CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Daniel Kuchta

27. 05. 2008

25 komentářů

Technika a fundament. Co je lepší?

 


 

Informace hýbou světem

Fundamentální analýza se snaží interpretovat různé údaje, zprávy a jejich kombinace, které mohou ovlivnit cenu akcie, nebo jakéhokoli investičního nástroje a snaží se určit skutečnou hodnotu aktiva. Nemusí jít pouze o ekonomické zprávy, jako jsou inflace, úroková sazba, výsledky společností apod., na kurz aktiva mohou mít velký vliv rovněž politika (nepokoje a nestabilita v určitých zemích, války), počasí (bouře, hurikány, období sucha), sezónní vlivy a jiné události.

Zkušení investoři jsou pak schopni vyhodnotit všechny dostupné informace a jejich vliv na cenu investičního nástroje. Na základě toho pak určí skutečnou cenu investice a jsou schopni predikovat další vývoj (pokud se jim zdá levná, očekávají růst, pokud je podle nich drahá, očekávají pokles).

Informace jsou více či méně aktuální a měly ba být přístupné všem investorům, což je ale asi největší slabina této metody. Ne každý má všechny informace jejich váha je různá a je velmi náročné se v množství informací vyznat, resp. dokázat odfiltrovat ty důležité. Problémem je také pravdivost, resp. nepravdivost informací, není totiž výjimkou, že některá data se na veřejnost dostanou s cílem manipulace a zavádění investorů.

Zdrojů informací, které investoři využívají při fundamentální analýze je nepřeberné množství (televize, tisk, specializované internetové portály a zpravodajské servery) a mnohé z nich mohou být vysloveně nedůvěryhodné. Zejména informace a analýzy, které pocházejí z dílny placených servisních služeb a analytiků brokerských společností, které mohou být záměrně deformované a zavádějící, aby přitáhly zájem investorů, zejména těch nezkušených.

Hra s čísly a grafy

Technická analýza je založena na číslech a grafech, v nichž obchodníci hledají souvislosti bez toho, aby byli obeznámeni s informacemi souvisejícími s investičním nástrojem. Nehledá skutečnou cenu aktiva, ale snaží se přijít na to, proč je aktuální cena taková, jaká je. Základem v technické analýze jsou samotné ceny obchodovaných aktiv, a ty jsou určovány pouze nabídkou a poptávkou, u nichž se předpokládá, že jsou ovlivňovány jak racionálními, tak i iracionálními činiteli. Techničtí obchodníci se spoléhají na to, že cenový graf jakéhokoli aktiva vyjadřuje všechny relevantní fakty o daném nástroji a také vzory chování všech zúčastněných investorů.

REKLAMA

TA je všeobecně považovaná za nástroj spekulantů a krátkodobých obchodníků, kteří při svých obchodech profitují jak z růstu, tak i z poklesu aktiv a jakékoli informace o nich jsou jim prakticky zbytečné. Bylo by však trochu bláhové si myslet, že při technickém obchodování jsou informace zcela nepotřebné, nebo že je obchodníci úplně ignorují. Dá se ale říct, že techničtí obchodníci předpokládají, že informace už jsou součástí kurzu a ocenění aktiva, a projeví se pouze v určité technické formaci.

Časově náročné zpracovávání informací a jejich interpretace je zde nahrazena analýzou minulého vývoje kurzů, objemů obchodů a trendů, které vytvářejí opakující se formace (lidé v současnosti reagují na podobné situace stejně, jako v minulosti). Právě to umožňuje efektivně a hlavně rychle odhalovat změny v nabídce a poptávce, a tedy i v trendech.

Technické analýze je vyčítáno právě to, že vychází pouze z minulých dat, všechny grafy a indikátory jsou vlastně matematickou funkcí minulosti. Problémem je rovněž skutečnost, že trhy se v čase mění a některé strategie, jakkoli mohly být v minulosti úspěšné, mohou po čase vykazovat mnohem horší výsledky, než tomu bylo při jejich vzniku. Rovněž snaha některých začátečníků poznat všechno v krátkém čase vede spíše k chaosu a v konečném důsledku k neúspěchu a „poznání,“ že technická analýza je příliš složitá (ve skutečnosti však platí steré známé tvrzení, že v jednoduchosti je síla).  

Nedá se říct, který způsob je lepší, nebo horší. Každý ze zmiňovaných způsobů investování má své zastánce i odpůrce, v každém případě však mají oba své nezpochybnitelné místo na kapitálovém trhu. Důkazem budiž výsledky úspěšných obchodníků a investorů, kteří při svém investování používají jednu nebo druhou metodu.

REKLAMA

Ideálním řešením je kombinace obou analýz, kdy může převažovat jedna, nebo druhá možnost. Fundamentální investor se může rozhodovat na základě informací z trhu a technická analýza mu může pomoci při konečném rozhodování o koupi, nebo prodeji. Stejně tak může technický obchodník vstupovat a vystupovat z trhů na základě formací v grafech, některé důležité fundamenty by ale neměl opomínat (úrokové sazby, inflace, HDP apod.).

V konečném důsledku však vždy platí, že jakoukoli metodu při obchodování, resp. investování použijeme, je nejdůležitějším faktorem psychika investora, která může odsoudit k neúspěchu i sebedokonalejší obchodní systém, či investiční politiku.

Chtěl jsem tím začít, ale nakonec tento článek jedním skvělým výrokem od Burtona Malkiela, děkana Yale, zakončím: „Předpovídání budoucích kurzů akcií je věda, vedle níž astrologie vypadá seriózně.“ A i přesto analytici vypadají, a také jsou vnímání mnohem seriózněji, než astrologové. Přinejmenším je nikdo hromadně neupaluje.

Vstoupit do diskuze 25 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  28 května, 2008

  Jednoznačně fundamentální analýza.Člověk lépe chápe věci v souvislostech.Ona ta technická analýza je možná méně o číslech než ta fundamentální.Nastrkat data o vývoji do několika vzorců je lákavé,ale výsledek je poměrně velké množství falešných signálů.Fundamentální analýza je pracnější na sehnání dat,na jejich zpracování,ale přinese šťavnatější ovoce,pokud jsem strategický investor.Něco jiného je krátkodobá spekulace.Tam může být technická analýza užitečná v kombinaci s fundamentální.
  Těch pár zastánců čistě technické analýzy na mě působí věrohodně asi jako průměrný astrolog.
  Na fundamentální analýza je krásné,že pokud je dobře udělaná,existuje jen systematické riziko v investici,které nemohu předvídat.Pak je její úspěšnost hodně velká.

  Odpovědět

 • obchodnik

  28 května, 2008

  tech par zastancu ciste technicke analyzy…tak ted ste me pobavil. jindy ctu rad vase clanky, ale tohle je uplne mimo. je dost lidi co si ciste technickou analyzou ci jen stochastickymi metodami vydelaji v dolarech vice nez my vsichni tady dohromady v korunach za rok.

  Odpovědět

 • Honza Mynář

  28 května, 2008

  Nezbyva mi nez souhlasit, na technicke analyze je zalozeno obrovske mnozstvi ziskovych strategii a predni obchodnici vyuzivaji hlavne zminovane stochasticke metody. Nicmene k tematu….jak zde jiz padlo, neda se rici co je lepsi. zakladni poucka pravi, ze 70% vstupu do obchodu by mela tvorit fundamentalni analyza, 30% technicka. Nicmene jsou obchodnici, kteri jedou 90/10 ale take 10/90. Na obchodovani je nejlepsi to, ze je tak individualni a subjektivni a kazdy z vyse zminovanych prikladu obchodniku muze byt „za vodou“. Je to spise o tom, jak je konkretni investor/obchodnik zalozeny a co mu vice sedi.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Právě jsem zjistil,že jsem zapomněl dopsat ve svém příspěvku toto:“těch pár zastánců čistě technické analýzy,které jsem měl možnost potkat“.Ale to je jedno,na významu to nic nemění.Zastánců této metody je uznávám velmi mnoho.
  Ať si ty peníze klidně takto vydělávají.Myslím těch pár vyvolených,pravda je taková,že drtivá většina „čistých techniků“ vydělává peníze spíše prodejem knih a pořádáním seminářů.Tito odborníci v lidech živí plané naděje neustálým připomínáním historek,jak 16 letá dívka udělala z 10 000 USD za rok 100 000 USD.Jak ten a ten guru udělal z 10 000 USD za rok 1 000 000 USD atd.Já proti technické analýza jako doplňku vůbec nic nemám.Uznávám,že může být užitečná ve velmi krátkém horizontu,ale nedokážu pochopit,jak někdo může spoléhat jen na pár matematických indikátorů a ani zhruba nemít představu do čeho investuje.Teď připravuji článek mimojiné o firmě Northrop Grumman.Znáte nějakou čistě technickou metodu,která by dokázala reagovat na to,že tato firma získá obrovský kontrakt na dodání 21 bombardérů americké armádě v ceně 900 mil. USD za kus?Pokud ano,tak uznám,že jsem úplně mimo,jak píšete.

