CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

Paušální daň klepe na dveře. Nezapomeňte na platby

 

Kdo se chtěl přihlásit k paušální dani, mohl tak učinit jen do 11. ledna 2021. Takže na rozhodnutí měli živnostníci jen pár dní. Ale zaplacení první paušální daně mohli odložit až na únor. Jenže čas letí a zaplatit daň za leden i únor je nutné do 22. února 2021. 

V lednu OSVČ už nemuseli posílat zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Poslední úhrada za sociální pojištění měla odejít nejpozději 31. prosince 2020 a za zdravotní pojištění 8. ledna 2021.

Paušální daň je splatná vždy k 20. dni v měsíci, kromě prvního měsíce, kdy OSVČ do paušálního režimu vstoupil. Lednová platba se odkládá o jeden měsíc. Pokud OSVČ vstoupil do paušálního režimu v lednu 2021, splatnost první zálohy se posouvá na 22.2. 2021, 20.2. je totiž sobota,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. Paušální daň za leden a únor tedy může živnostník zaplatit najednou. Částka tedy bude 10 938 korun. Od března pak musí platit 5 469 korun měsíčně.

Správce daně měl oznámit vstup do paušálního režimu zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení, takže stačilo v lednu provést oznámení o vstupu do paušálního režimu jen finančnímu úřadu.

Tři platby v jednom

Paušální daň je v podstatě jen jedna platba na jeden účet, která v sobě zahrnuje sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu.

REKLAMA

Rozklíčování paušální daně – částka 5 469 korun je rozpočítána takto:

100 Kč daň z příjmů fyzických osob,
2 393 Kč minimální zdravotní pojištění,
2 976 Kč minimální sociální pojištění zvýšené o 15 %.

Měsíční částka paušální daně obsahuje minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. Většina živnostníků si tím v podstatě starobní důchod zlepšuje, neplatí totiž jen minimální zálohu.  Nad rámec paušální daně si podnikatel samozřejmě na důchodové pojištění přispívat může. Dobrovolné vyšší doplatky na důchodové pojištění však musí živnostníci zasílat přímo příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, nikoliv finančnímu úřadu.

Stejně tak je dobrovolné i nemocenské pojištění, které si živnostník může platit nadále, nebo se k němu mohl přihlásit při vstupu do paušální daně.

REKLAMA

Poplatník, který se rozhodl vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztratil možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další,“ doplňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Pozor na sankce

Za leden se platba paušální daně mohla zaplatit společně s daní za únor. Jenže pokud poplatník neprovede platby v daném termínu, bude se postupovat dle ustanovení daňového řádu.

V případě, kdy poplatník nemá dostatek finančních prostředků doporučujeme tuto situaci aktivně řešit se správcem daně. V těchto situacích není moudrou strategií nečinnost poplatníka. Správce daně vždy jakýkoliv nedoplatek eviduje, časem k němu předepíše sankční úroky či dojde k povinnosti nucené úhrady formou daňové exekuce. Správce daně sice nemůže u paušálních odvodů stanovit jinou výši záloh ani povolit výjimku z povinnosti placení záloh. Nicméně lze požádat správce daně o posečkání úhrady nebo o splátkování. Pokud nejde o poplatníka, který má dlouhodobě špatnou platební kázeň, správce daně takovéto žádosti s vysokou pravděpodobností vyhoví,“ vysvětluje Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kupte teď, plaťte později. Lákavý koncept má svá rizika

Získat teď hned věc, po které toužíte a bez peněz, je skvělé. Zaplatíte prostě později a vaše budoucí já to pak nějak vyřeší. Koncept buy now, pay later dobývá i Českou republiku. Jenže má svá rizika, jde v podstatě o úvěr, při kterém se ale úvěryschopnost neřeší. […]

Text: František Veselý

18. 10. 2022

sociální pojištění při práci v důchodu

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu

Sociální pojištění je v ČR povinnou daní z práce. Tuto daň platí zaměstnanci, odvody na sociální pojištění platí i zaměstnavatelé, povinné zálohy musí odvádět OSVČ. Sociální pojištění je strháváno i z práce z dohod, pokud jsou svou výplatou nad daný měsíční limit.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 08. 2022

Daňové přiznání s bankovní identitou

S bankovní identitou můžete odevzdat daňové přiznání i v dubnu

Bankovní identita je verze elektronického podpisu pro běžné uživatele bankovních účtů. Souvisí s digitalizací agendy státní správy a díky bankovní identitě máte například přístup k portálu občana nebo ke svému daňovému účtu. Stačí k tomu jen mít internetové bankovnictví. A díky bankovní identitě můžete také odevzdat daňové […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *