CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Roman Dvořák a Petr Šimčák: Disciplína je nezbytná i u dluhopisových investic

 


 

Správný přístup k investování do dluhopisových fondů vysvětlují Petr Šimčák, ředitel obchodu pro banky a instituce Pioneer Investments ČR, člen představenstva společnosti Pioneer Asset Management, a instituce, a Roman Dvořák, analytik trhu a produktů Pioneer Investments ČR.

Jak je to tedy s investiční disciplínou u dluhopisových fondů? Dodržuje se?

Roman Dvořák : Nedodržuje. Fakt, že investiční disciplína neexistuje ani u dluhopisových fondů, ukazují následující srovnání. V roce 2008 přinesly dluhopisové fondy po mnoha špatných letech vysoký růst. Hluboký propad v čistých prodejích dluhopisových fondů na českém trhu ale ukazuje, že si investoři na tento růst nepočkali. Ztratili trpělivost a prodávali. 

Proč myslíte, že investoři v minulém roce podlehli emocím a netrpělivě odkupovali z dluhopisových fondů?

Roman Dvořák : Majitelé dluhopisů čekají až do jejich splatnosti, zatímco dluhopisové fondy žádnou splatnost nemají, a proto jejich majitelé někdy tápou, kdy mají fond prodat. Pak se samozřejmě může stát, že prodají právě v tom nejméně vhodném okamžiku…

REKLAMA

Co tedy musí dluhopisový investor udělat, aby se naplnilo jeho očekávání ohledně výnosu do splatnosti?  

Roman Dvořák : Měl by držet dluhopisový fond tak dlouho, jaká je hodnota jeho durace. Tento ukazatel se buď zveřejňuje na factsheetu fondu, nebo je snadno zjistitelný u investiční společnosti.  Většina dluhopisových fondů má benchmark, který má duraci přibližně pět let.

R oční výkonnost dluhopisového trhu s durací zhruba pěti let se bude téměř vždy výrazně lišit od výnosu do splatnosti, který byl před jedním rokem. Ani po dvou letech nelze očekávat, že se bude výkonnost podobat výnosu do splatnosti platnému před dvěma lety. Po třech letech se výkonnost může začínat podobat výnosu do splatnosti, ale rozdíly mohou být pořád velké. Po čtyřech letech výkonnost a výnos téměř splývají. Teprve po pěti letech jsou si křivky výkonnosti a výnosu nejblíže.

Z toho plyne, že by investor neměl hodnotit výsledky dluhopisového fondu dříve než za období durace fondu.

REKLAMA

Jak může investor „odhadnout“ výkonnost dluhopisového fondu?

Roman Dvořák :   Aby získal nejpřesnější odhad o výkonnosti fondu, měl by výnos do splatnosti očistit o náklady fondu.  

Jaké druhy rizik bychom měli vzít v potaz při zvažování, zda do dluhopisových fondů investovat? 

Petr Šimčák: Uvedená analýza reflektuje tzv. úrokové riziko. Odpovídá tedy na základní dilema investorů, kteří nevědí, jak uchopit fond, který nemá na rozdíl od konkrétního dluhopisu splatnost.

Zcela samostatnou rovinou je pak analýza kreditního rizika, nebo-li rizika nesplacení dluhopisu emitentem v době splatnosti. Uváděné skutečnosti proto platí pro fondy, které se angažují v dluhopisech vysoce bonitních emitentů (stát, špičkové korporátní dluhopisy).

Jsou tedy kritéria, která by měl investor sledovat, u všech dluhopisových fondů stejná?

Petr Šimčák: V některých případech mohou být kritéria ještě širší. U fondů, které investují např. do dluhopisů firem s vysokým výnosem, je vedle výnosu do splatnosti (aktuálně jsou sazby u některých fondů přes 30 % p.a.) a durace (obvykle čtyři až pět let) třeba posoudit i očekávanou míru úpadků a následnou výtěžností z konkurzní podstaty. Bez úpadků by byla situace identická s výše provedenou analýzou.

Jak vysoká je ona zmiňovaná míra úpadků?

Petr Šimčák: Míra úpadků je aktuálně velmi nízká. V Evropě činí např. u spekulativního stupně 2,4 % za rok končící lednem 2009. Podle agentury Moody’s se očekává, že tato hodnota v listopadu 2009 vyroste na hrozivých 19,3 %.

Zdá se ale, že i přes velmi vysoká rizika nabízejí tyto trhy a fondy velmi atraktivní, o riziko očištěný výnos. V každém případě jde však o investice rizikové, vyžadující zkušenější a odvážnější přístup.

