CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Paušální daň klepe na dveře. Nezapomeňte na platby

 

Kdo se chtěl přihlásit k paušální dani, mohl tak učinit jen do 11. ledna 2021. Takže na rozhodnutí měli živnostníci jen pár dní. Ale zaplacení první paušální daně mohli odložit až na únor. Jenže čas letí a zaplatit daň za leden i únor je nutné do 22. února 2021.

Loading 

V lednu OSVČ už nemuseli posílat zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Poslední úhrada za sociální pojištění měla odejít nejpozději 31. prosince 2020 a za zdravotní pojištění 8. ledna 2021.

Paušální daň je splatná vždy k 20. dni v měsíci, kromě prvního měsíce, kdy OSVČ do paušálního režimu vstoupil. Lednová platba se odkládá o jeden měsíc. Pokud OSVČ vstoupil do paušálního režimu v lednu 2021, splatnost první zálohy se posouvá na 22.2. 2021, 20.2. je totiž sobota,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. Paušální daň za leden a únor tedy může živnostník zaplatit najednou. Částka tedy bude 10 938 korun. Od března pak musí platit 5 469 korun měsíčně.

Správce daně měl oznámit vstup do paušálního režimu zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení, takže stačilo v lednu provést oznámení o vstupu do paušálního režimu jen finančnímu úřadu.

Tři platby v jednom

Paušální daň je v podstatě jen jedna platba na jeden účet, která v sobě zahrnuje sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu.

REKLAMA

Rozklíčování paušální daně – částka 5 469 korun je rozpočítána takto:

100 Kč daň z příjmů fyzických osob,
2 393 Kč minimální zdravotní pojištění,
2 976 Kč minimální sociální pojištění zvýšené o 15 %.

Měsíční částka paušální daně obsahuje minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. Většina živnostníků si tím v podstatě starobní důchod zlepšuje, neplatí totiž jen minimální zálohu.  Nad rámec paušální daně si podnikatel samozřejmě na důchodové pojištění přispívat může. Dobrovolné vyšší doplatky na důchodové pojištění však musí živnostníci zasílat přímo příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, nikoliv finančnímu úřadu.

Stejně tak je dobrovolné i nemocenské pojištění, které si živnostník může platit nadále, nebo se k němu mohl přihlásit při vstupu do paušální daně.

REKLAMA

Poplatník, který se rozhodl vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztratil možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další,“ doplňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Pozor na sankce

Za leden se platba paušální daně mohla zaplatit společně s daní za únor. Jenže pokud poplatník neprovede platby v daném termínu, bude se postupovat dle ustanovení daňového řádu.

V případě, kdy poplatník nemá dostatek finančních prostředků doporučujeme tuto situaci aktivně řešit se správcem daně. V těchto situacích není moudrou strategií nečinnost poplatníka. Správce daně vždy jakýkoliv nedoplatek eviduje, časem k němu předepíše sankční úroky či dojde k povinnosti nucené úhrady formou daňové exekuce. Správce daně sice nemůže u paušálních odvodů stanovit jinou výši záloh ani povolit výjimku z povinnosti placení záloh. Nicméně lze požádat správce daně o posečkání úhrady nebo o splátkování. Pokud nejde o poplatníka, který má dlouhodobě špatnou platební kázeň, správce daně takovéto žádosti s vysokou pravděpodobností vyhoví,“ vysvětluje Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

zvýšení odvodů OSVČ

Co přinese růst povinných odvodů OSVČ?

Povinné odvody OSVČ jsou povinné platby sociálního a zdravotního pojištění, které platí podnikatelé dle výše svých příjmů. Přitom při nízkých příjmech a při podnikání na hlavní činnost je nutné mít zaplaceno alespoň minimální výši těchto odvodů, která je daná zákonem. Nedávno představená reforma by měla ale přinést […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 05. 2023

daňová vratka

Můžou vám investice přinést daňovou vratku?

V polovině února podepisují zaměstnanci roční zúčtování daně. A na začátku dubna, při elektronickém podání na začátku května, odevzdávají OSVČ daňová přiznání. Přičemž na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování může vzniknout daňová vratka. A to díky použití daňových odpočtů a také daňových slev. Můžou vám investice […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *