Karel Pučelík

04. 12. 2020

1 komentář

Joe Biden: Kam míří americká ekonomika po volbách?

 

Ministerstvo financí by v administrativě nového prezidenta Joea Bidena měla řídit zkušená Janet Yellenová. Ekonomka, která byla jako první žena v čele FEDu, bude muset hledat cestu oslabené americké ekonomiky z koronavirové krize.

Loading 

Dosavadní americký prezident Donald Trump sice zatím neuznal svého demokratického soupeře z listopadových voleb Joea Bidena vítězem voleb, ale alespoň souhlasil se spuštěním předání moci nové prezidentské administrativě. Biden tak může pomalu skládat svůj tým. Nedávno odhalil své nominace na posty, které budou ovlivňovat americkou ekonomiku. Kam se hospodářství USA posune?

Joe Bidem nebude mít vstup do úřadu zcela jednoduchý, a to i díky výsledkům voleb do Kongresu, které probíhaly souběžně s výběrem hlavy státu, a úspěšnější v nich patrně byli konkurenční republikáni. Právě jimi ovládaný Senát bude muset jeho nominace potvrdit, a tak musí zvolený prezident volit své lidi i s ohledem na tento fakt.

Takto respektovanou postavou by mohla být  Janet Yellenová, která by se měla v nové administrativě stát ministryní financí. Čtyřiasedmdesátiletá Yellenová je bezpochyby velmi zkušenou ekonomkou, v jejím životopisu se skví řada výrazných zápisů. Již svůj doktorský titul získala pod dohledem Jamese Tobina a Josepha Stiglitze, tedy dvojice držitelů Nobelovy ceny za ekonomii. Jako akademička působila na Harvardu, londýnské LSE i na University of California v Berkeley. Posléze vedla i prezidentskou Radu ekonomických poradců za vlády demokrata Billa Clintona.

Patrně největší pozornost odborníků i médií si vysloužila za své působení v Federální rezervním systému (FED). Nejdříve byla od roku 2004 v čele jeho sanfranciské odnože. V roce 2010 se stala zástupkyní předsedy Rady guvernérů (tehdy jím byl Ben Bernanke), a o čtyři roky později se stala její šéfkou (na návrh demokrata Barracka Obamy) jako první žena v historii. Tehdy se proti její nominaci vzpírali hlavně právě republikáni, kteří se obávali, že bude klást důraz na boj s nezaměstnaností, ačkoli kongresmani strany se slonem ve znaku preferovali kontrolu inflace. V době jejího mandátu byly revidovány některé aspekty finančního systému z předkrizového období a poprvé od roku 2006 vzrostla sazba úrokové míry.

REKLAMA

Co čekat od nové ministryně?

Co se týče dalších názorů Yellenové, je řazena mezi keynesiánce. J. M. Keynes schvaloval například státní zásahy do ekonomiky. Jeho teorie se ale za desítky let v pracích jeho pokračovatelů značně vyvinuly. Americká média jí přisuzují ve finančním světě pozici mezi „holubicemi“, tedy finančníky, kteří se zaobírají více nezaměstnaností než inflací. Hospodářská politika tak pod vedením Yellenové bude mít citelný sociální aspekt. Určitě ale nijak nevybočuje z ekonomického hlavního proudu.  Země navíc bude muset hned od začátku nového prezidentského období bojovat s následky koronavirové pandemie, která americké ekonomice uštědřila mnoho ran.

Velký šok a přelom neočekávají ani americké finanční instituce a odborníci. Na adresu celého nového ekonomického týmu Joea Bidena se vyjádřil třeba hlavní ekonom JPMorgan Michael Feroni. „V první řade musím říct, že je považuji za zkušené a kvalifikované,“ uvedl pro server CNBC. „Samozřejmě se míří doleva, ale nejde o radikály,“ dodal ekonom známé banky z Wall Street.

„Jako země nyní čelíme velkým výzvám. Abychom se vzpamatovali, musíme obnovit americký sen – společnost, kde každý člověk může dosáhnout svého potenciálu a snít o ještě lepších vyhlídkách pro své děti,“ uvedla na svém twitterovém profilu ke svému jmenování sama Yellenová.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Richard Fuld

    4 prosince, 2020

    Zastánkyně Keynese ministryní financí USA? To mi zní docela optimisticky. 🙂

    Odpovědět