Loading

Vstoupit do diskuze 16 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jakub

  27 února, 2009

  Proc teda samotne fondy a ruzni knizni odbornici dopurucuji drzet dluhopisove fondy 2-3 roky? Pokud je ma clovek drzet 5 let, tak to uz je v podstate dlouhodoby investicni horizont jako u akcii… Jinak o dluhopisovych podilovych fondech se psalo jako o konzervativni investici, tezko se divit lidem, ze prodavaji kdyz jejich konzervativni fond ztrati za 2,5 roku pres 8% z ceny, to uz prece hranici s konzervativnosti. Vybiral jsem dle doporucovanych rad „odborniku“, konkretne Sporobond a dnes je hodnota o 8% niz nez na zacatku a to jeste nepocitam poplatky za takto vynikajici obhospodarovani tohoto fondu. Navic jsem jiz v jejich doporucovanem horizontu 2-3 roky, takze bych klidne mohl prodat coz jsem pred 2,5 lety i planoval. Navic „odbornici“ tvrdili, ze kdyz se nedari akciim bude se darit dluhopisum, ale momentalne akcie sly uplne do kytek a dluhopisove fondy jsou na tom podobne…

  Odpovědět

 • Anonym

  27 února, 2009

  To je jednoduche, klesa trzni cena dluhopisu (se soucasnym rustem vynosu do splatnosti). Pri drzbe do splatnosti (u fondu pri drzbe dle prumerne durace dluhopisu v portfoliu) Vam dluhopis tento vynos do splatnosti prinese. Pokud tedy emitent dluhopisu dostoji svym zavazkum (ono kreditni riziko). U rizikovejsich dluhopisu je toto riziko nyni hodne velke (zcela opravnene), proto hodne klesaji trzni ceny dluhopisu a odpovidajicim zpusobem rostou vynosy do splatnosti (skutecne vynosy budou urcite nizsi, protoze spousta emitentu zkrachuje).

  Jinak Sporobond ma cca tretinu portfolia v zahranicnich korporatnich dluhopisech (casto jde o banky). Tyto dluhopisy nyni trpi kreditnim rizikem. U ceskych statnich dluhopisu take vzrostly vynosy do splatnosti, castecne v dusledku neduvery zahranicnich investoru v cely region, castecne diky emisi eurovych dluhopisu s pomerne vysokym urokem, nacez investori chteji vyssi vynos i z korunovych dluhopisu (takze jejich trzni cena zakonite poklesla).

  Nestaci sledovat cenu podiloveho listu, ale take slozeni portfolia, co za pohyby stoji a jak to muze ovlivnit dalsi vyvoj.

  Vrele doporucuji:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/jake-prilezitosti-nabizi-investice-do-dluhopisu/

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  27 února, 2009

  JT:
  „To je jednoduche, klesa trzni cena dluhopisu (se soucasnym rustem vynosu do splatnosti).“

  Toto obecně neplatí, může to být i přesně opačně, tj. že cena dluhopisu roste na 100%. Záleží na výši kupónu ku výši referenční sazby. Nyní, kdy většina dluhopisů má vyšší kupón, tak cena dluhopisu ke splatnosti opravdu klesá.

  Odpovědět

 • Anonym

  27 února, 2009

  Tady se bavime o konkretni situaci – Sporobondu za obdobi poslednich 2,5 let – a u toho to tak bylo, nejakou dobu diky rustu urokovych sazeb, posledni pul rok zase diky rustu kreditniho rizika, ktere predcilo efekt poklesu urokovych sazeb.

  Obecne zakonitosti a pohled na aktualni situaci se snazim popsat v odkazovanem clanku.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  27 února, 2009

  Ve Vámi odkazovaném odborném článku máte řadu terminologických a z toho vyplývajících technických nepřesností (záměna kupónové sazby a úroku, záměna ceny a částky k vypořádání obchodu s dluhopisem, která je tvořena cenou a AÚV). A pak pojednává pouze o fixech, přičemž zcela jistě si pozornost zaslouží i floatery.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2009

  Vite Jiri, ja opravdu netrpim potrebou pouzivat presnou terminologii. Nejsme ve skole. Myslim, ze nejdulezitejsi je, aby vyklad byl srozumitelny a pochopitelny pro cilovou skupinu clanku, coz jsou mirne pokrocili investori a poradci.

  Ovsem pokud si myslite, ze by nektere pasaze sly napsat lepe (jednoznacneji, s presnejsi terminologii, pricemz dostatecne srozumitelne), poslete mi do mailu navrhy na upravy a ja je rad provedu a doplnim Vas jako spoluautora.

  Jinak se zde nadale vice zabyvejme tematem dluhopisu a dluhopisovych fondu. Je trochu trapne vuci akterum rozhovoru zde rozebirat nedostatky zcela jineho clanku. Na ten pouze odkazuji, ze muze mnohym pomoct pochopit zaklady investovani do dluhopisu a aktualni situaci u dluhopisovych fondu.

