Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Penzijní fondy postupně odkrývají zhodnocení

Výsledky hospodaření penzijních fondů jsou již delší dobu známy. Zbývá připsat výnosy účastníkům penzijního připojištění. Některé fondy čísla již zveřejnily. Kdo připíše účastníkům penzijního připojištění nejvíc? A kdo bude zhodnocení dotovat z prostředků akcionářů?

Penzijní fondy mají striktní pravidla, podle kterých musí postupovat při připisování zhodnocení ve prospěch účastníků penzijního připojištění: nesmí připsat ztrátu, mezi účastníky musí rozdělit minimálně 85 % zisku a mohou připsat i víc.

První fondy již poodkryly karty připisovaného zhodnocení, jiné s tím nespěchají. Důvod k otálení může být strategický: Čím později oznámí, kolik svým klientům připíší, tím lepší mají informaci o připsaných zhodnocení svých konkurentů.

V současnosti jsou známy zhodnocení čtyř penzijních fondů.

Tabulka 1: Připsané zhodnocení za rok 2009

Název penzijního fondu

2009

AEGON PF

 

Allianz PF

 

AXA penzijní fond

2%

ČSOB PF Progres

1%

ČSOB PF Stabilita

1,40%

Generali PF

2,40%

ING penzijní fond

 

PF České pojišťovny

 

PF České spořitelny

 

PF Komerční banky

 

Zdroj: Tiskové zprávy jednotlivých penzijních fondů

Jaké zhodnocení nabídnou ostatní fondy lze zatím jen odhadnout. V prvé řadě bude záviset na dosaženém zisku za rok 2009. Celkově penzijní fondy dosáhly zisku přes 2,5 mld. Kč a pouze jeden fond byl ve ztrátě.

Tabulka 2: Odhad minimálního zhodnocení

Název penzijního fondu

Zisk nebo ztráta 2009

(v tis. Kč)

Zisk/prostředky účastníků

Odhad minimálního zhodnocení

AEGON PF

-35 818

-1,64%

0,00%

Allianz PF

251 099

3,13%

2,66%

AXA penzijní fond

789 375

2,38%

2,02%

ČSOB PF Progres                

84 369

1,04%

0,88%

ČSOB PF Stabilita

258 572

1,55%

1,32%

Generali PF

52 015

2,45%

2,09%

ING Penzijní fond

21 255

0,09%

0,08%

PF České pojišťovny

619 012

1,29%

1,10%

PF České spořitelny

458 531

1,41%

1,20%

PF Komerční banky

74 606

0,27%

0,23%

Celkem

2 573 016

1,28%

1,09%

Zdroj: APF ČR, vlastní výpočty

V Tabulce 2 jsou skutečně pouze odhady. Zatímco zisk je dosažený za celé období roku 2009, prostředky účastníků jsou ve stavu k 31. 12. 2009. Vzhledem k pravidelné platbě na penzijní připojištění a možným přechodům mezi fondy či ukončení penzijního připojištění jejich stav v průběhu roku kolísal.

Odhad minimálního zhodnocení je vypočítán jako 85 % ze zisku ku prostředkům účastníků s tím, že nesmí být připsáno záporné zhodnocení.

Z odhadů je patrné, že penzijní fondy ČSOB a Generali připíší vesměs kompletně svůj zisk účastníkům penzijního připojištění a AXA PF připíše zhodnocení odpovídající řádově 85 % zisku.

Favoritem pro nejvyšší připsané zhodnocení je Allianz penzijní fond, který i v předcházejících letech dosahoval mezi penzijními fondy nadprůměrného zhodnocení a za loňský rok hospodařil se ziskem ku prostředkům účastníků ve výši 3,13 %. Lze tak očekávat připsané zhodnocení ve výši alespoň 2,6 %.

Velkým otazníkem je penzijní fond AEGON, který je od svého vzniku ve ztrátě a účastníkům připisuje dotované zhodnocení. Rozhodnutí fondu je otazníkem i z důvodu odchodu Vladimíra Bezděka z čela české skupiny.

Na finální zhodnocení připsaná penzijními fondy nebudeme čekat již dlouho. Většina fondů, které o zhodnocení pro účastníky penzijního připojištění nerozhodla, verdikt bude znát do konce května, aby ho v průběhu června rozeslala spolu s výpisy svým klientům.

Oprava: Původně uvedené minimální zhodnocení 2 % u PF KB se týká roku 2010. Za rok 2009 fond zhodnocení ještě nezveřejnil. Za mystifikaci se omlouváme.

Spoléháte na státní důchod?

Nahrávání ... Nahrávání ...

11 komentářů: “Penzijní fondy postupně odkrývají zhodnocení”

 1. Divílek napsal:

  vedení prodalo akcie v minimu jako amatéři ale prezentuje to jako výhodu
  měli by dostat žhavou korunu

  • měli dostat padáka napsal:

   a nakopat do zadku

  • Martin napsal:

   ING má od založení nejvyšší průměrný výnos mezi PF v ČR,až poslední roky jsou na tom svýnosy mizerně.Kdo již spoří delší časový horizont,má stále dobré průměrné zhodnocení,bohužel s rostoucím objemem prostředků je výnos v řádech desetin procent neatraktivní.Letos by se však dle zpráv z médií měl ING PF alespoň částečně vrátit na výsluní.VPA Allianz

 2. cml11 napsal:

  Nad výkonností tohoto fondu za loňský rok nestačím kroutit hlavou. Jeho strategie je podle ČSOB zaměřena v maximální povolené míře na aktivně spravované akciové portfolio. Akcie loni rostly jindy nevídaným tempem a logicky by měl mít nejvyšší zhodnocení ze všech PF. Zveřejněné výsledky proklamované strategii ale naprosto neodpovídají. Překonal ho dokonce i jeho konzervativnější bráška od ČSOB. Trochu podivné, ne?

  • Škodolibka domácí napsal:

   Podle mě se PF Progres snaží rychle rozpustit náklady příštích období – má je totiž poměrně značné.

 3. MILAN VJ napsal:

  Vcelém výpisu PFKB píšou jen o budocím zisku v roce 2010 2% protože chtej zamaskovat malé zhodnocení v roce 2009 0,24% !! Z Českých bank komerčka má nejvíc ŘECKEJCH DLUHO.PFKB prodal až50% všech podíl. listu a tak velkej zásah do konzervativního portfolia přines tak malej zisk

 4. :)))))))) napsal:

  Tak tomu říkám spoření na důchod :))))))))))), jediný kdo se má dobře jsou manažeři fondů.

 5. PJ napsal:

  Ten údaj „min. 2%“ se vztahuje až na rok 2010. V roce 2009 je asi uveden chybně – tolik dotace si ani velký PF KB jistě nemůže dovolit. A tak počítejme spíše s tím 0,24% za r. 2009. Tiskové zprávy je nutno číst přesně, že….

 6. Zdenek napsal:

  nezdědila po babičce byt jako „konzervatívní investici“, byla by i s PP dnes totál se svým 5-ti tisícovým důchodem finančně odrovnaná. Úspory totiž mizí lehce a tento způsob zajištění s milodarem od státu a fondu, neberu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.