  Odpovědět

 • obchodnik

  28 května, 2008

  ale tady prece nejde o to, podchytit v TA vsechny momenty. samozrejme, ze vam TA nerekne, jaky bude pocasi, jestli hurikan znici pulku usa nebo jestli nejaka firma bude dodavat vsechny bombardery.
  ja sem zalozenim tak asi pul na pul mezi TA, FA a spise FA co se tyka investic a delsich casovych ramcu. ale v radech minut, dnu, tydnu TA funguje stejne skvele.
  jinak neni to jen par vyvolenych. lidi co si vydela na vice nez slusne zivobyti TA je spousta. faktem ale zustava, ze i ti registruji „fundamnety“ jestli tim chceme nazyvat ruzne makro zpravy.
  pak je taky velmi treba dusledne odlisovat trading/obchodovani a investovani. pri tom druhem mi muze byt v dlouhodobem horizontu fuk co bude delat Fed atd. z vas je citit spise pohled investora a tam je FA namiste a TA je dobry pomocnik.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Chápu to správně tak,že se mnou v podstatě souhlasíte?

  Odpovědět

 • obchodnik

  28 května, 2008

  tak jednoduche to nebude 🙂 pokud vezmu predpoklad, ze se budeme bavit o investovani a horizont jsou leta, tak pak je pro me smeroplatny fundamnet a jakasi znalost sektoru, intuice a nejaka vize rekneme. a jestli bude sazba 2 nebo 4% a CPI nebo PPI takovy nebo makovy je mi jedno. to rika i Warren.
  maximalne muzu podle High, Low, S/R nacasovat vhodny vstup. to je uz technika. pokud sem velmi bohaty investor, tak je vicemene jedno kdy vstoupim.
  pri obchodovani hraji roli jak FA, tak TA. a vydelat lze na jakekoli kombinaci techto pristupu. (TA, FA, TA+FA)

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Souhlasím,jen si nedokáži představit tu variantu,kdy využívám TA pouze jako nástroj dlouhodobé investiční strategie.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Ondro, vim na koho narazis, ale myslim, ze o takovych investorech se tady asi nikdo nebavi, takze tvuj bojovy postoj proti TA je podle me zbytecny 😉 . Nechme elioty v klidu 🙂