  Hezky den

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2009

  Mimochodem v clanich k recesi, ktere zde byly publikovany, take casto nepouzivam presnou terminologii. Zamerne nepouzivam ekonomicke terminy, ale pojmy srozumitelnejsi verejnosti.

  http://investujeme.cz/clanky/jak-celit-recesi-v-cr/
  http://investujeme.cz/clanky/recese-je-uzitecna/

  To byl jen doplnek, nechci vice odbihat od tematu rozhovoru.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  27 února, 2009

  V dnešní situaci přestává platit velké množství v minulosti fungujících pravidel a pouček.
  Dříve doporučované investiční horizonty jsou jednou z nich. Dalšími oběťmi jsou podle mne klasické poučky diverzifikace, teorie portfolia a nebo teorie efektivních trhů.

  Odpovědět

 • Anonym

  27 února, 2009

  Jinak řečeno, svět bude vypadat jinak;-).

  Odpovědět

 • Svěrkoš Z.

  28 února, 2009

  Ale to je přece život, ne ? Tak jak vypadal svět jinak před 50, 30, 10 lety oproti dnešku, tak bude vypadat jinak za 10, 30, 50 let …. co je na dnešní době ekonomického propadu a recesí tak neuvěřitelně jiného oproti minulosti. Byly tučné roky, lidi pořád zvyšují potřeby, tak teď ten průjem a kocovina je holt těžší, když se pilo a hodovalo leckdy bezhlavě. Myslíte, že investování přestane být investováním nebo co z toho plyne? Měl jste před 10 lety mobil a doma internet ? Velmi pravděpodobně ne, i když vyloučeno to nebylo. Stejně tak je pravděpodobné až hraničící s jistotu, že za 10 let si budete řikat, že v roce 2009 jste neměl to či ono a nevěděl nikdo o tom či onom a přitom v té budoucí době to bude téměř automatická věc na vnímání a existenci.

  Odpovědět

 • Svěrkoš Z.

  28 února, 2009

  Co to je „dnešní situace“ ? I takové stavy a propady jako dnes už v minulosti byly, i horší – co je tak abnormálně vybočujícího na dnešní době ekonomického propadu a krachů některých institucí (což paradoxně by mohlo pomoci pročištění trhu), že by investování mělo popřít svou podstatu a historickou zkušenost ?

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  28 února, 2009

  Když jsem se porozhlížel po možnostech dluhopisových investic, narazil jsem na Annaly (NYSE:NLY) a Hatteras (NYSE:HTS). Na první pohled vypadají zajímavě, detailnější analýzu jsem však nedělal.

  Zajímá mne proto názor těch, co se o dluhopisy zajímají podrobněji.

  Odpovědět

 • Svěrkoš Z.

  28 února, 2009

  Co je zde psáno o postupném přibližování křivky dluhopisů vzhledem ke zkracující se duraci má logiku – ale jak to funguje v realitě třeba u fondů z hlediska durace ? Stává se přece, že manažer portfolio sem-tam obměňuje, takže ta durace se vlastně pořád „natahuje“ a nedobíhá směrem ke konci, protože minimálně část portfolia začíná „od začátku“ ne ?? Nebo je to reálně jinak ?

  Odpovědět

 • Svěrkoš Z.

  28 února, 2009

  Co je zde psáno o postupném přibližování křivky dluhopisů vzhledem ke zkracující se duraci má logiku – ale jak to funguje v realitě třeba u fondů z hlediska durace ? Stává se přece, že manažer portfolio sem-tam obměňuje, takže ta durace se vlastně pořád „natahuje“ a nedobíhá směrem ke konci, protože minimálně část portfolia začíná „od začátku“ ne ?? Nebo je to reálně jinak ?

  Odpovědět

 • Svěrkoš Z.

  28 února, 2009

  Omluva, nevím proč se objevilo 2x totéž …

  Odpovědět

 • Anonym

  28 února, 2009

  Trochu jinak. V článku je, že investiční horizont by měl být stejně dlouhý, jako durace portfolia fondu. Durace se nezkracuje, jen se investor postupně blíží k okamžiku, kdy je rozdíl mezi durací a délkou držení fondu 0. Tehdy by měl být výnos fondu blízký výnosu dluhopisů do splatnosti v okamžiku nákupu.
  Ve skutečnosti bude držitel fondu na tom daleko hůře. Zde dvou důvodů:
  1. Pokud nakoupíte dluhopisy, kdy splatnost je shodná s investičním horizontem, tak zaplatíte pouze transakční náklady na začátku a pak už nic. Tzn. že opravdu platí výnos do splatnosti (yield to maturity) z offer ceny. Jenže v dluhopisovém fundu vám z portfolia pořád ukusuje výnos TER. Takže z YTM 4% p.a. může být méně než polovina.
  2. Zatímco při držení dluhopisu při splatnosti dostanete podle emisním podmínek zpravidla 100% nominálu, ve fondu je situce jiná. Fond peníze ze splaceného dluhopisu použije na nákup nového, ale za cenu offer, kdežto ocenit musí bidem. Tzn. je zde pokles o spread trhu.

  Výsledek – výnos nic moc.

  Odpovědět