CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Miloslav Šimek

26. 05. 2009

14 komentářů

Obchodujete aktivně? 40% úspěšnost stačí k zisku

 


 

Od minulého setkání s panem Ostrým náš pan Novák studoval, tak aby se mohli dnes podívat na pozitivní očekávání a jak s ním pracovat. K němu je třeba znát poměr pravděpodobností, výše zisku a ztráty. Jelikož se pan Ostrý řadí mezi zastánce technické analýzy a používá výhradně své mechanické systémy, má tyto údaje vždy při ruce.

Dnešní úkol bude spočívat v nalezení odpovědí právě na toto téma. Předně nutno konstatovat, že zde bude řeč o sofistikovanějším přístupu a to ve všech směrech – vlastní metody, pozitivního očekávání, zvládání emocí a money managementu. Zde se už nacházíme za pomyslnou čarou rozdělující typického investora a zkušeného hráče na finančních trzích.

Pan Ostrý obchoduje většinou swingově, tj. svoji pozici v trhu drží jen několik málo dnů. Co se týče sledování fundamentálních informací společností, tak ty přestal sledovat po zkušenostech s Enronem a WorldComem. Stále bylo vše v pořádku a najednou zbankrotovaly. Zastává názor, že v drtivé většině jsou účetní čísla ohýbána různými možnostmi tak, aby se dosáhlo přibližně požadovaných hodnot. Proto se pan Ostrý zaměřil už jen na technickou analýzu, tj. sledování tržní ceny na grafu. Copak to jde, mít jen graf a nic víc?
Nejlepší bude předložit nějaký report, z kterého bude patrné co nejvíce důležitých hodnot, proto pan Ostrý předložil tuto statistiku obchodní metody. Pan Novák se snažil co nejvíce uplatnit informace, které od minule dostudoval, ale z reportu vyčetl jen základní věci, jako roční zhodnocení přes 50 % a úspěšnost obchodů pod 40 %. To jej sice dost překvapilo, ale i tak se už viděl, jak požádá pana Ostrého a začne i on zajímavě zhodnocovat své peníze.

S tím pan Ostrý počítal, takže panu Novákovi sdělil, že je velmi pravděpodobné, že i kdyby mu sdělil přesná pravidla vstupů a výstupů, jeho výsledky budou odlišné, díky psychologii.

To se panu Novákovi moc nelíbilo, začal se domnívat, že mu je zkrátka nechce říct. Pan Ostrý začal do reportu dělat červené vykřičníky u čísel, která jsou důležitá a ledacos vypovídají o metodě.

REKLAMA

Tedy si je projdeme postupně:

 • Net Profit – zisk obchodní metody,
 • Annual Return – roční zhodnocení kapitálu
 • Winners – počet obchodů, které skončily ziskem, celkem 98 z 247, úspěšnost 39,68%, to je pro pana Nováka překvapivé zjištění, že ač by měl pravdu jen v 4 obchodech z deseti, byl by jeho výsledek kladný. Spočetl si pozitivní očekávání a skutečně: (0,3968 x 1149,71)
  > (0,6032 x 401,18)
 • Avg. Profit – průměrný zisk z jednoho obchodu, 1 150
 • Max. Consecutive – maximální počet ziskových obchodů v řadě, celkem 7
 • Losers – počet obchodů, které skončily ztrátou, celkem 149 z 247, chybovost 60,32 %,
 • Avg. Loss – průměrná ztráta, -401,18
 • Max. Consecutive – maximální počet ztrátových obchodů v řadě, celkem 10!
 • Max. trade drawdown – vyjadřuje rozkolísanost pozice během obchodu, -3 600
 • Max. system drawdown – vyjadřuje maximální propad kapitálu během celé doby obchodování dle této metody
 • Max. system drawdown % – podobně jako předchozí bod, vyjádřeno v %, -4,59 %
 • Profit Factor – poměr zisku ku ztrátě, 112.672 / 59.776
 • Payoff Ratio – poměr průměrného zisku / průměrné ztrátě, 1 149,71 / 401,18

Tak teď je pan Novák zase o mnoho chytřejší, ale pořád nechápe, proč by podle pana Ostrého dosáhl s touto metodou jiných výsledků. Report tuto odpověď v sobě má. Je poměrně psychologicky náročný a pro vlastní obchodování je nutné jej zažít. Problematická část by pro pana Nováka, a nejen pro něj, byla situace deseti ztrát v řadě. Přesto dle systému by měl i po jedenácté vstoupit. S tím souvisí i úspěšnost metody pod 40 %. V reálu to znamená, že ani ne polovina realizovaných obchodů skončí ziskem. Byť se to možná na první pohled nezdá, tohle musí zkusit každý sám a pozorovat sám sebe, jak by se cítil.