  Odpovědět

 • Trader

  28 května, 2008

  Nespojujte marketingovou masírku teoretiků z financnik.cz se skutečným využitím a rozsirenim TA. Jako technik FA vubec nezavrhuji, ale uz jen pro krátkodobé obchodníky je téměř k ničemu a mimořádné zprávy, které uvádíte jsou jednak nahodilé a spíš pro velké hráče a že by se na nich dalo postavit dlouhodobé ziskové obchodování drobného tradera je nesmysl.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Ondreji, ja bych rekl, ze ti technicti traderi se po celem svete skladaji ze ctyr skupin lidi…
  1) Prvni se tradingu venuji primarne kvuli adrenalinu a aktivni relaxaci, i kdyz se to mnozi boji priznat. Nekteri i slusne vydelavaji, vetsina spis prodelava. Presto se tomu stale venuji. Ja si radsi pujdu zahrat fotbal, nekoho bavi sledovat grafy a stresovat se, jestli to pujde nahoru, nebo dolu.
  2) Druzi se do tradingu namoci diky vidine velkych a rychlych zisku. Opet se mezi nimi sem tam najde nekdo, komu se zadari. Ale vetsina prodelava a do roka do dvou toho nechaji.
  3) Treti skupinu tvori lide, kteri berou trading jako jakykoliv jiny byznys. Venuji tomu spoustu casu a dokazi se tradingem velmi slusne zivit.
  4) A pak jsou zde lide, kteri se zivi na vsem okolo jen ne tradingem. Poradaji seminare, davaji individualni lekce, pisou knihy, dohazuji brokerum za provize klienty, prodavaji software, prodavaji data… (Tim nerikam, ze vsichni, co poradaji seminare nebo pisou knihy mezi ne patri.)
  Tech serioznich a slusne vydelavajicich traderu je skutecne velmi malo, ale existuji a najdeme je i v CR. (Je to asi podobne jako s financnimi poradci.) Jinou otazkou pak je, u kolika z nich jde o efektivni pristup. Aktivnim obchodovanim se da vydelavat vic nez pasivni investici napr. do fondu (alespon do urciteho objemu kapitalu). Ovsem aby to melo smysl, je potreba take zohlednit cas, ktery obchodovanim clovek stravi.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Seriozních je málo,ale jejich početní neseriozní kolegové úspěšně vytvářejí mýtus,že vše je snadné a že stochastik nebo elliotovi vlny znají recept na vše.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  S tou úspěšností to nebude tak žhavé.
  Nicméně asi bude věčná snaha dostat svět do několika vzorců a pravidel.
  Chvíli mohou fungovat, ale skutečnost je složitější a dotyční na to dojedou. Vše chce čas.:-)

  Odpovědět

 • Mario

  28 května, 2008

  To řekněte panu Turkovi. Uvidíme co Vám odpoví:))

  Odpovědět

 • investor

  28 května, 2008

  To by měl zajímalo, co vyhnalo vrakoviště AAA do takových výšek a najednou to všechno spadlo. Ta pracuje „hospodská fundamentální analýza“, něco ve smyslu:“Hele Pepo, ty vole, vždyť Vašek ty áčka taky kupuje, tak co bych nekoupil též, vdyť to roste roste roste“. No a výsledky jsou vidět.

  Odpovědět

 • P.B.

  29 května, 2008

  Podle mne poslední příchozí papíry na BCPP znamenaly jen jedno – majitel firmy si došel pro rychlé prachy, které by jen tak od bank nedostal a za akcie dostal poměrně dost i díky tomu, že se dá cena vyhnat dost vysoko za pár babek díky „doporučením“ od analytiků. ECM se snažilo jen kopírovat úspěšné vypuštění emise ORCA, Pegas by asi také měl jinak problémy se získáním peněz na další linku, AAA – tam snad není ani co dodávat – kdo investuje do firmy jejímž majetkem je pár fáborků, možná kus plotu a dřevěná bouda na place je opravdu truhlík( a Denny dnes může nakoupit zpět své akcie za zlomek ceny a vysmát se všem naivkám), NWR – to bude také úžasné až naivky zjistí, že se uhlí v 1300 metrové hloubce (licence Polsko) opravdu těží dost špatně – ale když dnes jsou ty komodity tak populární a rostou do nebes :o)

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Co je lepší? Fundamentální přístup nebo technická analýza či kombinace obou? Na to neexistuje jednoznačná a jediná správná odpověď.
  Podle mého názoru je nejlepší takový přístup, který umožnuje obchodníkovi/investorovi dlouhodobě vydělávat peníze a zvyšovat tak stav jeho obchodního účtu / hodnotu jeho portfolia. Jaké nástroje k tomu použije je vedlejší.
  Osobně používám kombinaci obou přístupů s tím, že jako základ používám technickou analýzu. Ono totiž sledovat grafy např. za posledních 10-20 let a dohledávat k tomu fundamenty není zrovna jednoduché.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Jak jsem již napsal.Dá to prostě více práce.Chce to rozumět historii,politice i dílčím oborům podnikání.Z toho logicky vyplývá,že fundament Vás dřív nebo později donutí se zaměřit na několik segmentů,kterým budete rozumět a se kterými si vaše portfolio vystačí,aby bylo dostatečně diverzifikováno.

