CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Gola

26. 08. 2010

1 komentář

Nejlepší penze? Nizozemský důchod utrácet v Rakousku

 


 

Důchodové systémy ve vyspělých zemích byly zasaženy ekonomickou krizí. Mnohem větší vrásky však přidělává domácím ekonomům demografický vývoj. Nejbezpečnější a nejvýkonnější důchodový systém mají Nizozemci a Australané. Vždyť mnozí nizozemští důchodci mají důchod na úrovni mzdy dosahované před důchodem, státní výdaje na penze jsou přitom nižší než v ostatních zemích světa, pouze 5 % k HDP (např. v Rakousku 12,6 % k HDP a Itálii 14 % k HDP).

Důchodový systém v Nizozemí

Nizozemský penzijní systém má dva hlavní pilíře. Prvním pilířem je rovná sazba důchodu z veřejného důchodového pojištění a druhým pilířem je důchod závisející na výši výdělků v produktivním věku ze soukromého penzijního systému.

V Nizozemí jsou na důchodovém pojištění svých zaměstnanců zainteresováni téměř všichni zaměstnavatelé. Více než 91 % zaměstanců má firemní důchodové pojištění. Významná část finančních prostředků v penzi tedy pochází ze soukromých důchodů, vliv státu je nižší než v ostatních vyspělých zemích světa.

Velmi vysoký náhradový poměr je i v Řecku, zde však celý důchod pochází od státu. Vysoké zadlužení Řecka znamená, že státní důchod bude v příštích letech výrazně klesat. Penzijní systém v Nizozemí je dlouhodobě udržitelný, i příští důchodci by měli mít důchod na stejné úrovni jako nynější důchodci.

Důchodový systém v Nizozemí je velmi bezpečný. Mnozí zaměstnanci tak mají v penzi příjem v penzi ve výši 70 % svého předchozího příjmu od zaměstnavatele a třetinu potom tvoří rovný státní důchod.

 • Hrubý důchod na jednu osobu činí v Nizozemí v 948 €, v určitých případech lze čerpat další příspěvek ve výši 53 €.  Důchody v Nizozemí podléhají zdanění.
 • Nizozemí má soukromý penzijní systém s širokým pokrytím. Na trhu působí celá řada penzijních fondů. Soukromé fondy v Nizozemí drží nejvyšší aktiva ze všech členských zemí OECD (138 % k HDP). Např. Velká Británie 78 % k HDP, USA 76 % k HDP, Kanada 55 % k HDP.

Vlivem propracovaného penzijního systému je výsledná penze v Nizozemí v porovnání se mzdou dosahovanou před odchodem do důchodu vysoká. Není zde zavedena taková redukce jako v Česku. S rostoucím příjmem roste i výše důchodu.

 • Občan pobírající celý život průměrnou mzdu může očekávat souhrnný důchod ve výši 88,3 % mzdy před odchodem do důchodu. Z toho rovný důchod činí 30,2 % a příjem z povinného soukromého fondu činí 58,1 %.
 • Občan pobírající celý život polovinu průměrné mzdy může očekávat souhrnný důchod ve výši 93,4 % mzdy před odchodem do důchodu. Z toho rovný důchod činí 60,5 % a příjem z povinného soukromého fondu činí 32,9 %.
 • Občan pobírající celý život dvojnásobek průměrné mzdy může očekávat souhrnný důchod ve výši 85,8 %. Z toho rovný důchod činí 20,2 % a příjem z povinného soukromého fondu 66,5 %.

Tabulka: Výše důchodu v Nizozemí

(v % z dosahovaného příjmu před odchodem do důchodu)

Median

Výše příjmů (v % z předchozí mzdy)

50 %

75 %

100 %

150 %

200 %

88,9

93,4

90,0

88,3

86,6

85,8

Kde si užívat penzi?

Časopis Forbes sestavil ve své zprávě „The 10 Best Retirement Havens“ žebříček deseti nejlepších důchodových rájů. Kritéria hodnocení jsou velmi široká, např. bezpečnost, kvalitní zdravotnictví, kulturní vyžití, životní prostředí a cenová dostupnost.

Desítku nejlepších míst k životu v penzi tvoří Rakousko, Thajsko, Itálie, Panama, Irsko, Austrálie, Francie, Malajsie, Španělsko a na desátém místě Kanada. Samozřejmě každý preferuje jiné hodnoty, takže individální žebříček se může lišit.

Vítězné Rakousko dle časopisu Forbes nabízí elegantní architekturu, skvělou kulturu, velmi vysokou kvalitu života s dostupnou vynikající lékařskou péčí. Na své si rovněž přijdou milovníci hor a přírody. Oproti Švýcarsku je zde navíc výrazně levněji. Ideálním řešením pro důchod je tedy mít nizozemskou penzi a utrácet ji v Rakousku.


Prameny:

 • Pensions at a Glance 2009: Retirement-Income Systems in OECD Countries, ISBN 9789264060715
 • Forbes: „The 10 Best Retirement Havens“

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Salamoun

  29 srpna, 2010

  Dovolil bych si nekolik pripominek k takzvanemu druhemu piliri nizozemskeho duchodoveho zabezpeceni.
  Vychazite z dat, ktera byla publikovana v roce 2009. Tou dobou jeste nebylo hospodareni druheho pilire plne ovlivneno financni krizi.
  Druhy pilir je tvoren cca 600 penzijnimi fondy, ktere byly puvodne zalozeny odborovymi organizacemi, nasledne presly pod spravu profesionalnich spolecnosti. Maji samozrejme moznosti lepe diverzifikovat sve portfolio, nez jsme z Cech zvykli, coz jim umoznilo v minulosti dosahnout zajimavho zhodnoceni. Zaroven maji ale zakonem dannou povinnost valorizovat penze, a to i v pripade, ze tomu situace na financnich trzich nedovoli.
  Diky financni krizi se samozrejme nektere z fondu do problemu dostaly.
  Druhy pilir je povinny, tim padem je i predmetem politickych jednani. Samozrejme se siroke verejnosti tezko prodava skutecnost, ze vyse vyplacenych penzi se zmrazi ci snizi, na to nikdo nebyl pripraven.
  V prve rade tedy byly zvyseny odvody soucasnych pracujicich do tohoto pilire. Nikoliv centralne vladou, proto to tolik politicky neboli. Presto to vypada ze vyse penzi nebude v nejblizsi dobe valorizovana, nebo dojde k financni vypomoci od statu.
  To vsechno nemeni nic na faktu, ze tento penzijni system je jeden z nejlepsich, avsak zranitelny je take.

  Odpovědět