Co vše lze vyčíst z reportu, to bude ještě téma na přemýšlení pro pana Nováka do příště. Je sám překvapený, co mu uniklo a co zcela opominul – vlastní psychologii. Sám pan Ostrý mu již říkal, že je velmi důležitým aspektem a součástí sofistikovanějšího přístupu a nelze ji podceňovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  29 května, 2009

  Nemuzu si pomoct, ale mam dojem, ze naprosta vetsina lidi, kteri si rikaji „trader“, mluvi o tom, ze trading je byznys a neustale pouzivaji slova psychologie a money-management, se vlastne obchodovani venuje primarne kvuli adrenalinu. Jisteze kazdy chce zaroven vydelat. Ale domnivam se, ze u vetsiny je hnaci silou spise ten adrenalin.

  Je to podobne, jako kdyz jdete do kasina, nebo u sportovniho sazeni. Samozrejme chcete vyhrat. Ale ve skutecnosti je hnaci silou ten pocit ze hry, touha si zahrat. U kasina je vse o nahode a pravdepodobnost stoji proti Vam. Racionalne by nikdo nechodil vydelavat penize do kasina. Presto tam chodi spousta lidi. Ale ona ta pravdepodobnost stoji proti cloveku i u sportovniho sazeni, stejne jako u tradingu. Presto se tolik lidi snazi timto zpusobem zbohatnout.

  Z toho mi vyplyva jeden hodne zvlastni zaver. Ackoliv trader vzdy mluvi o tom, ze se nesmi nechat ovladat emocemi, ve skutecnosti (a mnohdy si to ani neuvedomuje) mu prave o prozivani tech emoci jde. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Honza

  30 května, 2009

  Je otázka, zda potom není lepší hrát investiční hru 🙂 Já jsem hrál teď tu od FIO a docala jsem si to užil. Vyhrál jsem jedno týdenní kolo a pak jsem dlouho nadějně (ale nakonec zcela neúspěšně) bojoval o cenu v hlavní soutěži. A opravdu jsem si ten adrenalin (a pak za ten vítězný týden pro mě bezplatný letecký výlet do Varšavy s návštěvou burzy) užil, i když jsem to nakonec zvoral.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 června, 2009

  Adrenalin nanecisto a s vlastnimi penezi je proste jiny. 😉

  Odpovědět

 • obchodnik

  1 června, 2009

  tak za prve, do kasina se chodi za zabavou. normalni hrac tam nejde s vidinou, ze vydela penize. leda tak na poker a nekdo mozna na blackjack.

  trading jako takovy je byznis a lidi to primarne delaji pro penize. pro co jineho by to taky delali, kdyz jine zamestnani nemaji, ze? a psychologie a dalsi zaklinadla? to je marketing. v kazde knize pisou jak je dulezita psychologie, emoce atd. to jsou recicky. i ti nejvetsi hraci jsou plni emoci a nijak to neskryvaji, ale maji svoji „edge“ pripadne algoritmy a tim to konci. trading je prevazne o statistice, pravdepodobnosti, matematice. v tradingu pravdepodobnost nestoji proti vam, to je omyl.

  ano, hodne lidi se snazi timto zpusobem rychle zbohatnout, ale ti nemaji s tradingem nic splecneho. to jsou stejni hejlove jako ti, co jsou s $20.000 do kasina s vidinou ze udelaji mega. takove ale my stejne jako kasino potrebje a jsem rad, ze tech lidi je dostatek.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 června, 2009

  1) Statisticka pravdepodobnost uspesnych traderu proti neuspesnym stoji silne proti Vam.

  2) Vezmeme-li predpoklad, ze pravdepodobnost pohybu ceny je rovnomerne rozlozena (laicky receno, ze neni vetsi pravdepodobnost, ze se cena aktiva pohne jednim smerem), pak vlivem poplatku je pravdepodobnost uspesneho odhadu pohybu ceny aktiva mensi nez 50%.
  Tento predpoklad muzete asi snadno vyvratit tim, ze nejde o nahodny jev, ale o davove chovani lidi na burze, kteremu lze priradit urcite historicky se opakujici vzorce chovani. Ja spise zastavam nazor, ze cim vice lide veri, ze se burza chova podle urciteho vzorce, tim vice se tak burza skutecne chova, az se najde zase jiny vzorec, kteremu lide zacnou verit a tim ten stary prestane fungovat a takhle stale dokola. V dnesni dobe uz jsou tech vzorcu tisice, a tak zadny z nich nemuze dle meho nazoru dlouhodobe spolehlive fungovat. Ale to je muj nazor, Vase zkusenosti budou asi jine, jinak byste neridil obchodovani podle zadnych vzorcu. 😉

  3) Celkovy uspech pak udava pravdepodobnost spravneho odhadu a pomer velikosti zisku ku velikosti ztraty. O tom je v podstate clanek. Takze i pri mensi nez 50% pravdepodobnosti uspesneho odhadu pohybu muzete vydelavat. Ale to same plati i u sportovniho sazeni, nebo kasina. Presto vice lidi celkove prodelava nez vydelava, to jsou statisticka data.