  Odpovědět

 • Honzajs

  28 května, 2008

  Klíčem ke všemu je ale schopnost sehnat si potřebné informace.
  Se specializací nezbývá proto než souhlasit. Hlubší proniknutí do nějakého oboru je totiž časově dosti náročné.
  Pak je tu ale ještě jeden faktor než jenom know-how, nazval bych ho „know -where“, který je podle mne neméně důležitý.
  Ač založením Growth investor, vím, kam / na koho se obrátit, když potřebuji získat informace třeba o zajímavých Value akciích, o akciích poskytujících nadstandardní dividendové výnosy nebo chci jenom souhrn událostí minulého týdne ve světové ekonomice.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Ještě bych pro upřesnění dodal, jakým způsobem provádím technickou analýzu. Nepoužívám všelijaké matematické indikátory RSI, CCI, Stochastik apod. na které se asi naráží, ale základní věci jako trend line, S/R, formace double top, double bottom atd….
  Jak jsem již psal, jsem zastánce obou přístupů. Když si z fundamentálního hlediska vyberu nějaký podklad k obchodování, ve většině případů není optimální jít a okamžitě provést nákup. Je nutné vyhodnotit trh a zkusit zvolit vhodnější okamžik obchodu. Občas čekám i několik měsíců než zrealizuji obchod.
  Jinou kapitolou jsou pravidelné investice.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 května, 2008

  Uz to tady v nekolika obmenach zaznelo, ale pridam par svych postrehu…
  Kdyz to trochu zobecnime, tak jde v podstate jen o vyber strategie, nebo rekneme radeji pristupu, ktery budu pouzivat. A jak vsichni vime, tady hraje roli vice faktoru – investicni horizont, ocekavany vynos, cas, ktery tomu hodlam venovat atd. atd.
  Nekdo se pak rozhodne pro intradenni obchodovani, nekdo pro pozicni v radech dnu, dalsi se pohybuje s obchody v radech mesicu a let a jiny investuje vylozene dlouhodobe. Vsechny pristupy maji sve klady a zapory a je na kazdem jednotlivci, pro ktery se rozhodne a jakou strategii pritom bude pouzivat. Da se ale zjednodusene rict, ze cim kratsi doba drzeni aktiva (pozice), tim vice je nutne pouzivat prvky TA a naopak cim delsi doba drzeni, tim vice prvky FA.
  Osobne se zabyvam (a tak postupuje i FINEZ Investment Management) strednedobym az dlouhodobym investovanim, tedy drzet v radech mesicu a vice, to totiz povazuji za nejefektivnejsi pristup. Pouzivam prvky FA i TA, pricemz FA beru jako primarni a TA jako pomocne.
  Rozhodne ale nemuzu rict, ze bych delal fundamentalni nebo technickou analyzu. Ano, sleduji a vyhodnocuji nejake udaje, ktere povazuji za relevantni. Ale nazyvat to analyzou? Myslim, ze kompletni analyzu nedela vpodstate nikdo.

  Odpovědět

 • Mario

  28 května, 2008

  Opět cítím potřebu se k tomuto vyjádřit, a možná z trochu jiného úhlu než ostatní. Avšak z mého pohledu si myslím, že tento pohled má dalekosáhlejší následky než si většina investorů myslí. Pokusím se stručně, ikdyž by to zase chtělo spíše samostatný článek:).
  Zapomeňtena TA, mám teď na mysli jen a pouze „problém“ FA. Jak totiž taková FA na určitou společnost „vzniká“? Každý analytik jednoduše řečeno pracuje s určitým modelem X-proměnných. Samozřejmě musí vycházet z auditovaných výsledků (ani to ovšem není nikdy 100% záruka) a pak s určitými hodnotami do budoucna. Musí „odhadovat“ možné zisky, náklady, tržby, marže a pod. To by bylo celkem v pořádku. Je tu však několik ALE. Pracuje zde neviditelná ruka trhu v podobě různých lobby, politických i ekonomických zájmů, potažmo osobní zájmy a někdy i překračování hranic zákona. Jednotlivé banky a investiční domy vydávají cílové ceny a komentáře „upravené“ podle potřeb těchto zájmů. Svých nebo cizích. Dále je tu , říkejme tomu třeba chybový faktor, čili možná chyba v analýze, kterou zpravidla není nikdo schopen objevit. A také tu máme někdy podivné náhody, kdy analýzy vycházejí téměř ihned po zveřejnění kvartálních nebo ročních výsledků (nemám na mysli flash analýzy). Taková analýza je pro mě k ničemu. A vzhledem k tomu, že tu máme volební rok v USA, nestandartní výkyvy na trzích a další poměrně řídké události, nedělám si iluze o hodnověrnosti jakýchkoliv analýz. Samotná analýza trvá zkušenému analytikovi i několik týdnů (záleží na velikosti) a nepochybuji, že běžný investor není schopen dopracovat se k serióznější analýze než profesionál. Nemyslím si obecně o analyticích nic dobrého, a nejsem určitě sám:).
  Tím jsem chtěl zvolat řečnickou otázkou, že by mě zajímalo, jakou FA asi tak používá široká investorská veřejnost a jak dokáže správně ocenit jednotlivý cenný papír:)

