Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Prázdniny fondů za půl miliardy

Investice Petr Fejtek 29.08.2010 | 22:55 0 Komentářů

Nevesely, truchlivy jsou ty fondů kraje. Léto sice nebývá ideální sezóna investic, ale letos se k nepříznivé atmosféře na trzích přidala navíc ještě řada domácích jobovek – od úsporných opatření vlády po lokální záplavy. Tak či onak, z fondů po červencové stovce odešlo v srpnu dalších téměř 400 milionů korun.

Prázdninová fotografie tedy vypadá následovně: peněžního trhu  –800, dluhopisové +800, zajištěné –900, akciové +500 (smíšené s nulou stály za stativem). Rozdíl mezi oběma měsíci byl prakticky jen v akciových fondech, když v srpnu do nich zamířilo o čtvrt miliardy méně než v červenci. Tomu se nelze divit, protože nálada pod psa jim jistě nesvědčí.

Situace zadlužení státu také nikomu nesvědčí, proto je snad až šokující, že největší důvěře se z naší vlády těší právě ministr financí Kalousek – ten, kdo natvrdo slibuje jen další poplatky, nižší mzdy i dávky, vyšší daně, oškubání stavebního spoření – a vlastně oškubání všeho. Že by lidé natolik ocenili zodpovědného a racionálně hovořícího politika? Anebo jen nevědí, co je čeká?

Většina lidí si uvědomuje, že bude hůř, ale zatím není zcela jasné, nakolik tomu přizpůsobí své spotřebitelské chování a zejména vztah k rodinným rozpočtům i úsporám. Zatím jsou letošní trendy v tomto směru nejasné: růst vkladů v bankách se prakticky zastavil (co přibude na běžných účtech, odchází z termíňáků), banky se přiživují boucháním jednorázovek (za 15 miliard korun), fondy jsou jen těsně nad nulou, stavební spoření otvírá stavidla, i to penzijko jede jen na neutrál. Přitom na druhé straně prudce zbrzdily úvěry jak domácnostem, tak hlavně podnikům a banky zejí prázdnotou. Penězi opět mohou tapetovat – kontrolní otázka: Co tedy s nimi?

Odpověď je jednoduchá, dělají co mohou. A co mohou? Nakupovat dluhopisy. Ty jdou na dračku, ale přeupsané aukce dále stlačují jejich výnosy. Nakolik jde o znouzecnost, ukazuje to, že je musí kupovat za rekordní ceny (= s rekordně nízkými výnosy). Například v nedávné aukci 15letých vládních dluhopisů (se splatností v roce 2024 a kuponem 5,7 %) klesl jejich výnos na historické minimum 3,867 %, když loni v květnu byl ještě 5,798 %.

A takový náš dluhopis se splatností za 6 let má sice pěkný kupon 6,95 %, ale jeho cena proto vylétla přes 120 % jeho nominální hodnoty. Tržní výnos z něj tak klesl na 2,61 %.

Proč tolik řečí o situaci na dluhopisovém trhu? Protože v podobné situaci jsou i dluhopisové fondy, které musí kupovat za rekordně vysoké ceny, což skýtá dost značné riziko. V lepším případě je sice mohou držet až do splatnosti, ale vzpomeňme na situaci před dvěma lety, když jejich ceny spadly jak shnilé hrušky a s nimi i výkon (kurz = cena podílových listů) fondů.

Spořínek tak nyní vidí krásný 10% výnos za minulých 12 měsíců a nechce slyšet, že se to ale v následujícím roce zcela jistě opakovat nebude. Například za poslední dva roky vynesly průměrně ročně kolem 4 %, takže vlastně jen dohánějí propad v době finanční krize.

U kratších peněz je situace ještě horší: výnos v aukci ročních SPP klesl na 1,30 %, a to dvanáctiměsíční sazba na mezibankovním trhu PRIBOR je přitom 1,78 %. Banky sázejí na „státní jistotu“, ačkoli tratí, což dokazuje i to, že aukce byla skoro dvakrát přeupsaná.

Dluhopisový problém ale není jen tuzemský, například 10 % bohatství amerických domácností leží v současnosti v dluhopisech, což je nejvíc od roku 1970 – bublina se tedy nafukuje. Z toho lze ovšem usoudit i starou dobrou kontrariánskou radu: pojďme proti proudu.

O akciích snad není ani slušné mluvit, takže si půjčím vtipný (jako vždy) zhodnocení Aleše Michla – závěr: Updatuji očekávaný scénář vývoje ekonomiky ve stylu „W“ na „WWW“. Páteční radost na Wall Street ani nevyrovnala týdenní údolí a trhy se stále jen choulí u 7týdenních minim.

Na závěr další kontrolní otázka: když AFIZ a USF hlásí za první pololetí 2,3 miliardy zprostředkovaných korun do fondů od asi 45 tisíc klientů, znamená to, že ostatní (ne)klienti si podobnou sumu z fondů odnesli?

Skončila již krize?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.