  4) Vsichni traderi hovori o tom, ze to berou jako byznys. Presto se domnivam (a nemam to cim potvrdit, je to jen domnenka), ze pro vetsinu je dulezitejsi adrenalin ze hry nez efektivne vydelane penize. Nepopiram, ze nekdo aktivnim obchodovanim efektivne vydelava. Ale asi mi date za pravdu, ze tech, kteri by skutecne efektivne vydelavali, moc neni. Takze ty ostatni musi neco drzet u hry – castecne asi vidina toho, ze jednou chteji take efektivne vydelavat obchodovanim na burze, castecne asi adrenalin. Ne nahodou vetsinu traderu tvori muzi ve veku 20-50 let, stejne jako vetsinu sazejicich na sportovni zapasy a vetsinu hracu v kasinu.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  29 května, 2009

  Jeste jina vec je efektivita. Malokdy je aktivni obchodovani na burze efektivni, pokud clovek kalkuluje take s casem, ktery tomu musi venovat.

  O efektivite v investovani jsem psal zde:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/diverzifikace-a-efektivni-investovani/

  Presto chapu, ze se tradingu spousta lidi venuje a nijak jim to nerozmlouvam. Malokdy vsak jde o efektivni vydelavani penez, spise jde o ten adrenalin.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • trouba

  31 května, 2009

  Ja efektivne prodelavam, zacal jsem loni touhle dobou, SP500 od té doby asi -30 %, ja -60 %. Kupodivu, kdybych si nechal puvodni investici, byl bych asi -20%. Zase si rikam, ze az budu rikat vnukum, ze jsem obchodoval na Wall Streetu za nejvetsi krize… . Adrenalin to ale je, FITB vyrostl za mesic 800 %, já trouba je drzel prvnich 20 %…. .

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  1 června, 2009

  Rozdíl je v přístupu – pokud to někdo bere jako zábavu, pak si zaplatí „vstupný“, užije si nějaký ten adrenalin a výsledek pak taky podle toho vypadá.

  Pokud to berete jako byznys, pak tomu taky musíte něco obětovat, podřídit, dodržovat pravidla, mít trpělivost, pořád se učit. Vezme to dost času. Výsledek by pak měl ale být diametrálně odlišný. Takže je na každém, jak k tomu, kdo přistoupí. Každopádně souhlas s obchodníkem – sponzory potřebuje kasino i trhy. Každý se může zařadit kam chce.

  Pokud bych vzal vážně přirovnání burzy ke kasinu – pak mi vychází jediné – burza je největší kasino, které kdy kdo vymyslel a hrají na něm všichni klienti, kteří si ukládají peníze do OPF, IŽP, PF… a ani o tom neví… jen dle historie, statistiky spoléhají, že před penzí najdou zhodnocené peníze. Možná ano…
  Jak jsem napsal – pokud bych to přirovnání bral vážně. 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  2 června, 2009

  Myslim, ze vetsina traderu bere obchodovani na burze jako byznys a chteji byt uspesnymi „byznysmeny“. Prestoze vetsina jich ale uspesnych (ve smyslu, ze by jejich byznys byl efektivni) neni, zustavaji a hraji a snazi se dal a dal. Cim to? Ze by adrenalin? 😉

  Nemluvim o lidech, kteri si to na burzu jdou vylozene jen zkusit, prodelaji cely vklad a zabali to. Mluvim o traderech, kteri se tomu denne venuji nekolik let v kuse, mozna vydelavaji, ale nevydelavaji prilis efektivne. Vetsina uspesnych podnikatelu, kdyz ma nejaky projekt neefektivni, tak se mu prestane venovat. Traderi se ale drzi svych snu zuby nechty. Ze by s tim mel co delat adrenalin? 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • FL

  2 června, 2009

  Nemuzu verit, ze tyto prispevky pisete opravdu Vy.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 června, 2009

  Proc tomu nemuzete verit?

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  3 června, 2009

  K diskusi se vrátím ve večerních hodinách.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  3 června, 2009

  Zdravím,
  možná nebude od věci si ujasnit pojem byznys, aby někým nedocházelo k mylnému chápání. Tento pojem je třeba vztáhnout na sebe, nikoliv na firmy v branži. Tzn. se tedy řídit dle plánu, mít přehled a rozhled, být disciplinovaný, trpělivý, přísný vůči sobě samému, bez vyjímky a omluvy, tvrdě pracovat (alespoň zpočátku) a být v reálu, proti komu jdu, kdo proti mne stojí. Takhle je třeba chápat toto slovo.

  Kvůli adrenalinu? To si může jít skočit jumping, padákem, dát si školu smyku, motokáry… to je adrenalin. KAŽDÝ kdo jde na burzu, tam jde jen kvůli vidině výdělku, někdo dokonce zbohatnutí. To je pravý důvod. Na tom nevidím nic špatného.
  Tradři, co jsou na trzích 15 a více let, Vám pak klidně řeknou, že obchodování je děsná nuda…

  Statistika mluví proti úspěchu, to ovšem ještě neznamená mnoho, pokud si ji rozeberu, proč ta čísla jsou taková, jaká jsou. Štěstí může někomu přát zpočátku, ale čím déle tam zůstane, nakonec jej systém a pravidla oberou. Teprve pak někteří pochopí, že je třeba tuto problematiku studovat jako cokoliv jiného. Je to samostaný obor lidské činnosti. Myslet si, že přečtu jednu dvě knihy o investování a vím tolik, že jsem připraven je docela zcestné. O to pak bývá tvrdší potkání s realitou. Další prvek, a ten nijak nelze natrénovat než v reálu, je psychologie. Teprve pak zjistíte, jaké jsou reakce, jaký je úsudek, zda převládají emoce či logika, jestli udržíte soustředěnost atd. Shrnul bych to věty:
  „Pokud chceš poznat sám sebe, dej se na cestu tradingu.“

  Efektivita – samozřejmě každý není efektivní. Stejně jako zedník, podnikatel, úředník. Neefektivní podnik dříve či později končí, zedník taky, podnikatel nápodobně, trader zavře účet. Přirozené, nic neobvyklého. Tak to prostě je. Na tom bych nehledal nic mimořádně zvláštního. Proč u toho zůstávají? A proč ne??

  Lidi mají svoje koníčky – televizi, sport, létání, cestování… koníčky stojí čas a peníze. Burza taky. A pro někoho je oním koníčkem. Když jste dobrý, může Vás (berte to všeobecně) živit nebo zlepšovat finanční situaci. Když se nedaří, tak bohužel. Podobně lze „utopit“ peníze v jiné zálibě, byť se zdá jaksi smyslplnější. Jenže každý má své priority a pohledy a zájmy.

  A proč u toho tak dlouho zůstávají? Třeba proto, že nějakou dobu trvá než pochopí o co tu jde, jak to ve skutečnosti chodí, jak je to s fámou o nemanipulovatelnosti trhů. Než si to srovnají v hlavě a překlopí se do jiné sféry myšlení, je to v hlavě a to prostě chvíli trvá. Jde o myšlenkové pochody. Tím se taky vysvětluje negativní statistika – hodně lidí se pokouší, nakonec odpadne. Trpělivost, práce a vytrvalost je to, co pomáhá. Žádný pečený holubi a už zítra nejlépe.

  Napsal jste to naprosto správně – tradři se drží svých snů zuby nehty – to je přesně to, co Vás udrží na hladině, když je horší období. Je třeba mít sen, vizi, co a proč chci, proč tohle dělám. Většinou to nejsou peníze. Ty jsou jen jakýsi prostředek k naplnění snu, vize. To co Vám pomůže něco uskutečnit.

  Trpělivost a víra v sebe samého je to, co musíte v sobě najít, stejně tak silný důvod proč. Kdyby lidi vzdali hned vše po několika neúspěších, jak by to asi vypadalo…? Stačí si přečíst životopisy „slavných“, jak vznikalo jejich impérium. (H.Ford, T.A.Edison)

  Z těchto a ještě jiných okolností je asi zřejmé, že člověk musí začít sám od sebe, změnit přístup. Výhodu mohou mít podnikatelé, sportovci, lidi, kteří mají sportovního ducha, což obnáší samo o sobě předpoklad k vytrvalosti a houževnatosti. Důležité vlastnosti v počátku.

  Odpovědět

 • qbjjlefc

  25 října, 2009

  3Es9KV tdcgphsxyuni, [url=http://xqonkmqhvdzs.com/]xqonkmqhvdzs[/url], [link=http://ximjmraamjze.com/]ximjmraamjze[/link], http://zczopozlaqfd.com/

  Odpovědět