Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Indikátory v technické analýze

Snaha překonat či pokořit finanční a komoditní trhy je stará jako samo obchodování na burze. Jedním z nástrojů je technická analýza. Jaké indikátory jsou k dispozici a jak se používají? V praxi jich nepotřebujete mnoho. Je třeba je ale dobře znát a ovládat.

 

Již od dob Charlese Henry Dowa, kdy byly rozpoznány a definovány určité stopy, neboli formace, na cenových grafech instrumentů, snažili se investoři předpovídat budoucí vývoj trhů. Teprve později dospěli k matematickému zpracování vývoje historických cen, které nám dává určitou šanci odhadnout, jak se bude příslušný instrument chovat v nejbližší budoucnosti.

Snaha matematicky formulovat vývoj určitého instrumentu přirozeně gradovala s prudkým rozvojem počítačů, což umožňovalo vývoj stále dokonalejších a komplikovanějších indikátorů. Ke zdokonalení indikátorů (a ty nejstarší se datují přibližně do první poloviny 20. století), byl vždy používán historický graf vývoje určitého instrumentu.

Snaha tvůrců byla vytvořit indikátor, který by byl tzv. robustní – tedy takový, který by dával vždy jen správné signály, fungoval by na všech typech instrumentů a na všech možných tržních situacích. Snaha nalézt „svatý grál“ byla až doposud marná a marná bude zřejmě i do budoucna – indikátory totiž vždy fungují relativně dobře pouze na té části trhu, na které byly vyvíjeny.

Trendové, netrendové a smíšené indikátory

Z tohoto poznání vyplývá i základní rozdělení indikátorů na trendové, netrendové (oscilátory) a smíšené. Trendové indikátory dávají dobré signály k nákupu či prodeji v trendové části trhu. Pokud se instrument dostane do tržní situace, kdy nemá tendenci trendovat, začne indikátor dávat falešné signály, které by vedly posléze k úplné destrukci našeho obchodního účtu.

S oscilátory je to přesně naopak. Pokud je použijeme v netrendové části trhu, můžeme očekávat pravdivé signály. Pokud se ovšem dostaneme do tržní situace, kdy instrument trenduje, pak nám oscilátor stále dává signály k prodeji, případně k nákupu, ale většina z nich je falešných.

Smíšené indikátory se pak snaží do své konstrukce zahrnout volatilitu býčích a medvědích pohybů.

Příklad užití indikátorů

Níže uvedený čtyřhodinový graf demonstruje příklad netrendového trhu instrumentu EURJPY, kdy pomocí pouze 3 – 4 indikátorů dostáváme velmi pravdivé signály ke vstupu do krátkých (prodejních) a dlouhých (nákupních) pozic. Vstup do pozic je označen šipkami.


Technická analýza

Z uvedeného grafu je zřejmé, že k tomu, abychom byli úspěšnými obchodníky, nepotřebujeme tisíce indikátorů. Stačí pouze pár základních, kterým musíme ale dobře rozumět. Dobře rozumět musíme i instrumentu, který obchodujeme, a především musíme být schopni bezpečně identifikovat tržní situaci a hlavní směr pohybu.

V dalších pokračováních cyklu „Technická analýza v teorii a praxi“ si rozebereme podrobně indikátory, které jsou podle nás nejdůležitější. Pak už bude jen na vás, jak úspěšně podle nich budete obchodovat.Jaroslav Tupý je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Využíváte technickou analýzu při obchodování?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.