  Odpovědět

 • obchodnik

  29 května, 2008

  to je velmi jednoduche. slysel a slycham to porad od klientu, znamych a dalsich obchodniku jak z cr tak ze sveta. ackoli je to tezko uveritelne, ty analyzy vychazeji
  1) z analyz ostatnich velkych analytiku, ci brokerskych domu atd. pak si z toho neco vyberou a maji to za mantru. neco jako, konci era fotaku, nastupuji digitaly. zvetsuji se megapixely a co je potreba? no pamet. takzde dame buy SanDisk. atd
  2) pusti si bud cizi nebo vlastni scaner ktery podle urcitych filtru najde vhodne akcie. na googlu si precte co kdo chytreho v posledni dobe napsal a co se ceka do budoucna a pokud to dava trochu smysl (to dava snad vzdy) tak opet nakup
  takze FA „obycejnych lidi“, retailu je …
  pro O.Zarubu: jestli sem to spravne pochopil, tak vam nevoni priznivci eliotu. tak v tom sme za jedno. to je snad jedina vec o ktere si myslim, ze nefunguje a to akceptuju snad vse. sam pouzivam uspesne fibo. bohuzel sem poznal par lidi co tvrdi ze EW je svaty gral. vsude vse analyzuji, ukazuji jak maji 100% uspesnost a dokonce znam jednoho mistra, co tvrdi, ze EW urci dopredu co se bude dit. ze cena nereaguje na jakakoli data, napriklad vyhlaseni stavu zasob ropy. ale EW to predpovedela. smutne je, ze to obchdouje se 100% uspesnosti uz 8 let a stale bydli v panelaku.

  Odpovědět

 • Anonym

  30 května, 2008

  Ačkoliv nejsem zastáncem technické ani fundamentální analýzy, rozhodně žádnou z nich nezatracuji. Některé metody u těchto analýz můžeme s úspěchem aplikovat v praxi a to i když lze přesvědčivě doložit, že komplexně se o tyto analýzy opírat nedá. Dle mého názoru záleží spíše na znalostech, schopnostech, informacích i osobnosti každého investora než na exaktnosti metody, kterou používá. Já sám přesný a dokonalý postup nemám, ale snažím se najít takový postup, který má nadpoloviční úspěšnost, je rentabilní, dlouhodobý a konzistentní. Myslím si, že jednou z možností mohou být i indexové instrumenty.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 května, 2008

  Statistika k 29.5.2008 – http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm
  Novinky:
  – do xls verze statistiky doplněn list Home = hlavní menu
  – v xls verzi jednotlivé statistiky kromě Top 20 / Flop 20 nyní obsahují všechny pole jako na listu Data (rozšířeno o např. ISIN, VOL 5, VOL 20, VOL 250, 1R / VOL 250, atd.), takže není nutné potřebné údaje na listu Data dohledávat; ve standardním zobrazení jsou tyto sloupce skryté
  – v xls a html verzi vytvořeny nové sektorové statistiky All – region Evropa a All – region USA, které obsahují veškeré evidované indexy Dow Jones pro daný region, v xls verzi možno zobrazit všechny evidované údaje
  – v xls verzi na listu Data lze vzestupně (tlačítko Seřadit Up dle výběru) nebo sestupně (tlačítko Seřadit Down dle výběru) setřídit data dle vybraného sloupce, stačí aktivovat jakoukoliv buňku v daném sloupci a poté zvolit vybrané tlačítko
  – v ostatních statistikách kromě All – region Evropa a All – region USA lze stejným způsobem třídit data vzestupně

  Odpovědět