CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

Text: Miloslav Šimek

07. 05. 2009

0 komentářů

Burzovní terminologie aneb Jak rozumět základním pojmům?

 


 

Dnešním dílem volně navazuji na předchozí články. Nyní náš známý pan Novák si i přes všechny informace, které dosud nově získal, neumí vysvětlit skutečnost, že se najdou ti, kteří v dnešní rozbouřené době na finančních trzích vydělávají. Vždyť se všude píše, jak je to dnes nebezpečné, kolik ztratila ta či ona investorská skupina, banky, výkonnost fondů je hluboce v červených číslech, pohyby přes 10 % na české burze nejsou již tak ojedinělé…

Sice si již umí vysvětlit pojem pozitivního očekávání, ale jak je použít konkrétně mu stále uniká, a také jej straší obavy z toho, že nemůže svým rozumem a disponibilním časem obsáhnout sledovat informace k trhům.

Naštěstí se seznámil s panem Ostrým, slovo dalo slovo a domluvili si schůzku. Na ní se velmi brzy ukázalo, že co se týče potřebných znalostí, má se pan Novák hodně co učit. Především alespoň nejzákladnější terminologii a možné přístupy.

Pan Ostrý se již několik let pohybuje na finančních trzích a nyní se pokusí předat část informací panu Novákovi, aby si mohl udělat ucelenější představu. Pan Ostrý se řadí k zastáncům technické analýzy, o ní již pan Novák něco slyšel, ale připadalo mu to dost zvláštní. Obecně můžeme učinit jedno základní rozdělení v celkovém přístupu:

  • Fundamentální přístup  zastánci tohoto způsobu vychází z toho, že každá společnost (akcie) má určitou vnitřní hodnotu, která se zjišťuje za pomoci různých modelů a zohledňují se fundamentální data EPS, P/E, PEG, EBITDA a další. Přístup spočívá v hledání takových akcií, které mají tržní cenu pod svojí vnitřní hodnotou. Spolu s tímto se sledují i ekonomické údaje prostředí – inflace, nezaměstnanost, úrokové sazby, hospodářský růst atd.

Nevýhody: je složité průběžně sledovat změny v údajích o společnostech, je třeba umět se orientovat ve finančních výkazech, různé účetní položky se dají skrýt za jiné s výsledkem před veřejností prezentovat lepší než skutečný stav společnosti.

REKLAMA

  • Technický přístup – spočívá ve studiu grafů, cenových formací (patternů), indikátorů. Takovýto obchodník se snaží rozpoznat v grafu již v minulosti nastalou formaci cen, která indikuje na možný následný pohyb. Základem využití tohoto přístupu je předpoklad, že vzor chování cen se opakuje, některé cenové hladiny působí jako magnet, shora i zdola a mají tendenci cenu vždy otočit a přitáhnout zpět. Tato skupina obchodníků je přesvědčena, že veškeré informace, které jsou důležité, jsou obsaženy již v grafu, mnohdy i tzv. insider. Proto také cenový průběh často předchází skutečnosti (Enron, WorldCom). Velmi oblíbeným a pravdivým rčením je “Trend is your friend“. Následující obrázek společnosti Microsoft (týdenní graf) to jen potvrzuje.

Techničtí obchodníci mohou používat diskréční nebo mechanický přístup.

Mechanický přístup: Jde o přístup, kdy jsou pevně a přesně nadefinovány vstupní a výstupní podmínky, při jejich splnění, se vstupuje do pozic. Velká výhoda je, že pokud je metoda správně otestována, získává se tím nemalá psychologická podpora. Nevýhodou bývá nepružnost. Oproti tomu diskréční obchodování znamená, že finální rozhodnutí vstoupit/nevstoupit do obchodu leží na obchodníkovi. To znamená mít obzvlášť dobrou psychologii. Většina obchodníků v současné době používá zejména technickou analýzu, popř. s částí fundamentu a makrodat.

Jak se ukázalo dále, bude nezbytně nutné pana Nováka seznámit alespoň se základními pojmy. Do této chvíle si totiž pan Novák myslel, že vydělávat lze jen pokud cena poroste. Pan Ostrý však používá pojmy jako long, short…

REKLAMA

LONG (dlouhá pozice) – znamená stát na straně těch, kteří očekávají růst podkladového aktiva, tzn. dané aktivum kupujete (akcie, futures), na této straně by stál i pan Novák, pokud by investoval do akciových fondů.

SHORT (krátká pozice) – znamená stát na straně těch, kteří si myslí, že cena nyní poklesne, dané aktivum prodáváte (akcie, futures), na tuto stranu by se pan Novák s klasickými fondy nedostal. Co mu však připadá nelogické – jak může prodat něco, co nevlastní? Pokud by se jednalo o akcie, v praxi dojde k tomu, že vám je broker půjčí, vy je prodáte, a pokud se naplní očekávání poklesu, nakoupíte je zpět, abyste je mohl zase vrátit, ovšem nakoupíte je za nižší cenu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *