CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

27. 08. 2010

0 komentářů

Povýsledková „kocovina“ na akciových trzích pokračuje

 


 

Uplynulý týden pokračoval v duchu povýsledkové „kocoviny“ za nízkých objemů. Lepší než očekávaná čísla, která firmy reportovaly za druhé čtvrtletí, jsou již takřka zapomenuta. A s koncem výsledkové sezóny se investoři s obavami koukají na makroekonomická data, která v uplynulých týdnech vedou k obavám ze zpomalení ekonomického oživení. Kromě toho opět dochází k rostoucím rozdílům mezi daty, která přicházejí z Evropy a USA. Zatímco data z Evropy mají tendenci spíše pozitivně překvapit, americká čísla jsou nezřídka horší než tržní konsenzus. Zejména tak v USA růst zásob a vyšší nezaměstnanost, která limituje spotřebu domácností, nejsou dobrými signály. A ty by mohlo do budoucna znamenat i problém pro proexportně orientované ekonomiky v Evropě a Asii. I proto lze v srpnu (který patří statisticky spolu se zářím k nejhorším měsícům pro akciové trhy) pozorovat tendenci trhů klesat. Nejinak tomu bylo i v tomto týdnu.

Hned začátek tohoto týdne přinesl jeden z nenižších objemů na trzích. Zprávy se točily zejména kolem fúzí a akvizic – HP učinilo nabídku na převzetí firmy 3PAR, BHP Billiton pokračuje v úsilí o nepřátelské převzetí Potash Group. Následná data z eurozóny dopadla nad očekávání dobře. Růst německého HDP i průmyslové objednávky byly mnohem lepší, než se čekalo. Ale pozorně sledované údaje o prodeji existujících domů v USA zklamaly a to výrazně. Tento údaj se dostal na nejnižší úroveň za posledních 15 let. Investoři pak prodávali napříč sektory a ceny amerických dluhopisů tak dostaly výrazný impuls k dalšímu růstu. Výnosy na dvouletých treasuries si tak našly nové minimum.

V polovině týdne se dostaly pod další tlak ropné tituly, když zásoby ropy byly mnohem vyšší, než se čekalo. Investoři se soustředili na dluhopisový trh, což opět poznamenalo tristní objemy na trzích s akciemi. Tam se navíc opět projevil zmiňovaný rozdíl mezi daty z Evropy a USA. Jestliže podnikatelská nálada v Německu byla lepší, tak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů v USA vysloveně zklamaly.

Závěr týdne i přes lepší (tj. menší) než očekávaný počet nových žádostí o podporu pokračoval v duchu obav o ekonomický výhled. Očekávaná revize růstu amerického HDP za druhé čtvrtletí v projevu Bena Bernankeho nevyvolává moc důvodů k optimismu. A i když by ještě zbytek pátečního dne mohl přinést nákupy ze strany investorů, kterým současné ceny již připadají dostatečně atraktivní, domnívám se, že menší objemy budou nadále snižovat vypovídací hodnotu pohybů na akciových trzích. Tato situace by se mohla změnit s příchodem září, kdy nás hned 1. 9. čekají zásadní data institutu ISM.

Jan Michelfeit, analytik Commerzbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *