Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Hodně štěstí do nového roku!

Budeme ho potřebovat. Co nás v letošním roce čeká? Bude rokem oživení a radosti, nebo byl náznak oživení jen hluchým výkřikem do tmy?

V závěru loňského roku se začaly šířit nejrůznější (před)zvěsti o budoucím vývoji světové ekonomiky i finančních trhů. Pozoruhodné je, jak často se střídá pesimismus s optimismem: Objevily se optimistické výsledky i pesimistická varování. Jak si z nich vybrat? Jednou z možností je vyslechnutí kupříkladu „názoru veřejného mínění“.

__ANKETA1634#}

Hojně sledované jsou akciové trhy. Od svých nejhlubších propadů v březnu loňského roku již umazaly velkou část ztrát. Velmi rychle. Až příliš. Množí se tak hlasy varující před korekcí. Jaký je váš názor na vývoj akciových trhů v roce 2010?

{insert name=getEnquiry id=#1635#}

Zlato zlomilo v loňském roce, co mohlo. Především rekord. Ovšem nic netrvá věčně, a tak ještě stihlo před Vánoci zkorigovat o více než 100 USD/oz. A otázka zní:

{insert name=getEnquiry id=#1636#}

Prehistorické extrakty zkapalněných živočichů a rostlin spalujeme mnohem rychleji, než jak dlouho trvala jejich přeměna v zázračnou tekutinu obecně nazývanou ropa. Ekonomická teorie říká, že ropa nikdy nedojde. Až to bude se zásobami černého zlata vypadat skutečně černě, vzroste jeho cena tak, že se ho již více nevyplatí spalovat v benzinových a naftových motorech či elektrárnách a konečně se vyvine jiný, pro ekologii výrazně šetrnější zdroj pohonu plechových členů domácnosti. Na druhou stranu producenti ropy (producenti ve smyslu těžařských společností, nikoli její výrobci) varují před klesajícími zásobami téměř dnes a denně. A cena ropy nic. V loňském roce se držela kolem 70 USD/barel. A co v roce 2010?

{insert name=getEnquiry id=#1637__

Jsem optimista. Bohužel navzdory tomu nevěřím, že vaše odpovědi budou/jsou příliš pozitivní. Můj optimismus aktuálně spočívá v tom, že doufám v milé překvapení, jak hodně vás čtenářů věří v pozitivní vývoj. Vždyť ani s českou ekonomikou to není ještě tak špatné. Přinejmenším… nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř (což je podle mého názoru jedno z nejpesimističtějších tvrzení vůbec).

Dnes je první den nového roku 2010. Ohlédnout se do minulosti je třeba. Ale je nezbytné se potom otočit zpět a dívat se dopředu.

Za celou redakci vám přeji pozitivní výhled, samá dobrá překvapení a hodně štěstí (nejen) v roce 2010.

5 komentářů: “Hodně štěstí do nového roku!”

  1. František Potřebný napsal:

    S hrůzou zjišťuji, že na zdejších stránkách řádí někdo pod mím nickem. Někdo, kdo se snaží znevážnít a znemožnit mé názory. Vězte přátelé, že tento příspěvek zde, je mým prvním. Všechny předchozí příspěvky, vedené pod mým jménem, byly jen řízenou provokací. Pokud se chcete seznámit s mými skutečnými názory, pak navštivte stránky idnes.cz nebo ihned.cz.

  2. Petr H. napsal:

    Co to má znamenat?

  3. Odstraněn spam napsal:

    Odstraněn spam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.